Jak poznać, że masz telefon na podsłuchu? I jak się przed tym bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Nie pomoże kupienie sekretnej komórki czy np. kolejnych kart pre-paid. Fachowcy i tak cię namierzą. Jak sprawdzić, czy masz telefon na podsłuchu? I jak się przed podsłuchami bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Szpiegowanie rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe to zjawisko powszechne. Teraz po nowelizacji ustawy o policji jeszcze bardziej przybierze na sile. Ta rozszerza jej kompetencje i uprawnia do inwigilowania osób w pomieszczeniach, w środkach komunikacji miejskiej, a nawet w miejscach innych niż publiczne. Zmiany w przepisach już teraz budzą wiele kontrowersji związanych zwłaszcza z naruszeniem prywatności i swobód obywatelskich.

Metod podsłuchiwania było i jest przy tym bez liku, bo można to robić i za pomocą specjalnego oprogramowania, jak i przy użyciu mikropluskwy. I podczas gdy jedne rozwiązanie są łatwo dostępne, to inne przystępne cenowo; ich zakup nie wymaga też specjalnych zezwoleń. Tylko niektóre dostępne są wyłącznie uprawnionym do tego organom, czyli np. policji, ABW i CBA.

 

Jak działają specjaliści?

Jak pokazują rozmowy z właścicielami sklepów ze sprzętem do kontrinwigilacji (tak sami o nich mówią), specjaliści jeszcze kilka lat temu najczęściej:

- powielali BTS - to skrót określający stację przekaźnikową telefonii cyfrowej. Bo o ile połączenie standardowo płynie przez sieć takich stacji i dociera do operatora, a ten przez kolejne stacje (BTS-y) łączy nas z odbiorcą, o tyle podczas podsłuchiwania treść rozmów i wiadomości przychwyci już urządzenie pośrednie. To symulowana stacja, rodzaj minikomputera, nie większego niż aktówka. Wystarczy, że będzie się znajdować od telefonu w odległości do 0,5 km w terenie zabudowanym lub do 2-3 km w terenie otwartym, żeby mogła działać. O podsłuchu nie wie przy tym ani operator, ani użytkownik komórki. Owszem, operatorzy szyfrują sygnał. Ale specjaliści te zabezpieczenia już dawno złamali.

- wgrywali do komórki program szpiegujący. Pozwala on przechwycić treść rozmów i SMS-ów, a także zbiera wszystko to, co dzieje się do 4 metrów od telefonu. "W podsłuchiwanym telefonie zostaje zaprogramowany specjalny numer uprzywilejowany. Wystarczy np. z tego numeru zadzwonić, a szpiegowany telefon odbierze połączenie i uruchomi mikrofon zewnętrzny. Oczywiście wszystko odbywa się w sposób niezauważalny dla właściciela telefonu. Aparat nie błyska, nie buczy, sama aplikacja jest zaś świetnie ukryta. Podsłuch możliwy jest nawet wtedy, kiedy aparat jest wyłączony", informowały też swego czasu media.

- przeprowadzali skaling. Podjeżdżają pod dom, skanują teren i sprawdzają numery telefonów. Jeśli jest ich kilka, a tak zapewne będzie, to wystarczy już tylko pojawić się pod pracą, żeby obstawić ten "właściwy" numer. Poza tym każda komórka ma przypisany IMEI (z ang. International Mobile Equipment Identity, co można przetłumaczyć jako indywidualny numer identyfikacyjny). Także po nim można sprawdzić, ile kart i o jakich numerach dokładnie do niego wgrywano.

Co ciekawe, wcale nie trzeba rozmawiać przez telefon, żeby można było kogoś podsłuchiwać - operator jest w stanie w każdej chwili "zalogować się" do telefonu i to nawet, kiedy jest on wyłączony. Jedynym w 100 proc. skutecznym sposobem, wydawać by się mogło, jest wyjęcie baterii z telefonu. To jednak nieprawda – aparat nadal będzie mógł być na podsłuchu.

