"Za kilkadziesiąt lat może nas już nie być.”

Pięćdziesiąt lat temu kontrowersyjna książka "Populacyjna bomba" zapoczątkowała debatę o negatywnym wpływie przeludnienia na życie ziemskie. Jej autor, biolog Paul Ehrlich, ostrzegał, że przeludnienie i nadużywanie zasobów naturalnych szybko doprowadzi nas na skraj przepaści, donosi The Guardian.

Zdaniem Ehrlicha, w ciągu nadchodzących kilkudziesięciu lat ludzkości grozi "niemal pewna” tragedia, bo zniszczyliśmy świat przyrody, który podtrzymuje życie na Ziemi.

Biolog uważa, że optymalna liczba mieszkańców naszej planety to 1,5 do 2 mld. Przypomina też, że dla ludzi bardziej niebezpieczne, niż zmiany klimatyczne jest zanieczyszczenie planety syntetycznymi chemikaliami.

Ehrlich twierdzi, że jeśli chcemy zmniejszyć zużycie zasobów ziemskich, potrzebujemy nieznanej dzisiaj redystrybucji światowego bogactwa. Ale, czy bogaci rządzący światem i rok w rok spotykający się w Davos na to przystaną ?

- Zbyt duże bogactwo to jedno z największych nieszczęść przyszłego człowieka. Cennym zasobem jest za to kulturowa i genetyczna różnorodność, zauważa Ehrlich.

Biolog przyznaje, że wiele fragmentów z jego najbardziej znanej publikacji jest niedopracowanych, mimo to uważa, że książka jest zasadniczo dobra.

- Wzrost populacji i nadmierna konsumpcja w przeliczeniu na jednego człowieka zaprowadzi nas na skraj przepaści- dzisiaj mamy miliardy głodujących, z niedoborem mikroelementów, a zmiany klimatyczne zabijają ludzi, mówi Ehrlich.

- Ryzyko będzie wzrastać tak długo, jak długo celem ekonomicznych i politycznych systemów będzie stały wzrost.

Żeby uratować ludzkość przed katastrofą, trzeba by zacząć od ogólnodostępnych nowoczesnych środków antykoncepcyjnych i aborcji. Następnie, należałoby zrównać kobiety z mężczyznami pod względem praw, wynagrodzeń i możliwości. Potem, liczba ludności powinna zacząć spadać, ale będzie na to potrzeba sporo czasu.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Index/blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.