Profesor z Oxfordu wygrał 700 tysięcy dolarów!

Profesor matematyki z Oxfordu, Andrew Wiles, został niedawno laureatem prestiżowej Nagrody Abela, przyznawanej w tej dziedzinie nauki przez króla Norwegii. Oprócz statuetki otrzymał także czek na sumę 700 tysięcy dolarów. Wszystko za udowodnienie matematycznego twierdzenia, które liczyło sobie ponad 350 lat!

62-letni obecnie profesor zainteresował się tzw. wielkim twierdzeniem Fermata mając zaledwie 10 lat. Na jego kopię natrafił w lokalnej bibliotece w swoim rodzinnym Cambridge. Od tamtej pory nie dawało mu ono spokoju.

Wiles udowodnieniu twierdzenia Fermata poświęcił 7 lat, pracując nad nim po kryjomu w czasie swojej działalności na amerykańskim uniwersytecie w Princeton. Udało mu się to w roku 1994, co było jedną z największych sensacji naukowych XX wieku.

Profesor Wiles przedstawił swój dowód na 100 stronach A4 i wyraził go w języku topologii oraz krzywych eliptycznych. W swojej pracy Brytyjczyk powoływał się m.in. na wcześniejsze dokonania kolegów po fachu z Japonii - Yutaki Taniyamy oraz Goro Shimury, którzy opracowali tzw. hipotezę Shimury-Taniyamy.

Autorem wielkiego twierdzenia był francuski matematyk Pierre de Fermat, który skonstruował je w roku 1637. Brzmiało ono następująco: "dla liczby naturalnej n>2 nie istnieją takie liczby naturalne dodatnie x,y,z, które spełniałyby równanie x^n + y^n = z^n"

Twierdzenie opublikowano oficjalnie w roku 1670, już po śmierci Francuza. Od tamtej pory spędzało ono sen z powiek rzeszom matematyków z całego świata. Dowód na jego słuszność, po dokładnie 357 latach, znalazł dopiero profesor Wiles.

Nagrodę Abela, którą otrzymał Brytyjczyk, określa się często mianem matematycznego Nobla. "Miałem wiele szczęścia nie tylko dlatego, że udało mi się udowodnić to twierdzenie, ale również dlatego, że dzięki temu otworzyłem drzwi do zupełnie nowej ery w dziedzinie, którą się zajmuje" - powiedział profesor Wiles.

Źródło: http://ciekawe.interia.pl/newsy/news-profesor-z-oxfordu-wygral-700-tysiecy-dolarow,nId,2164394

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.