Teraz, wraz z rozwojem technologii, ich metody stały się bardziej skomplikowane. - Biernego VBT już nie stosuje, bo sieć je wykrywa. Mikropluskwy w komórkach to były używane 5-7 lat temu i nie były nigdy łatwo dostępne. Dodatkowo trzeba je było wmontować w spreparowaną baterię. Żadne szyfrowanie AES na apce też nie pomoże; to ściema - mówi Dziennik.pl Krzysztof Pyka, prezes Prywatnej Agencji Wywiadowczej Redigo. I dodaje: - Z kolei "wykrywacze" nie ujawniają podsłuchu komórki, tylko sygnał GSM.

 

Na co zwrócić uwagę?

Twoją czujność powinien wzmóc przede wszystkim niezrozumiały ciąg znaków w SMS-ie, bo może to oznaczać np. cichy SMS, czyli wiadomość pozwalającą na wymuszenie zaraportowania sieci Twojej lokalizacji czy też atak na kartę SIM, tak było kiedyś. Dziś - będzie to przede wszystkim szybciej rozładowująca się bateria – ustalenie lokalizacji telefonu, a nawet przekierowanie i podsłuchanie jego połączeń wymaga za każdym razem aktywacji programu, co zwiększa zużycie energii. A pogłos w telefonie?

– To po prostu błędy w połączeniu z BTS-em, które zdarzają się raz na jakiś czas. W Internecie można poczytać i inne plotki na ten temat: przerywanie rozmów, trzaski, wybranie numeru 09, wchodzenie w rozmowę, podwójny SMS. To wszystko nieprawda, bo najczęściej podsłuchują tak, że nikt tego nie wie – mówi dziennik.pl Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop.

Ostatnio na Androidzie pojawiło się też kilka bezpłatnych aplikacji dostarczających informacje o topologii sieci - można próbować ścigać te do monitoringu sieci GSM, w celu wykrywania podejrzanych masztów bazowych, tych które się łączą w nietypowy sposób. - Trzeba mieć jednak wiedzę techniczną, żeby być wstanie te dane zinterpretować. Po drugie warto wiedzieć, że wśród nich 80 proc. stanowią fejki lub wirusy, które pod pozorem programu ochronnego dystrybuują różne organizacje i grupy, żeby losowo wchodzić na telefony tych, którzy chcą się zabezpieczyć. To jest ryzykowne. Dziś bym tego nie polecał – zastrzega Krzysztof Pyka.

 

Jak się zabezpieczyć?

Wydawałoby się, że przy takich możliwościach podsłuchiwania żadna rozmowa telefoniczna nie może być poufna. Nic bardziej mylnego. Od czego jest np. zagłuszanie sprzętu rejestrującego czy szyfrowanie (symetryczne i asymetryczne) rozmowy telefonicznej. Wgranie trwa minutę, aplikacja pozwala za każdym razem wybrać numer osoby, z którą chcesz porozmawiać, można było przeczytać w prasie branżowej. Ale miałby być i bardziej zaawansowane rozwiązania. Jak np.:

- szpiegowski wykrywacz podsłuchów i kamer RF Bug Detector. Wystarczy uruchomić urządzenie i obserwować diody, które sygnalizują obecność podsłuchu lub kamery. (Jest też możliwość ustawienia wibracji, które informują o wykryciu sprzętu rejestrującego). Zakres pracy wykrywacza to 10 metrów. Zasilany jest bateriami, a niewielkie wymiary pozwalają ukryć go w kieszeni czy torebce. Cena: 149 zł.

- wykrywacz Raksa-120. Zdemaskuje telefon komórkowy, podsłuch GSM, kamerę czy lokalizator GPS, czyli urządzenia oparte na transmisji analogowej i cyfrowej. Urządzenie ma wyświetlacz informujący o przeszukanych częstotliwościach i wykrytych urządzeniach. Intuicyjna obsługa pozywa na korzystanie z niego nawet w obecności osób trzecich – o wykryciu podsłuchu informuje wibrowanie. Cena: 3,5 tys. zł.

- telefon szyfrujący Enigma E2. Urządzenie wyglądem nie różni się od standardowych komórek, ale wykonywane połączenia są zabezpieczone protokołami szyfrującymi i algorytmem AES, obecnie nie do złamania. Korzystając z tego telefonu, mamy pewność, że nawet jeśli nasza rozmowa zostanie nagrana, nie będzie można jej rozszyfrować, a przechwycone w ten sposób informacje nie posłużą osobom trzecim. Ale tu uwaga: rozmowa będzie szyfrowana tylko wtedy, gdy rozmówca też będzie korzystać z telefonu Enigma E2. Cena: 7,9 tys. zł.

