Najmniejsza w historii dziura ozonowa nad Antarktydą

Dziura ozonowa nad Antarktydą jest obecnie najmniejsza odkąd zaczęły się jej pomiary tzn. od 1982 roku. Mimo ograniczenia stosowania środków chemicznych szkodliwych dla warstwy ozonowej naukowcy uważają, że niestety, problem jeszcze nie został rozwiązany.

Specjaliści z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz z NASA w dużej mierze przypisują to zjawisko niezwykle wysokim temperaturom w tej warstwie atmosfery.

Dziura ozonowa, składająca się ze zużytej warstwy ozonu i zalegająca od 11 do 40 km nad powierzchnią Antarktydy, osiągnęła swoje apogeum 8 września, pokrywając powierzchnię nieco większą niż 10 mln km kw. Pod koniec października zmniejszyła się do 6,2 mln km kw.​

Przez lata, przy normalnych warunkach pogodowych, dziura ozonowa powiększyła się do maksymalnych 12,8 mln km kw.

W tym roku, po raz trzeci w minionym czterdziestoleciu, warunki pogodowe wywołały stratosferyczne temperatury zapobiegające utracie ozonu.

Podobne warunki pogodowe doprowadziły do zmniejszenia się dziur ozonowych w 1988 i 2002 roku.

- To niezwykle rzadkie zjawisko, które ciągle próbujemy zrozumieć. Gdyby nie wysokie temperatury, prawdopodobnie mielibyśmy dziurę ozonową normalnej wielkości, wyjaśnia Susan Strahan, naukowiec atmosferyczny z należącego do NASA Centrum Godard.

Jak donosi RTS, stratosferyczna warstwa ozonowa pomaga odbijać promieniowanie ultrafioletowe, chroniąc przed jego szkodliwym działaniem życie na Ziemi .

Niestety, związki chemiczne wykorzystywane w procesie chłodzenia, takie jak chlorofluorowęgiel i fluorowęglowodór rozkładają cząsteczki ozonu, odsłaniając powierzchnię Ziemi i narażając ją na zwiększone promieniowanie.

Protokół montrealski, międzynarodowe porozumienie z 1988 roku, ograniczył użycie wyżej wymienionych chemikaliów, które mogą przetrwać w atmosferze przez dziesiątki lat i zniszczyć bardzo duże ilości ozonu.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.