Twierdzenie Gödel'a., to  największe osiągnięcie nauki XX wieku.

​CAŁEJ PRAWDY NIGDY NIE POZNACIE.

Czy można nazywać osiągnięciem XX wieku coś, co już wcześniej sceptycy wypisali na swoich sztandarach. -   Ignoramus et ignorabimus (Nie wiecie i nie będziecie wiedzieli)?
  

Czy można cykl wykładów z matematyki rozpoczynać od Twierdzenia  Gödel'a  ?
Prof. Rykansky zawsze od tego zaczyna. Jeszcze jedno pytanie: Czy Kurt  Godel  był autorem tego twierdzenia, skoro znano je już od dawna? Był autorem, ponieważ podał dowód tego Twierdzenia, a Dawni Sceptycy mieli jedynie intuicję. Ale był nie jedynym autorem. Mało w Polsce znany filozof i matematyk Henri Poincare sformułował na początku XX wieku listę 10 nierozwiązanych problemów matematyki. Jednym z nich było następujące zagadnienie: Nie ma dowodu na to, że każde prawdziwe twierdzenie matematyczne można udowodnić. Wcześniej nikt się nad tym nie zastanawiał, ponieważ odpowiedź wydawała się oczywista. Wszyscy myśleli, że jeżeli my nie umiemy czegoś udowodnić, to po nas przyjdą inni, lepsi, którym uda się tego dokonać.

 

Wielkim zaskoczeniem było, gdy Kurt  Gödel  podał dowód twierdzenia, że matematyka jest NIEZUPEŁNA.
W tłumaczeniu na prosty język oznacza to, że istnieją prawdziwe twierdzenia matematyczne, których nikt nigdy nie udowodni. Istnieją pytania, na które nikt nigdy nie poda poprawnej odpowiedzi. Istnieją problemy nierozstrzygalne. Jest jeszcze gorzej. Dopóki nie udowodnimy danego twierdzenia matematycznego, nie mamy żadnych możliwości zakwalifikowania go do kategorii możliwych do udowodnienia. Czyli męczymy się nie wiedząc czy osiągnięcie celu jest w ogóle możliwe i nie ma na to żadnej rady.

 

Dotyczy to nie tylko matematyki.
Do legendy Pingwin Valley przeszło jak student Pinkel Hrumpiggs płakał na wykładzie z matematyki. Płakał nie dlatego, że coś go bolało, ani nie dlatego, że rzuciła go dziewczyna, tylko z powodu treści wykładu Prof. Rykansky’ego na temat Twierdzenia Gödel'a. Za to Foolly Smallfish cieszyła się bardzo. Stwierdziła, że w tej sytuacji. - Pracy dla nas nigdy nie zabraknie ! Taka chichotka.
Dr Cat Mrucuss

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.