Nobel z fizyki dla trójki Amerykanów za odkrycie fal grawitacyjnych

Naukowcy Rainer Weiss, Barry Barish i Kip Thorne zostali nagrodzeni za odkrycie jednej z kluczowych tez teorii względności Einsteina.

Amerykańscy naukowcy Rainer Weiss, Barry Barish i Kip Thorne zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla z fizyki za wkład w odkrycie fal grawitacyjnych, jednej z kluczowych tez teorii względności Alberta Einsteina.

"To było coś zupełnie nowego i innego, jak otwieranie niewidzialnych światów. Odkrycie, które wstrząsnęło światem", uzasadniała swój wybór Szwedzka Akademia Nauk, która przyznała nagrodę.

Zespół naukowców najbardziej zasłużonych dla odkrycia fal grawitacyjnych był wielkim faworytem do tegorocznej nagrody. Badacze podzielą między siebie 9 milionów koron szwedzkich, prawie milion euro.

Amerykańscy naukowcy w lutym ubiegłego roku byli pierwszymi, którzy odkryli fale grawitacyjne, istnienie których na podstawie swojej teorii względności, dokładnie sto lat temu, przewidział Albert Einstein.

Odkrycie jest wynikiem pracy prawie tysiąca naukowców z całego świata, zgromadzonych wokół LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), wartym miliard dolarów eksperymencie rozpoczętym w 1992 roku, z udziałem dwóch wielkich detektorów fal grawitacyjnych, zlokalizowanych w amerykańskich stanach Luizjana i Waszyngton, odległych od siebie o 3 000 kilometrów.

 

Trójka nagrodzonych prowadziła projekt.

"To naprawdę wspaniałe", powiedział Rainer Weiss po tym, jak dowiedział się, że został laureatem Nagrody Nobla.

 

Zderzenie czarnych dziur

Naukowcy za pomocą skomplikowanych urządzeń wykryli zderzenie dwóch gigantycznych czarnych dziur, oddalonych od Ziemi o 1,3 mld lat świetlnych, zlokalizowanych gdzieś za Wielkim Obłokiem Magellana.

W wyniku strasznego, trwającego zaledwie 20 milisekund, zderzenia czarnych dziur, z których jedna 35 razy przewyższała masę Słońca, a druga była nieco mniejsza, powstała nowa czarna dziura z polem grawitacyjnym, które zakrzywiło czasoprzestrzeń falami rozchodzącymi się po całym wszechświecie.

Odkrycie jest potrójnym kamieniem milowym w dziedzinie fizyki : dokonano pierwszej bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych, pierwszej detekcji binarnej czarnej dziury i przedstawiono do tej pory najbardziej przekonujący dowód na to, że czarne dziury to obiekty których dotyczy teoria Einsteina.

Potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych jest zgodne z prognozami, a zatem stanowi kolejne świadectwo "standardowego modelu" wszechświata, ale może też oznaczać początek nowej ery astrofizyki.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki jest drugą w tegorocznej edycji. Nagroda w dziedzinie medycyny, przyznana w poniedziałek, przypadła amerykańskim naukowcom. Dostali ją Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young za odkrycie złożonych molekularnych mechanizmów zegara biologicznego człowieka.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 17 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.