Depresja powoduje dysfunkcję odbioru informacji wizualnych

Zdjęcie: Pixabay

Nowe badanie wykazało, że przetwarzanie informacji wizualnych jest zaburzone u osób cierpiących na depresję.

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego w Finlandii badali wpływ depresji na percepcję wzrokową, a ich wyniki potwierdziły, że przetwarzanie informacji wizualnych jest zniekształcone u osób cierpiących na depresję. Zdaniem ekspertów, zjawisko to jest najprawdopodobniej związane z przetwarzaniem informacji w korze mózgowej.

W swoim badaniu zespół porównał sposób odbioru informacji wizualnych przez pacjentów z depresją oraz przez osoby z grupy kontrolnej. Podstawę badań stanowiły dwa testy wizualne, które wymagały od badanych porównania jasności i kontrastu prostych wzorów. „Zaskoczyło nas to, że pacjenci z depresją postrzegali kontrast pokazywanych obrazów inaczej niż osoby bez depresji” - powiedział Viljami Salmela, pracownik naukowy Akademii Fińskiej. Z rezultatów badania wynika, że osoby cierpiące na zaburzenia nastroju postrzegały iluzję optyczną przedstawioną na obrazach jako słabszą, a kontrast jako nieco silniejszy niż osoby z grupy kontrolnej. „Postrzeganie kontrastu zostało obniżone o około 20% wśród osób bez depresji, podczas gdy ta sama liczba pacjentów z depresją postrzegała kontrast na poziomie niższym o 5%” - wyjaśnił Salmela. Zespół twierdzi, że ich badanie jest ważne i może pomóc w identyfikacji zmian mózgowych, leżących u podstaw zaburzeń psychicznych. To z kolei przyczyni się do lepszego zrozumienia przyczyn takich zaburzeń oraz pozwoli na rozwój skutecznych terapii w walce z nimi.

Jednak Salmela dodaje, że „(…) depresja nie może być rozpoznana tylko i wyłącznie przez testowanie percepcji wzrokowej, ponieważ obserwowane w badaniu różnice są niewielkie i przejawiają się głównie podczas porównywania grup”. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Journal of Psychiatry and Neuroscience”.

Autor: 
tłum. Klaudia Nikodem
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 17 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.