Tak naturalne: dlaczego człowiek nie mógłby mieć ogona?

Starsze osoby, które z trudnością utrzymują pozycję pionową lub mają problemy z zachowaniem równowagi, niedługo nie będą już musiały używać laski lub kuli, lecz mogą otrzymać zrobotyzowany ogon. Ów robotyczny ogon został opracowany przez japońskich badaczy. Ale jak funkcjonalny jest właściwie taki ogon? „Po co wynajdywać coś nowego, jeśli natura już to zrobiła?”

Japoński wynalazek działa w następujący sposób: ogon zostaje umieszczony w tylnej części ciała, tam gdzie zwykle posiadają go zwierzęta. Kiedy osoba  pochyla się do przodu, ogon wznosi się do góry dla równowagi. Kiedy poruszasz się w lewo lub w prawo, ogon idzie w dokładnie przeciwną stronę tak, abyś mógł zachować równowagę.

Samolot jako ptak

Może to być dziwny widok, lecz według Randalla van Poelvoorde’a z RobotXperience ta technika jest bardziej naturalna, niż zapewne myślimy. „Ta technika jest oparta na biomimetyce czy też biomimikrze, innymi słowy na nauce opartej na najlepszych w naturze pomysłach z zakresu biologii do wymyślania zastosowań dla ludzi. Najprostszą formą jest samolot, który wzoruje się na ptaku” - mówi Van Poelvoorde w rozmowie z Editie NL.

Ogon, który miałby pomóc ludziom w utrzymaniu równowagi nie jest jego zdaniem szalonym pomysłem. „Po co miałbyś samemu wymyślać coś nowego, podczas kiedy natura już to zrobiła?” - zastanawia się głośno Van Poelvoerde.

Według prymatologa Jana van Hoffa wiele gatunków małp mianowicie używa ogona, aby utrzymać równowagę. „Ogon jest użyteczny dla równowagi, a już z pewnością wysoko na drzewie” - mówi Van Hooff w rozmowie z Editie NL.

Jest jednak dużo małp, które z biegiem czasu “straciły” swoje ogony. „Najbardziej człowiecze małpy nie mają ogona” - mówi Van Hooff. ”Ten został utracony przez przodków w biegu ewolucji, ponieważ małpy człekokształtne dużo się kołyszą i chodzą po ziemi. Wówczas taki ogon jest nieużyteczny i nie jest dłużej potrzebny.”

Roboty wytrącone z równowagi

Małpy człekokształtne, takie jak szympansy, goryle i orangutany w danym momencie ewolucji stałyby się także zbyt ciężkie, przez co ogon nie mógłby tak naprawdę dłużej służyć jako stabilizator.

Według Randalla van Poelvoorde’a musimy też uzbroić się w cierpliwość, zanim japoński wynalazek będzie mógł zostać wykorzystany w praktyce. „Myślę, że tego wynalazku nie da się stworzyć natychmiast, ma to związek z tym, że na ten moment roboty nie potrafią dostatecznie utrzymywać równowagi. Obecnie intensywnie się nad tym pracuje, lecz wciąż nie zawsze się to udaje.”

Autor: 
Bright/NL, tłum. Wiktoria Dzido
video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.