Ziemia miała kiedyś kształt pączka

Naukowcy odkryli nowy rodzaj obiektu planetarnego, który nazwali synestią. Jest masywny, obraca się i przypomina pączek zbudowany z gorących skał, które wcześniej zderzyły się ze sobą.

Autorzy badania twierdzą, że kiedyś nasza planeta też miała taki kształt. Aktualne teorie na temat powstawania planet mówią, że skaliste planety takie jak Ziemia, Mars i Wenus kształtowały się w Układzie Słonecznym bardzo wcześnie, kiedy małe obiekty zderzały się ze sobą.

Według naukowców zderzenia były tak silne, że w ich efekcie dochodziło do topienia, wyparowywania, chłodzenia a wreszcie utwardzania i przybierania form sferycznych, jakie posiadają dzisiejsze planety.

Autorzy nowego badania byli głównie zainteresowani kolizjami obiektów rotujących. Według nich obracający się obiekt posiada tak zwany moment pędu, który jest obecny w czasie kolizji, ponieważ jest to siła stała, o ile nie działa na nią jakaś zewnętrzna siła obrotowa.

Podczas najnowszych badań naukowcy sprawdzali, co się stanie, gdy skalista planeta podobna do Ziemi zderzy się z innym dużym obiektem o wielkiej energii i z momentem pędu.

Odkryto, że taka kolizja przyczynia się do powstania zupełnie nowej i znacznie większej struktury, podobnej do dysku, z centrum wypełnionym jakąś treścią i dlatego wielu porównywało ją do pączka.

Najnowsze badanie ujawniło, że kluczem do ukształtowania takiej formy jest zjawisko odchodzenia na orbitę materiałów struktury. Podczas zderzenia, materiał nowej struktury może zostać stopiony, zmienić się w gaz, może dojść do zwiększenia objętości. Jeśli rośnie i wystarczająco szybko się porusza, części obiektu przekroczą prędkość, która jest niezbędna do tego, aby satelita pozostał na orbicie i wtedy powstaje synestia.

Według doktor Sarah Stewart, która uczestniczyła w badaniu, synestia w przypadku Ziemi nie trwała długo, może sto lat, zanim z czasem ostygła. Synestia powstaje z ciepłych obiektów, takich jak gwiazda lub duża gazowa planeta i w tych przypadkach może trwać dłużej, pisze Daily Mail.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.