ONZ przewiduje: W 2050 roku Ziemia będzie liczyć prawie 10 miliardów ludzi

Jak czytamy w komunikacie Organizacji Narodów Zjednoczonych, biorąc pod uwagę ilość mieszkańców, Indie za siedem lat prześcigną Chiny. W 2050 roku Nigeria stanie się trzecim najgęściej zaludnionym krajem na świecie i wyprzedzi pod tym względem Stany Zjednoczone.

Komunikat Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ podaje, że do 2030 roku światowa populacja z obecnych prawie 7,6 mld ludzi wzrośnie do 8,6 mld ; do 2050 roku do 9,8 mld, a do roku 2100 do 11,2 mld.

Liczba ludności na Ziemi z każdym rokiem zwiększa się o 83 mln osób. Taka tendencja będzie się utrzymywać, chociaż od lat 60- tych XX wieku poziom płodności konsekwentnie się zmniejsza.

Dyrektor John Vilmont powiedział, że komunikat zawiera informacje na temat ludności z 233 krajów świata.

Dodał, że liczba mieszkańców w Afryce rośnie tak szybko, że do 2050 roku połowa światowej populacji będzie żyła w tej części świata. Jego zdaniem, można spodziewać się zmniejszenia populacji europejskiej.

Połowa światowej populacji do 2050 roku skumuluje się w dziewięciu krajach : Indiach, Nigerii, Kongo, Pakistanie, Etiopii, Tanzanii, USA, Ugandzie i Indonezji, czytamy dalej w komunikacie. Kraje uszeregowane zostały według "oczekiwanego wzrostu światowej populacji". W tym samym okresie, liczba mieszkańców 26 krajów afrykańskich podwoi się.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.