Jak poznać, że masz telefon na podsłuchu? I jak się przed tym bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Nie pomoże kupienie sekretnej komórki czy np. kolejnych kart pre-paid. Fachowcy i tak cię namierzą. Jak sprawdzić, czy masz telefon na podsłuchu? I jak się przed podsłuchami bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Szpiegowanie rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe to zjawisko powszechne. Teraz po nowelizacji ustawy o policji jeszcze bardziej przybierze na sile. Ta rozszerza jej kompetencje i uprawnia do inwigilowania osób w pomieszczeniach, w środkach komunikacji miejskiej, a nawet w miejscach innych niż publiczne. Zmiany w przepisach już teraz budzą wiele kontrowersji związanych zwłaszcza z naruszeniem prywatności i swobód obywatelskich.

Metod podsłuchiwania było i jest przy tym bez liku, bo można to robić i za pomocą specjalnego oprogramowania, jak i przy użyciu mikropluskwy. I podczas gdy jedne rozwiązanie są łatwo dostępne, to inne przystępne cenowo; ich zakup nie wymaga też specjalnych zezwoleń. Tylko niektóre dostępne są wyłącznie uprawnionym do tego organom, czyli np. policji, ABW i CBA.

 

Jak działają specjaliści?

Jak pokazują rozmowy z właścicielami sklepów ze sprzętem do kontrinwigilacji (tak sami o nich mówią), specjaliści jeszcze kilka lat temu najczęściej:

- powielali BTS - to skrót określający stację przekaźnikową telefonii cyfrowej. Bo o ile połączenie standardowo płynie przez sieć takich stacji i dociera do operatora, a ten przez kolejne stacje (BTS-y) łączy nas z odbiorcą, o tyle podczas podsłuchiwania treść rozmów i wiadomości przychwyci już urządzenie pośrednie. To symulowana stacja, rodzaj minikomputera, nie większego niż aktówka. Wystarczy, że będzie się znajdować od telefonu w odległości do 0,5 km w terenie zabudowanym lub do 2-3 km w terenie otwartym, żeby mogła działać. O podsłuchu nie wie przy tym ani operator, ani użytkownik komórki. Owszem, operatorzy szyfrują sygnał. Ale specjaliści te zabezpieczenia już dawno złamali.

- wgrywali do komórki program szpiegujący. Pozwala on przechwycić treść rozmów i SMS-ów, a także zbiera wszystko to, co dzieje się do 4 metrów od telefonu. "W podsłuchiwanym telefonie zostaje zaprogramowany specjalny numer uprzywilejowany. Wystarczy np. z tego numeru zadzwonić, a szpiegowany telefon odbierze połączenie i uruchomi mikrofon zewnętrzny. Oczywiście wszystko odbywa się w sposób niezauważalny dla właściciela telefonu. Aparat nie błyska, nie buczy, sama aplikacja jest zaś świetnie ukryta. Podsłuch możliwy jest nawet wtedy, kiedy aparat jest wyłączony", informowały też swego czasu media.

- przeprowadzali skaling. Podjeżdżają pod dom, skanują teren i sprawdzają numery telefonów. Jeśli jest ich kilka, a tak zapewne będzie, to wystarczy już tylko pojawić się pod pracą, żeby obstawić ten "właściwy" numer. Poza tym każda komórka ma przypisany IMEI (z ang. International Mobile Equipment Identity, co można przetłumaczyć jako indywidualny numer identyfikacyjny). Także po nim można sprawdzić, ile kart i o jakich numerach dokładnie do niego wgrywano.

Co ciekawe, wcale nie trzeba rozmawiać przez telefon, żeby można było kogoś podsłuchiwać - operator jest w stanie w każdej chwili "zalogować się" do telefonu i to nawet, kiedy jest on wyłączony. Jedynym w 100 proc. skutecznym sposobem, wydawać by się mogło, jest wyjęcie baterii z telefonu. To jednak nieprawda – aparat nadal będzie mógł być na podsłuchu.

