SpaceX wystrzeliwuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną z powodzeniem

O 19:27 czasu lokalnego, kapsuła z czterema astronautami na pokładzie wystartowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Przylądku Canaveral w amerykańskim stanie Floryda. "Statek kosmiczny jest w drodze", podsłuchała agencja kosmiczna NASA. Start, który został przełożony o jeden dzień z powodu silnego wiatru, poszedł dobrze. Loty w kosmos z USA mają od tej pory znów stać się normalne, dopingowała NASA.

Kapsuła "Crew Dragon" została wystrzelona na czele rakiety "Falcon 9", której pierwszy etap wrócił na Ziemię zgodnie z planem po kilku minutach i wylądował na pływającej platformie - wielki sukces SpaceX. W ciągu nieco ponad 27 godzin, kapsuła kosmiczna "Crew Dragon" ma zostać zadokowana za pomocą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Sześć miesięcy po swoim historycznym dziewiczym locie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, założyciel Tesli, Elon Musk, prywatna amerykańska firma kosmiczna SpaceX, po raz pierwszy wysyła w przestrzeń kosmiczną załogową rakietę na długoterminową rutynową misję. Na pokładzie znajduje się trzech amerykańskich astronautów i jeden Japończyk, którzy mają pozostać na stacji kosmicznej przez sześć miesięcy. Próbny lot SpaceX "Crew Dragon" w sierpniu z udziałem tylko dwóch astronautów do i ze stacji kosmicznej był pierwszą od dziewięciu lat misją kosmiczną NASA, która wystartowała z amerykańskiej ziemi po zakończeniu programu promu kosmicznego w 2011 roku.

W ostatnich latach amerykańscy astronauci byli uzależnieni od rosyjskich rakiet, aby dostać się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA zatrzymała swój program przewozów wahadłowych z powodu wysokich kosztów i po dwóch wypadkach.

Gratulacje od dwóch prezydentów

Zaraz po wprowadzeniu na rynek, prezydent-elekt Joe Biden złożył gratulacje na Twitterze. Wprowadzenie na rynek jest świadectwem potęgi nauki "i tego, co możemy osiągnąć, jeśli wykorzystamy naszą innowacyjność, pomysłowość i determinację". Pełniący obowiązki prezydenta USA Donald Trump dopiero później świętował "wielki start" na Twitterze. NASA była katastrofą, gdy Trump doszedł do władzy, ale w międzyczasie agencja kosmiczna po raz kolejny stała się "najgorętszym i najbardziej zaawansowanym centrum kosmicznym", napisał Trump.

Autor: 
Elżbieta Słowińska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
16 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.