Chiny: Oto cyfrowy prezenter wiadomości

Jak donosi Fena, chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua przedstawiła właśnie swojego cyfrowego prezentera.

Zdaniem B92, nie bardzo wiadomo, z jakiej technologii korzystano, ale na pewno było to jedno z ostatnich osiągnięć​ w dziedzinie nowych technologii.

Prawdopodobnie, wykorzystano zdjęcie człowieka, a potem zrobiono animację jego twarzy i ust.

Łącząc wirtualnego prezentera z syntetyzowanym głosem, Xinhua zaprogramowała swojego „prezentera wiadomości” o wiele szybciej niż gdyby korzystała z tradycyjnej technologii CG (kreowanie cyfrowych twarzy), pisze The Verge. 

Jak donoszą Xinhua i South China Morning Post, dwaj „prezenterzy” - jeden czytający wiadomości po angielsku, a drugi czytający po chińsku- zostali skonstruowani we współpracy z chińską firmą technologiczną Sogou, która stworzyła chińskiego Google i która nastawiona jest na rozwój tzw. wyszukiwania głosowego w przeglądarkach. 

 

Niższe koszty i większa efektywność

Xinhua twierdzi, że zastosowana przez nią technologia otwiera fantastyczne możliwości, ponieważ umożliwia emisję wiadomości dla TV, stron internetowych i platform mobilnych przez 24 godziny codziennie, zmniejszając przy tym koszty i podnosząc wydajność.

 

Oczywiście, wszystko ma swoje ograniczenia. 

Na obrazie video widać wyraźnie, że „prezenter” ma bardzo ograniczoną mimikę twarzy, a jego głos ma elektroniczne brzmienie. Należy jednak przypuszczać, że wraz z rozwojem nowych technologii, prawdopodobnie już wkrótce stworzymy wirtualnych prezenterów, których trudno będzie odróżnić od autentycznych ludzi.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.