Teraz, wraz z rozwojem technologii, ich metody stały się bardziej skomplikowane. - Biernego VBT już nie stosuje, bo sieć je wykrywa. Mikropluskwy w komórkach to były używane 5-7 lat temu i nie były nigdy łatwo dostępne. Dodatkowo trzeba je było wmontować w spreparowaną baterię. Żadne szyfrowanie AES na apce też nie pomoże; to ściema - mówi Dziennik.pl Krzysztof Pyka, prezes Prywatnej Agencji Wywiadowczej Redigo. I dodaje: - Z kolei "wykrywacze" nie ujawniają podsłuchu komórki, tylko sygnał GSM.

 

Na co zwrócić uwagę?

Twoją czujność powinien wzmóc przede wszystkim niezrozumiały ciąg znaków w SMS-ie, bo może to oznaczać np. cichy SMS, czyli wiadomość pozwalającą na wymuszenie zaraportowania sieci Twojej lokalizacji czy też atak na kartę SIM, tak było kiedyś. Dziś - będzie to przede wszystkim szybciej rozładowująca się bateria – ustalenie lokalizacji telefonu, a nawet przekierowanie i podsłuchanie jego połączeń wymaga za każdym razem aktywacji programu, co zwiększa zużycie energii. A pogłos w telefonie?

– To po prostu błędy w połączeniu z BTS-em, które zdarzają się raz na jakiś czas. W Internecie można poczytać i inne plotki na ten temat: przerywanie rozmów, trzaski, wybranie numeru 09, wchodzenie w rozmowę, podwójny SMS. To wszystko nieprawda, bo najczęściej podsłuchują tak, że nikt tego nie wie – mówi dziennik.pl Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop.

Ostatnio na Androidzie pojawiło się też kilka bezpłatnych aplikacji dostarczających informacje o topologii sieci - można próbować ścigać te do monitoringu sieci GSM, w celu wykrywania podejrzanych masztów bazowych, tych które się łączą w nietypowy sposób. - Trzeba mieć jednak wiedzę techniczną, żeby być wstanie te dane zinterpretować. Po drugie warto wiedzieć, że wśród nich 80 proc. stanowią fejki lub wirusy, które pod pozorem programu ochronnego dystrybuują różne organizacje i grupy, żeby losowo wchodzić na telefony tych, którzy chcą się zabezpieczyć. To jest ryzykowne. Dziś bym tego nie polecał – zastrzega Krzysztof Pyka.

 

Jak się zabezpieczyć?

Wydawałoby się, że przy takich możliwościach podsłuchiwania żadna rozmowa telefoniczna nie może być poufna. Nic bardziej mylnego. Od czego jest np. zagłuszanie sprzętu rejestrującego czy szyfrowanie (symetryczne i asymetryczne) rozmowy telefonicznej. Wgranie trwa minutę, aplikacja pozwala za każdym razem wybrać numer osoby, z którą chcesz porozmawiać, można było przeczytać w prasie branżowej. Ale miałby być i bardziej zaawansowane rozwiązania. Jak np.:

- szpiegowski wykrywacz podsłuchów i kamer RF Bug Detector. Wystarczy uruchomić urządzenie i obserwować diody, które sygnalizują obecność podsłuchu lub kamery. (Jest też możliwość ustawienia wibracji, które informują o wykryciu sprzętu rejestrującego). Zakres pracy wykrywacza to 10 metrów. Zasilany jest bateriami, a niewielkie wymiary pozwalają ukryć go w kieszeni czy torebce. Cena: 149 zł.

- wykrywacz Raksa-120. Zdemaskuje telefon komórkowy, podsłuch GSM, kamerę czy lokalizator GPS, czyli urządzenia oparte na transmisji analogowej i cyfrowej. Urządzenie ma wyświetlacz informujący o przeszukanych częstotliwościach i wykrytych urządzeniach. Intuicyjna obsługa pozywa na korzystanie z niego nawet w obecności osób trzecich – o wykryciu podsłuchu informuje wibrowanie. Cena: 3,5 tys. zł.