- akustyczny system przeciwpodsłuchowy DRUID DS-600. System analizuje dźwięki rozmowy i generuje dynamiczne zakłócenia akustyczne – treść nagranej rozmowy jest niezrozumiała i bezużyteczna. Osoby – maksymalnie 6 – które biorą udział w rozmowie korzystają z zestawów słuchawkowych. Cena: 12 tys. zł.

Wiadomo przy tym, że Polacy na sprzęt do kontrinwigilacji wydają średnio w Internecie około 650 zł, w sklepie stacjonarnym – około 1 tys. zł.

Tyle teoria. W praktyce, jak przekonuje Krzysztof Pyka z Redigo, daleko im jednak do skuteczności. - Przy druidzie spróbuj rozmawiać bez słuchawek na uszach. Algorytmy mają słaby klucz i mogą być łamane przez 10-15 ośrodków akademickich w Polsce. Jeśli korzystasz z kolei z połączenia szyfrowanego, a w pobliżu znajdują się inne telefony komórkowe, to podsłuchanie cię jest banalnie proste. W interfejs, który wygląda jak tabelka excela, wystarczy tylko wpisać zapytanie bazodanowe: słuchaj też telefonów zalogowanych w promieniu x metrów, wskazać lokalizację: 4 piętro biurowca położonego tu i tu; i obszar słuchania: 10 metrów od danego IMEL. I gotowe – wszystkie komórki, które się znajdują w pobliżu, też zaczną działać jako pluskwy – prezes Redigo podaje kolejne przykłady.

 

Skuteczne rozwiązanie? Telefon, którego sieć nie widzi.

- Jeżeli tylko będzie miał dynamiczne oznakowanie procesora, to sieć nie będzie w stanie go zidentyfikować. Tyle tylko, że Polska jest jedynym krajem Europy, a chyba i świata, w którym jest ono zabronione. Jeszcze w 90. latach wprowadzono przepis prawny, który mówi, że manipulacja przy numerze procesora jest przestępstwem – podkreśla Krzysztof Pyka. Dodaje, że taki telefon może sobie kupić osoba prywatna, jadąc do Szwajcarii. - Wtedy jest już jakiś poziom bezpieczeństwa. Jakiś, bo jeszcze pozostaje problem głosu. Jeżeli nie mogę zidentyfikować telefonu, to nastawiam się na identyfikacje głosu rozmówcy – dodaje.

Głos rozłożony matematycznie ma pewną funkcję pochodną zwaną drugą składową harmoniczną; jest równie charakterystyczna jak układ linii papilarnych. A to oznacza, że w zasięgu sieci 4G, czyli w większych miastach, wystarczy kilkusekundowa próbka głosu – nawiązuję połączenie i zaczynam mówić – by system z poziomu centrali wyłapał tę próbkę i zaczął mnie podsłuchiwać; niezależnie od tego, jakim telefonem się posługuję.

- Jeżeli chcę, żeby moje połączenie było poufne, to oprócz zmiany dynamicznego oznaczenia procesora – w Polsce jest ono zabronione – musiałbym jeszcze podłączyć do telefonu moduł zmiany głosu, który zaburzy drugą składową harmoniczną. To ostanie jest akurat łatwo dostępne – kwituje Krzysztof Pyka.

Autor: Dorota Kalinowska

Źródło: http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/513630,podsluch-telefon-inwigilacja-poradnik-szpieg-szpiegowanie-pieniadze-policja.html

Komentarze

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Instagram Follower Kaufen<br> <br> Instagram-Follower kaufen: mehr Trust und Reichweite für Ihre Brand<br> <br> Das Ziel, die Reichweite auf Instagram zu erhöhen, ist für viele Unternehmen und Influencer häufig nur schwer zu erreichen. Follower <br> <br> zu kaufen ist eine bewährte Methode, um die <br> <br> Instagram-Präsenz aufzubessern und mehr Menschen und potenzielle Kunden im beliebten sozialen Netzwerk zu erreichen.<br> <br> <a href="https://seocu.gumroad.com/p/instagram-follower-kaufen-9119c998-26eb-4cb6-bb7b-ce5f5b55ade8"><b><a href="http://lozano-law-center10528.59bloggers.com/6195037/eine-%C3%9Cberpr%C3%BCfung-der-instagram-follower-kaufen">Instagram Follower Kaufen</a><br> <br> </b></a>

