Podwodne turbiny zasilą dziesięć destylarni szkockiej whisky

Bernd Hildebrandt/Pixabay 

Ciekawy projekt o nazwie ,,Oran na Mara” ma wpłynąć na zmniejszenie zależności wysp Jura i Islay (archipelag Hebrydów Wewnętrznych na zachód od kontynentalnej części Szkocji) od paliw kopalnych. Ogłoszono już plany zainstalowania podmorskich turbin pływowych między tymi wyspami.

Turbinami zajmie się firma Nova Innovation, która specjalizuje się w energii pływowej. Projekt ma na celu przesyłane energii elektrycznej do sieci, która zasili obiekty na obu wyspach, a konkretnie dziesięć gorzelni whisky – jedną na Jura i dziewięć na Islay.

Firma dostała już odpowiednie umowy i zgody i może rozpocząć prace rozwojowe. Projekt mógłby być gotowy online już w 2022 roku.

Jednak wodne okolice Szkocji nie są obce w tak fascynujące projekty związane z energią morską. Na przykład na archipelagu Orkney działa Europejskie Centrum Energii Morskiej (EMEC), gdzie twórcy energii z fal i pływów mogą testować swoją technologię na otwartym morzu.

Wykorzystanie energii morskiej stale rośnie. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej produkcja energii elektrycznej z technologii morskich wzrosła w 2019 roku o około 13%.

Autor: 
Patrycja Kwaśniewicz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.