Symulacja powrotu do przeszłości za pomocą komputera kwantowego

Symulacja wstecznych procesów zachodzących na osi czasu przeprowadzana na komputerze kwantowym nie stanowi problemu, mówi fizyk teoretyk Nikolai Sinitsyn, kierownik nowego projektu w Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku. W ramach tego projektu Sinitsynowi i jego kolegom udało się właśnie na komputerze kwantowym przeprowadzić symulację powrotu do przeszłości, pisze Bug.hr.

Uczeni wysłali bity kwantowe (kubity) do symulowanej przeszłości, gdzie jeden z nich został uszkodzony. Kiedy przywrócili je do teraźniejszości, okazało się, że prawie nic się nie zmieniło. Fizycy doszli do wniosku, że nawet gdybyśmy, tak jak w filmie science fiction, przenieśli się do przeszłości i tam dokonali pewnych zmian, nie moglibyśmy zmienić dzisiejszego świata.

Nie ma `efektu motyla` 

Innymi słowy, udowodnili, że w świecie kwantowym nie istnieje tzw. efekt motyla tj. duża wrażliwość układu na niewielkie odchylenia od warunków początkowych. Po raz pierwszy użył tego określenia [anegdotycznie przedstawiając chaos deterministyczny, od tłum.] Edward Lorenz pytając: „Czy trzepot skrzydeł motyla w Brazylii może spowodować burzę piaskową w Teksasie?”

Jak pokazuje omawiany eksperyment kwantowy, `efekt motyla`, biorąc pod uwagę zjawiska kwantowe, jest nieprawdziwy. Jeśli wyślemy coś w przeszłość w złożonym świecie kwantowym i dokonamy tam „zniszczenia”, będzie się to miało nijak do teraźniejszości. Nasz świat przetrwa, co wskazuje na to, że w fizyce kwantowej `efekt motyla` nie istnieje. Wielkie szkody wyrządzone w przeszłości spowodowałyby jedynie niewielkie, nieznaczne odchylenia w teraźniejszości.

Wynik badań zespołu Sinitsyna ma duże znaczenie dla kryptografii kwantowej. W przypadku gdyby ktoś odczytał i częściowo zniszczył chronione dane, istnieje możliwość, że uda się te dane uratować. Zostaną odzyskane pomimo szkód wyrządzonych pierwszym odszyfrowaniem. 

Okazuje się, że pojęcia chaosu w fizyce klasycznej nie można utożsamiać z tym samym pojęciem w fizyce kwantowej.

Stan, w którym nie występuje `efekt motyla`, jest charakterystyczny tylko dla układów kwantowych. Można go wykorzystać do sprawdzenia, czy komputer działa zgodnie z zasadami kwantowymi czy nie. 

Eksperymenty fizyków z Los Alamos National Laboratory zostały przeprowadzone na kwantowym procesorze komputerowym IBM Q,, a wyniki pracy opublikowano w piśmie Physical Review Letters.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.