Pierwsze sztuczne serce trafi do sprzedaży w UE w tym roku

FRANCE 24 English/YouTube screenshot

Francuska firma Carmat SA uzyskała zgodę na sprzedaż swojego sztucznego serca na terenie Unii Europejskiej. Urządzenie będzie stanowić koło ratunkowe dla pacjentów cierpiących na nieodwracalną krańcową niewydolność serca. 

Takie serce nie jest na zawsze, będzie ono bowiem stanowić chwilowe zastępstwo do przeszczepu prawdziwego serca. Ma to dać pacjentom czas potrzebny na przyjęcie serca od dawcy.

,,Uzyskanie znaku CE zajęło Carmat SA dziesięć lat i jest to rekord, biorąc pod uwagę złożoność takiego urządzenia. Będziemy musieli współpracować z lekarzami i ośrodkami medycznymi, aby zaoferować naszą terapię i będziemy musieli szukać pacjentów. Faza produkcji będzie delikatna’’ - powiedział w wywiadzie dla telewizji BFM Business Stephane Piat, dyrektor generalny Carmat.

Choroby serca dotykają 26 milionów ludzi na całym świecie. Jest to główna przyczyna zgonów na całym świecie, zwłaszcza w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Dużym problemem jest bardzo mała liczba dawców do przeszczepów.

Autor: 
Patrycja Kwaśniewicz
video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.