Atlantyk się dusi

Jak donosi BBC, ponad 30 różnych podmiotów weźmie udział w międzynarodowym programie badawczym mającym na celu ocenę „stanu zdrowia” Oceanu Atlantyckiego.

Projekt iAtlantic to największy jak dotąd program badawczy drugiego co do wielkości oceanu na Ziemi. Jest finansowany przez Unię Europejską, a koordynowany przez Uniwersytet w Edynburgu.​

Do skanowania obszarów od Arktyki do Południowej Ameryki, naukowcy będą mogli korzystać z urządzeń najnowszej generacji, w tym ze zrobotyzowanych okrętów podwodnych.

Celem prac będzie ocena skutków zmian klimatycznych i ich wpływ na podmorską faunę i florę.

Badacze wykorzystają ostatnie zdobycze genomiki, fizyki, maszynoznawstwa i w ciągu czterech lat spróbują stworzyć cyfrową mapę oceanicznego ekosystemu, która pomoże władzom zainteresowanych krajów w wyborze najlepszego, najbardziej zrównoważonego podejścia do problemu Atlantyku. Zaprezentowane zostaną również rodzaje schronień, które zagrożonym morskim gatunkom dadzą szansę na przeżycie.

Profesor Marie Roberts z Uniwersytetu w Edynburgu powiedziała dla BBC, że im cieplej, tym kwaśniejszy Atlantyk i tym mocniej się dusi.

- Ponieważ Ocean Atlantycki, podobnie jak inne akweny, stale ulega deoksydacji, traci tlen potrzebny do życia.

Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany klimatyczne. Trzeba pamiętać, że oceany absorbują aż 90% globalnego ciepła.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 17 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.