- telefon szyfrujący Enigma E2. Urządzenie wyglądem nie różni się od standardowych komórek, ale wykonywane połączenia są zabezpieczone protokołami szyfrującymi i algorytmem AES, obecnie nie do złamania. Korzystając z tego telefonu, mamy pewność, że nawet jeśli nasza rozmowa zostanie nagrana, nie będzie można jej rozszyfrować, a przechwycone w ten sposób informacje nie posłużą osobom trzecim. Ale tu uwaga: rozmowa będzie szyfrowana tylko wtedy, gdy rozmówca też będzie korzystać z telefonu Enigma E2. Cena: 7,9 tys. zł.

- akustyczny system przeciwpodsłuchowy DRUID DS-600. System analizuje dźwięki rozmowy i generuje dynamiczne zakłócenia akustyczne – treść nagranej rozmowy jest niezrozumiała i bezużyteczna. Osoby – maksymalnie 6 – które biorą udział w rozmowie korzystają z zestawów słuchawkowych. Cena: 12 tys. zł.

Wiadomo przy tym, że Polacy na sprzęt do kontrinwigilacji wydają średnio w Internecie około 650 zł, w sklepie stacjonarnym – około 1 tys. zł.

Tyle teoria. W praktyce, jak przekonuje Krzysztof Pyka z Redigo, daleko im jednak do skuteczności. - Przy druidzie spróbuj rozmawiać bez słuchawek na uszach. Algorytmy mają słaby klucz i mogą być łamane przez 10-15 ośrodków akademickich w Polsce. Jeśli korzystasz z kolei z połączenia szyfrowanego, a w pobliżu znajdują się inne telefony komórkowe, to podsłuchanie cię jest banalnie proste. W interfejs, który wygląda jak tabelka excela, wystarczy tylko wpisać zapytanie bazodanowe: słuchaj też telefonów zalogowanych w promieniu x metrów, wskazać lokalizację: 4 piętro biurowca położonego tu i tu; i obszar słuchania: 10 metrów od danego IMEL. I gotowe – wszystkie komórki, które się znajdują w pobliżu, też zaczną działać jako pluskwy – prezes Redigo podaje kolejne przykłady.

 

Skuteczne rozwiązanie? Telefon, którego sieć nie widzi.

- Jeżeli tylko będzie miał dynamiczne oznakowanie procesora, to sieć nie będzie w stanie go zidentyfikować. Tyle tylko, że Polska jest jedynym krajem Europy, a chyba i świata, w którym jest ono zabronione. Jeszcze w 90. latach wprowadzono przepis prawny, który mówi, że manipulacja przy numerze procesora jest przestępstwem – podkreśla Krzysztof Pyka. Dodaje, że taki telefon może sobie kupić osoba prywatna, jadąc do Szwajcarii. - Wtedy jest już jakiś poziom bezpieczeństwa. Jakiś, bo jeszcze pozostaje problem głosu. Jeżeli nie mogę zidentyfikować telefonu, to nastawiam się na identyfikacje głosu rozmówcy – dodaje.

Głos rozłożony matematycznie ma pewną funkcję pochodną zwaną drugą składową harmoniczną; jest równie charakterystyczna jak układ linii papilarnych. A to oznacza, że w zasięgu sieci 4G, czyli w większych miastach, wystarczy kilkusekundowa próbka głosu – nawiązuję połączenie i zaczynam mówić – by system z poziomu centrali wyłapał tę próbkę i zaczął mnie podsłuchiwać; niezależnie od tego, jakim telefonem się posługuję.

- Jeżeli chcę, żeby moje połączenie było poufne, to oprócz zmiany dynamicznego oznaczenia procesora – w Polsce jest ono zabronione – musiałbym jeszcze podłączyć do telefonu moduł zmiany głosu, który zaburzy drugą składową harmoniczną. To ostanie jest akurat łatwo dostępne – kwituje Krzysztof Pyka.

