Wyniki eksperymentu z Wielkiego Zderzacza Hadronów: Nowej cząstki brak.

Odkrycie nowej cząstki mogło się okazać przełomowym wydarzeniem, które wymagałoby zrewidowania naszej wiedzy o świecie i napisania od nowa podręczników do fizyki. Jednak osiem miesięcy od czasu pojawienia się pierwszych spekulacji na temat odkrycia ,,bardziej spektakularnego od słynnego bozonu Higgisa” w Wielkim Zderzaczu Hadronów, naukowcy przedstawiają dane, które niczego nie potwierdzają.

 

,,W zasadzie to nic nie widzimy” – powiedział rzecznik prasowy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), w której znajduje się olbrzymi zderzacz atomów.

Nadmiar promieniowania gamma, który mógł być efektem rozpadu nowej cząstki naukowcy zauważyli już w grudniu. Jednak dodatkowe badania naukowe przeprowadzone w kolejnych miesiącach nie potwierdziły tych przypuszczeń i okazały się być zwykłą ,,statystyczną fatamorganą”, powiedział Dave Charlton - kolejny rzecznik prasowy CERN.

Analiza podobnych typów promieniowania doprowadziła ostatecznie do wstępnego potwierdzenia istnienia cząstki bozonu Higgisa, zwanej też ,,cząstka Boga” w 2013 roku.

W maju Csaba Csaki, fizyk teoretyczny, który nie bierze udziału w eksperymencie powiedział: ,,Jeśli to odkrycie okaże się prawdą, będzie to najbardziej fascynujące wydarzenie, którego mogłem doświadczyć w całej mojej karierze. Z pewnością bardziej fascynujące niż odkrycie cząstki Higgisa.”

 

Naukowcy wykluczyli jednak możliwość istnienia jakiejkolwiek cząstki na badanym poziomie energetycznym, a jedynym faktycznym rezultatem eksperymentu zdaje się być - rozczarowanie.

,,Wielka szkoda, że nie znaleźliśmy tej cząstki. Jednak to, że jej tam nie ma niczego nie potwierdza ani też niczemu nie zaprzecza,” powiedział Sean Carroll, fizyk z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego

Wielki Zderzacz Hadronów, największy i najsilniejszy zderzacz atomów na świecie, budowany był w latach 1998-2008. Rok temu po dwóch latach przerwy konserwacyjnej i modernizacyjnej Wielki Zderzacz Hadronów wrócił do pracy. Druga tura zbierania danych potrwa od 2015 r. do 2017 r. Jak donosi Press Association, Charlton i Camporesi stwierdzili, że działa on lepiej niż się spodziewali i dostarcza więcej danych.

Fizycy z Cern zaprezentowali ponad 50 nowych wyników badań, ale niestety żadne z nich nie było wystarczające, aby obalić istniejącą teorię.

,,Wciąż mamy nadzieję.” – powiedział Camporesi.

Sylwia Staniszko

Źródło: http://www.independent.co.uk/news/science/large-hadron-collider-new-particle-data-statistical-fluke-blip-bump-higgs-boson-physics-a7174976.html

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.