Cząsteczka chimery: rosyjscy naukowcy zaprojektowali nowe białko hybrydowe, które ma chronić przed p

Rosyjscy naukowcy stworzyli białko o silnych właściwościach ochronnych przed promieniowaniem. Jak wykazały testy na myszach, białko może uratować żywy organizm nawet przed śmiertelną dawką promieniowania jonizującego. W przyszłości odkrycie to może być wykorzystywane w leczeniu zmian popromiennych, ran oparzeniowych i ciętych, chorób płuc i układu krążenia, a także w przeszczepach narządów.

Zespół naukowców z Centrum Badawczego "Instytut Kurczatowa", Instytutu Biofizyki Komórkowej Rosyjskiej Akademii Nauk, Instytutu Fizyki Ogólnej Rosyjskiej Akademii Nauk i Moskiewskiego Obwodowego Instytutu Badawczego Klinicznego imienia M.F. Władimirskiego. zaprojektował i scharakteryzował nowe hybrydowe białko PSH do ochrony przed promieniowaniem i wolnymi rodnikami. Jest ono opisane w Biochemical Engineering Journal.

Nowe białko PSH odnosi się do grupy białek hybrydowych, czyli tzw. białek chimery. Otrzymano je metodami inżynierii genetycznej w Instytucie Biofizyki Komórkowej Rosyjskiej Akademii Nauk z dwóch naturalnie występujących białek antyoksydacyjnych (ludzkiej peroksydoksyny i superoksyddismutazy bakteryjnej).

"Podczas promieniowania i jonizacji tworzą się wolne rodniki, które powodują stres oksydacyjny - proces uszkodzenia komórek w wyniku utleniania. Nowe hybrydowe białko PSH to silny przeciwutleniacz pozwalający skuteczniej zwalczać stres oksydacyjny niż jego składniki oddzielnie, bez niego" - powiedziała w komentarzu dla RT Valeria Samygina, kierownik wydziału biologii strukturalnej Kurczatowskiego kompleksu technologii NBIKS.

Według niej, wcześniej powszechnie stosowano syntetyczne związki chemiczne jako antyoksydanty, ale nie były one bezpieczne, ponieważ same powodowały toksyczne reakcje organizmu. Jednocześnie, w porównaniu z innymi znanymi enzymami antyoksydacyjnymi, spektrum działania PSH jest dużo szersze.

Nowe białko łączy przeciwutleniacze w jedną molekułę, która jest potężnym narzędziem do walki z wolnymi rodnikami różnych typów. W celu wyjaśnienia unikalnych właściwości radioprotekcyjnych białka PSH, specjaliści z Instytutu Kurczatowa przeprowadzili badania strukturalne na specjalistycznym synchrotronowym źródle jonizowania.

"Ponieważ białko PSH jest potencjalnym środkiem farmakologicznym, ważne było określenie jego struktury w roztworze w naturalnych warunkach fizjologicznych. Takie badanie udało nam się przeprowadzić na stacji synchrotronowej, przeznaczonej do pracy z obiektami biologicznymi" - powiedział pracownik wydziału biologii strukturalnej Kurczatowskiego kompleksu technologii o NBIKS Piotr Konarev.

Według badań przedklinicznych na myszach, nowe białko PSH chroni zwierzęta nawet przed śmiertelnymi dawkami promieniowania - i jest całkowicie nieszkodliwe dla samego organizmu. W przyszłości, w oparciu o powstałą strukturę, naukowcy planują stworzyć nowe, bardziej zaawansowane wersje białka. Mogą one stać się potencjalnymi lekami chroniącymi przed promieniowaniem, jak również stosowanymi w leczeniu chorób płuc i układu krążenia, zmian popromiennych, ran oparzeniowych i ciętych, przeszczepów organów - zauważają naukowcy.

Autor: 
Tłum. Paulina Zbieć

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.