Autor: Dorota Kalinowska

Źródło: http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/513630,podsluch-telefon-inwigilacja-poradnik-szpieg-szpiegowanie-pieniadze-policja.html

Komentarze

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Instagram Follower Kaufen<br> <br> Instagram-Follower kaufen: mehr Trust und Reichweite für Ihre Brand<br> <br> Das Ziel, die Reichweite auf Instagram zu erhöhen, ist für viele Unternehmen und Influencer häufig nur schwer zu erreichen. Follower <br> <br> zu kaufen ist eine bewährte Methode, um die <br> <br> Instagram-Präsenz aufzubessern und mehr Menschen und potenzielle Kunden im beliebten sozialen Netzwerk zu erreichen.<br> <br> <a href="https://seocu.gumroad.com/p/instagram-follower-kaufen-9119c998-26eb-4cb6-bb7b-ce5f5b55ade8"><b><a href="http://lozano-law-center10528.59bloggers.com/6195037/eine-%C3%9Cberpr%C3%BCfung-der-instagram-follower-kaufen">Instagram Follower Kaufen</a><br> <br> </b></a>

Wysłane przez كود كاش (niezweryfikowany) w
Hi there mates, fastidious piece of writing and pleasant urging commented here, I am actually enjoying by these. https://www.aeriagames.com/user/george4023/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
What's up everyone, it's my first pay a quick visit at this web page,<br> <br> and post is genuinely fruitful designed for me, <br> <br> keep up posting these content.<br> <br> <br> <br> my blog ... <a href="https://www.skillshare.com/profile/Avenue-South-Residence/811752424">Visit here</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I absolutely love your blog.. Great colors & theme. Did you make this website yourself?<br> <br> Please reply back as I'm trying to create <br> <br> my very own website and want to find out where you got <br> <br> this from or just what the theme is named. Thanks!<br> <br> <br> <br> <br> <br> My homepage ... more youtube views - https://www.24newshd.tv/06-Aug-2021/karachi-bank-staff-rob-citizens-of-rs550m-gold-jewellery

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and effort to put this <br> <br> information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments.<br> <br> But so what, it was still worthwhile!<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my blog post ... <a href="http://www.shouhufo.com/pj/121.html">European languages</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
hello there and thank you for your info – <br> <br> I have definitely picked up anything new from right here.<br> <br> <br> <br> I did however expertise some technical issues using this site, as I experienced to <br> <br> reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.<br> <br> I had been wondering if your web host is OK? Not that <br> <br> I'm complaining, but slow loading instances times will often affect <br> <br> your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.<br> <br> Well I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot <br> <br> more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon.<br> <br> <br> <br> My blog post rdiet - http://newspaperspast.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir

Wysłane przez Julienne (niezweryfikowany) w
https://pgslotauto.vip ผม คือ เว็บเล่นสล็อต ที่เปิดให้บริการ pgslot เป็น SLOT PG เว็บตรง แหล่งรวมเกม SLOT PG มากกว่า 200 เกม เว็บพนันสล็อต ยอดนิยมอันดับ หนึ่ง ฝาก - ถอน ผ่าน ระบบ AUTO ช่วยให้ การฝากเงิน - ถอนเงิน ของท่าน ปลอดภัย รวดเร็วทันใจ ภายใน 15 วินาที ร่วมสนุกกับ pgslot ได้อย่างไร้ขีดจำกัด สมัคร สล็อต PG เว็บตรง ตอนนี้ รับโปรโมชั่น พีจีสล็อต ต่างๆมากมาย มีโหมดทดลองเล่น PGSLOT ให้ทุกท่าน ได้ทดลองเล่น slot pg ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง เครดิตฟรี 10,000 บาท เปิดให้บริการ พีจีสล็อต บน เว็บสล็อต ตลอด 24 ชม. ร่วมสัมผัสประสบการณ์ใหม่กับ SLOT PG ที่ เว็บ SLOT ONLINE กับทางทีมงาน เว็บสล็อต ได้อย่างไร้ขีดจำกัด

