Ostry poślizg w tłumaczeniu: Audi „WHITE POWER” zmienia nazwę

Niemiecki warsztat Avus Performance proponujący wysokowydajne i niestandardowe samochody w Berlinie miał czołowe zderzenie z rzeczywistością, gdyż nazwał swoją białą wersję Audi RS6 V10 „Audi WHITE POWER”.

Ten niefortunny wybór, napisany wielkimi literami opublikowany w Internecie musiał mu przynieść kilka niezręcznych e-maili wraz z bardzo nieprzyjemny telefonem od prawnika Audi - ponieważ kontrowersyjna nazwa została szybko usunięta ze strony internetowej Avusa. Menedżerowie napisali przeprosiny i obwiniają tłumacza z ich agencji reklamowej za tę niezręczną sytuację.

 

„WHITE POWER” był sloganem rasistowskiego i neonazistowskiego ruchu skinheadów w Niemczech (i nie tylko) w latach 90.

Kilka blogów nagłośniło komunikat prasowy Avusa, zapowiadający Audi WHITE POWER. Ta treść wzbudziła u niektórych osób dyskomfort, ale zasadniczo głupota Avusa ośmieszyła go na skali światowej. Ironiczny komentarz na stronie motoryzacyjnej jalopnik.com zwrócił uwagę na to, że nawet zdjęcia Audi White Power opublikowane przez Avusa wyglądają, jakby były zrobione w dawnej bazie skinheadów: w magazynie, który wygląda tak, jakby został zbombardowany, z połamanym szkłem po całej ziemi i graffiti na ścianach.

 

Czy również mają zamiar przygotować turbo KKK? (Ku-Klux-Klan), zapytał inny czytelnik.

W przeprosinach od firmy Avus jej menedżerowie ubolewają, że złe tłumaczenie oryginalnego oświadczenia wywołało skrajnie prawicowe pogłosy na różnych blogach i stronach internetowych. Dystansujemy się od nazwy nadanej naszemu projektowi. Nazwa ta pochodzi od naszej agencji reklamowej, która bez wątpienia błędnie przetłumaczyła nazwę naszego projektu z niemieckiego na angielski.

Zdjęcia zrobione w zbombardowanym magazynie również zniknęły ze strony. Avus zamienił je na zdjęcia czarnej R6. Były White Power - co to za nazwa dla rodzinnego samochodu - zmodyfikowany przez Avusa rozwija moc 700 koni mechanicznych i jest elektronicznie ograniczony do 350 km/h.

Autor: 
DENIS ARCAND - LA PRESSE, Tłum. Olivia Bukowska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.