Nowa satelita rejestruje ściany wewnątrz budynków i robi krystalicznie czyste zdjęcia Ziemi

Nowa niesamowita satelita może tworzyć fotografie o wysokiej rozdzielczości prawie każdego miejsca na Ziemi. Capella-2, która obecnie krąży wokół Ziemi, rejestruje obrazy w gęstych chmurach i w trakcie słabej widoczności. W dodatku może nawet przenikać przez ściany.

Niezwykła technologia wykorzystuje radar z syntetyczną aperturą (SAR) do emitowania silnych sygnałów radiowych. Dzieje się to w celu oświetlenia danego miejsca. Następnie wykorzystuje się zebrane dane z echa każdego impulsu do interpretacji szczegółowych obrazów.

Capella-2 może tworzyć obrazy o rozdzielczości 50x50cm w trybie Spotlight, który może nagrywać obszar zainteresowania przez maksymalnie 60 sekund.

Na razie tylko jedno urządzenie zostało stworzone w celach testowych, jednak firma ma już kontrakty na budowę satelitów dla agencji rządowych, takich jak National Reconnaissance Office i US Air Force.

Chociaż urządzenie jest zdolne do przenikania przez ściany, zespół Capella twierdzi, że bez odpowiednich informacji nie będzie dostrzegać co jest w środku nagrywanego obiektu. Oznacza to, że satelita nie może być używana do szpiegowania w mieszkaniach ludzi.

„Technologia wykorzystuje fale radiowe, które mogą przenikać przez ściany (takie jak telefony komórkowe i Wi-Fi)” - wyjaśniła firma, zgodnie z MailOnline.

„Ale, jak wiemy, nawet sygnały telefonów komórkowych i Wi-Fi słabną, gdy oddalają się od wieży komórkowej lub punktu dostępu Wi-Fi. Sygnały radarowe są takie same: mogą przechodzić przez ściany, ale są o wiele za słabe, aby zobrazować lub zobaczyć cokolwiek w pomieszczeniu ”.

Mamy nadzieję, że nowa technologia pozwoli ludziom efektywniej wykorzystywać przestrzeń kosmiczną, jednocześnie monitorując wszystko, od infrastruktury po zmiany klimatyczne.

Autor: 
Tłum. Wiktoria Gwizdała

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.