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thanks for sharing your thoughts about <a href="https://app.box.com/s/pmq8uq52lwh6wnp2927ac82iqxsnowck">bandar slot</a>.<br> <br> Regards

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My family every time say that I am killing my time here at net, except I <br> <br> know I am getting experience all the time by reading thes good posts.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Look into my site: кожаные вьетнамки - https://dev.recreation.upenn.edu/recreation/tag/%d0%ba%d0%be%d0%b6%d0%b0%d0%bd%d1%8b%d0%b5-%d0%b2%d1%8c%d0%b5%d1%82%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%ba%d0%b8-%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%b5/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
naturally like your web site but you need to take a look at the spelling on several of your <br> <br> posts. A number of them are rife with spelling problems and <br> <br> I find it very troublesome to inform the truth however I'll definitely come back again.<br> <br> <br> <br> Here is my website; casino - https://panelcayan.ir/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
wonderful as well as impressive blog. I actually wish to thank you, for offering us far better details.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> My web-site <a href="https://loveyana.in/forums/topic/cabinet-by-heritage-cabinets-it-will-be-a-treasured-family-members-heirloom/">Epifania</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you <br> <br> amend your site, how can i subscribe for a weblog website?<br> <br> <br> <br> The account helped me a appropriate deal. I were a little bit familiar of this your broadcast provided bright clear concept<br> <br> <br> <br> Also visit my web blog; read the article - http://emilianozczq40517.blogrelation.com/9102091/cbse-mcq

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give <br> <br> a quick shout out and say I really enjoy reading through your posts.<br> <br> Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the <br> <br> same subjects? Many thanks!<br> <br> <br> <br> My webpage <a href="https://schnaeppchenfuchs.com/guides/checkout/313?target=https://rdiet.ir">rdiet</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I'm gone to say to my little brother, that he should also visit <br> <br> this webpage on regular basis to take updated from latest reports.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my site ... bandar slot - http://jualy.bilimbolimi.kz/user/s0ncpua202

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
If some one wants to be updated with newest technologies then he must be go to see this web site and be <br> <br> up to date all the time.<br> <br> <br> <br> Here is my webpage :: <a href="http://kiteboardingball.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir">rdiet</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello would you mind sharing which blog platform you're working with?<br> <br> I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.<br> <br> The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm <br> <br> looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I <br> <br> had to ask!<br> <br> <br> <br> My blog post :: rdiet - http://ashita-sanuki.com/as/aslog/aslog.php?flg=1&url=http%3A%2F%2Frdiet.ir

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Very energetic post, I liked that bit. Will there be a part 2?<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my blog post ... <a href="https://www.easyflowcanada.ca/">easy flow</a>

Wysłane przez sa casino (niezweryfikowany) w
I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. thank you https://ufa123s.com/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I am not certain the place you're getting your info, but good <br> <br> topic. I must spend a while learning more or understanding more.<br> <br> Thanks for magnificent information I used to be searching for <br> <br> this info for my mission.<br> <br> <br> <br> my website: <a href="https://josegil.hpage.com/">personal air filtration</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thanks to my father who informed me regarding this webpage, this webpage is in fact awesome.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my web blog: rdiet - http://russtool.ru/bitrix/rk.php?goto=https://rdiet.ir

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it <br> <br> is really informative. I'm gonna watch out for brussels.<br> <br> I'll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited <br> <br> from your writing. Cheers!<br> <br> <br> <br> my web-site - <a href="https://www.360cities.net/profile/jurgenratelband21">More info</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hurrah, that's what I was searching for, what a stuff!<br> <br> existing here at this website, thanks admin of this web page.<br> <br> <br> <br> <br> <br> My web page bandar slot - http://griffinpxje858.lowescouponn.com/totonusa-cara-menang-wild-west-gold-bandar-deposit-pulsa-deposit-5000

