
Amerykańska firma poinformowała, że tajwańska firma Pegatron poprosiła studentów o pracę na nocną zmianę i nadgodziny w jednej z fabryk w Chinach kontynentalnych. Apple dodał, że wykonawca sfałszował dokumenty i błędnie sklasyfikował niektórych pracowników, aby ukryć naruszenia. Pegatron powiedział, że gdy tylko dowiedział się o problemie, został on naprawiony. Jednak Apple twierdzi, że nie wejdzie w ponowne interesy z firmą do czasu zakończenia dalszych „działań naprawczych”. Pegatron jest jedną z nielicznych firm zajmujących się montażem iPhone'ów.
Apple powiedział, że Pegatron naruszył Kodeks Postępowania dla Dostawców, pozwalając studentom wykonywać prace, które nie miały związku z ich studiami. „Osoby w Pegatron odpowiedzialne za naruszenia dołożyły wszelkich starań, aby ominąć nasze mechanizmy nadzoru” - głosi oświadczenie i dodaje, że zwolniono także dyrektora odpowiedzialnego za program pracy studenckiej.
Pegatron przyznał, że problem został wykryty przez program nadzorujący Apple, i powiedział, że następnie podjął natychmiastowe działania. „Niektórzy studenci pracujący na kampusie Pegatron Shanghai i Kunshan zostali zidentyfikowani jako pracujący na nocną zmianę, w godzinach nadliczbowych i na stanowiskach niezwiązanych z ich kierunkami, co nie było zgodne z lokalnymi przepisami i regulacjami”. Dodał, że poszkodowani zostali wyjęci z linii produkcyjnych i otrzymali „odpowiednią rekompensatę”, a także zlecono audyt zewnętrzny w celu wzmocnienia procedur.
Dokładne warunki okresu próbnego nie zostały określone, ale oświadczenie Apple wskazuje, że jego obecne umowy nie zostałyby naruszone, co w przeciwnym razie mogłoby zagrozić obecnemu wprowadzeniu na rynek nowych iPhone'ów. Działacze na rzecz praw pracowników wielokrotnie krytykowali warunki panujące w fabrykach, z których korzysta Apple, pomimo zapewnień, iż stosują przepisy zapobiegające wykorzystywaniu pracowników.
W 2014 roku dochodzenie BBC wykazało, że warunki na linii produkcyjnej Pegatron dla iPhone'a 6 często naruszały obietnice Apple dotyczące ochrony pracowników. Tajni reporterzy musieli między innymi pracować 18 dni z rzędu lub pracować na 16-godzinne zmiany w firmie.
Dodaj komentarz