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I was suggested this web site by my cousin. I'm not sure whether <br> <br> this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.<br> <br> You're amazing! Thanks!<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my page - <a href="http://cashtmmj339.wpsuo.com/situs-main-slot-terpercaya-daftar-totonusa-freebet-setiap-hari">bandar slot</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's actually a cool and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful information with us.<br> <br> Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my web page ... Cécilia Lion - https://ass-sexe.com

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and <br> <br> in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.<br> <br> Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> my webpage <a href="http://adultfrienedfinder.over-blog.com/adultfrienedfinder.html">adultfriendfindar</a>

Wysłane przez Caryn (niezweryfikowany) w
เว็บตรงสล็อต PG ของเรา คือผู้ให้บริการ slotpg จากผู้ผลิตโดยตรง สล็อตเว็บตรงPG ที่ได้เปิดให้บริการ PGSLOT มากกว่า 400 เกม 400 รูปแบบ มาพร้อมโหมดทดลองเล่น SLOTPG ให้ทุกท่าน ได้ศึกษารูปแบบและวิธีการเล่นของ Pg Slot ได้ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง สมัครสมาชิกใหม่ตอนนี้ที่ เว็บตรง SLOT PG ของเรา รับโบนัสทันที 100% และโปรโมชั่นอื่นๆอีกมากมาย เปิดประสบการณืใหม่กับการเล่น pgslot ที่ไม่เคยได้รับจากที่ไหนมาก่อน กับทีมงาน สล็อตเว็บตรงPG ไม่ผิดหวังอย่างแน่นอน พีจีสล็อตเว็บตรง ที่มาแรงที่สุดในปี 2021 สมาชิกมากกว่า 100,000 คน ยินดีให้บริการทุกท่าน ตลอด 24 ชม. SLOT PG

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I am genuinely grateful to the owner of this website who has shared this great piece of writing at here.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my blog ... <a href="https://139.162.55.182/id-ID/Home">corona</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi there just wanted to give you a quick heads up.<br> <br> The words in your post seem to be running off the screen in Chrome.<br> <br> I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web <br> <br> browser compatibility but I thought I'd post to let you know.<br> <br> <br> <br> The layout look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos<br> <br> <br> <br> Review my web-site bandar slot - http://www.alcestersingers.co.uk/forum/member.php?action=profile&uid=108763

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I like the valuable information you provide in your articles.<br> <br> I'll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I <br> <br> will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to visit my web-site: rdiet - http://all-access-pass.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets <br> <br> I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.<br> <br> I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you <br> <br> would have some experience with something like this. Please let me <br> <br> know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my web-site ... <a href="https://steemit.com/dating/@websites/adultfrienedfinder">sexsearch com login</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Having read this I believed it was really enlightening.<br> <br> I appreciate you spending some time and effort to put this article together.<br> <br> I once again find myself spending a lot of time both reading and <br> <br> leaving comments. But so what, it was still worth it!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my homepage ... bandar - https://www.mja-container.com/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I enjoy looking through an article that will make men and women think.<br> <br> Also, thank you for allowing for me to comment!<br> <br> <br> <br> <br> <br> My site; <a href="https://www.evernote.com/shard/s410/sh/1ee22973-28c7-93f7-034a-8254641d7cbb/eab7ee5e530234f0de41c8d1ebaac511">bandar slot</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My brother recommended I may like this blog. He used <br> <br> to be entirely right. This post truly made my day. You cann't consider just how a lot time I had spent for this information! Thanks!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my homepage :: bandar slot - http://pivovarnya-forum.ru/member.php?action=profile&uid=169333

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
you are truly a just right webmaster. The website loading pace is amazing.<br> <br> It seems that you're doing any unique trick. Also,<br> <br> The contents are masterwork. you have performed a wonderful job in this subject!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my blog post ... bandar slot - http://knoxetbx998.wpsuo.com/slot-pragmatic-sering-menang-totonusa-slot-online-bermain-slot-online

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thankfulness to my father who shared with me regarding this <br> <br> webpage, this website is in fact amazing.<br> <br> <br> <br> Check out my blog post - slot deposit pulsa tanpa potongan ( http://185.250.149.169 - http://185.250.149.169/ )

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hey I know this is off topic but I was wondering if <br> <br> you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.<br> <br> I've been looking for a plug-in like this for quite some time <br> <br> and was hoping maybe you would have some experience with something like <br> <br> this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look <br> <br> forward to your new updates.<br> <br> <br> <br> my web blog <a href="https://esanok.pl/ox2/www/delivery/ck.php?oaparams=2__bannerid=61__zoneid=12__cb=c9eb4e94b4__oadest=https://rdiet.ir">rdiet</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
excellent put up, very informative. I'm wondering why the other experts of this sector don't understand this.<br> <br> You should proceed your writing. I am sure, you have a huge readers' base already!<br> <br> <br> <br> <br> <br> my web page: rdiet - http://educatedproxy.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I couldn't refrain from commenting. Perfectly written!<br> <br> <br> <br> My page :: <a href="http://olyfgse.allowed.ru/to?url=https://rdiet.ir">rdiet</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Superb blog you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards <br> <br> that cover the same topics discussed in this article?<br> <br> I'd really love to be a part of community where I can get feed-back <br> <br> from other experienced individuals that share the same interest.<br> <br> If you have any recommendations, please let me know.<br> <br> Many thanks!<br> <br> <br> <br> Look at my webpage ... Visit here - http://cashnbrx230.theglensecret.com/uvplastic

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's really very complicated in this busy life to listen news on TV, thus I only use internet for that reason, and get the <br> <br> newest news.<br> <br> <br> <br> my webpage :: <a href="http://freseniusvascular.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir">rdiet</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Good way of describing, and good post to take data about my presentation subject matter, which <br> <br> i am going to convey in academy.<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my web site: bandar slot online - http://cesaruizf996.iamarrows.com/totonusa-jam-hoki-main-slot-online-bandar-tembak-ikan-terpercaya-deposit-5000

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi terrific website! Does running a blog such as this require a great deal of work?<br> <br> I have virtually no expertise in coding but I was hoping to start my <br> <br> own blog in the near future. Anyways, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share.<br> <br> <br> <br> I understand this is off topic however I just had <br> <br> to ask. Kudos!<br> <br> <br> <br> my web page: <a href="https://www.openlearning.com/u/dung-qwnljg/blog/SlotModeDemoFreebetDeposit5000DiTotonusa/">bandar slot</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Wonderful website you have here but I was wondering <br> <br> if you knew of any message boards that cover the same topics <br> <br> discussed in this article? I'd really like to be <br> <br> a part of community where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest.<br> <br> If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my blog post: bandar slot - http://promotion-wars.upw-wrestling.com/user-69130.html

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I'm attempting <br> <br> to find things to improve my website!I suppose its ok to use <br> <br> some of your ideas!!<br> <br> <br> <br> My web site ... Adultfriends review - http://adultfrienedfind.Byethost33.com/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My brother recommended I would possibly like this website.<br> <br> He was entirely right. This submit truly made my day. You cann't <br> <br> consider just how much time I had spent for this info! Thank you!<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> My site ... <a href="https://adultfrienedfinder.webflow.io/">adultfriendfindar</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I like what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!<br> <br> Keep up the terrific works guys I've included you guys <br> <br> to my personal blogroll.<br> <br> <br> <br> my web page ... <a href="http://zanetisp256.tearosediner.net/judi-online24jam-terpercaya-togel-slot-online-deposit-pulsa-5000-dan-slot-deposit-bank-of-china">bandar slot</a>

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.