Wysłane przez كود كاش (niezweryfikowany) w
Hi there mates, fastidious piece of writing and pleasant urging commented here, I am actually enjoying by these. https://www.aeriagames.com/user/george4023/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
What's up everyone, it's my first pay a quick visit at this web page,<br> <br> and post is genuinely fruitful designed for me, <br> <br> keep up posting these content.<br> <br> <br> <br> my blog ... <a href="https://www.skillshare.com/profile/Avenue-South-Residence/811752424">Visit here</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I absolutely love your blog.. Great colors & theme. Did you make this website yourself?<br> <br> Please reply back as I'm trying to create <br> <br> my very own website and want to find out where you got <br> <br> this from or just what the theme is named. Thanks!<br> <br> <br> <br> <br> <br> My homepage ... more youtube views - https://www.24newshd.tv/06-Aug-2021/karachi-bank-staff-rob-citizens-of-rs550m-gold-jewellery

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and effort to put this <br> <br> information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments.<br> <br> But so what, it was still worthwhile!<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my blog post ... <a href="http://www.shouhufo.com/pj/121.html">European languages</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
hello there and thank you for your info – <br> <br> I have definitely picked up anything new from right here.<br> <br> <br> <br> I did however expertise some technical issues using this site, as I experienced to <br> <br> reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.<br> <br> I had been wondering if your web host is OK? Not that <br> <br> I'm complaining, but slow loading instances times will often affect <br> <br> your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.<br> <br> Well I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot <br> <br> more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon.<br> <br> <br> <br> My blog post rdiet - http://newspaperspast.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir

Wysłane przez Julienne (niezweryfikowany) w
https://pgslotauto.vip ผม คือ เว็บเล่นสล็อต ที่เปิดให้บริการ pgslot เป็น SLOT PG เว็บตรง แหล่งรวมเกม SLOT PG มากกว่า 200 เกม เว็บพนันสล็อต ยอดนิยมอันดับ หนึ่ง ฝาก - ถอน ผ่าน ระบบ AUTO ช่วยให้ การฝากเงิน - ถอนเงิน ของท่าน ปลอดภัย รวดเร็วทันใจ ภายใน 15 วินาที ร่วมสนุกกับ pgslot ได้อย่างไร้ขีดจำกัด สมัคร สล็อต PG เว็บตรง ตอนนี้ รับโปรโมชั่น พีจีสล็อต ต่างๆมากมาย มีโหมดทดลองเล่น PGSLOT ให้ทุกท่าน ได้ทดลองเล่น slot pg ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง เครดิตฟรี 10,000 บาท เปิดให้บริการ พีจีสล็อต บน เว็บสล็อต ตลอด 24 ชม. ร่วมสัมผัสประสบการณ์ใหม่กับ SLOT PG ที่ เว็บ SLOT ONLINE กับทางทีมงาน เว็บสล็อต ได้อย่างไร้ขีดจำกัด

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thanks for sharing your thoughts about <a href="https://app.box.com/s/pmq8uq52lwh6wnp2927ac82iqxsnowck">bandar slot</a>.<br> <br> Regards

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My family every time say that I am killing my time here at net, except I <br> <br> know I am getting experience all the time by reading thes good posts.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Look into my site: кожаные вьетнамки - https://dev.recreation.upenn.edu/recreation/tag/%d0%ba%d0%be%d0%b6%d0%b0%d0%bd%d1%8b%d0%b5-%d0%b2%d1%8c%d0%b5%d1%82%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%ba%d0%b8-%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%b5/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is <br> <br> added I get four e-mails with the same comment.<br> <br> Is there any way you can remove me from that service?<br> <br> Thanks a lot!<br> <br> <br> <br> Have a look at my web blog :: <a href="https://www.top-pillsforhairloss24.eu/en/">hair loss in women</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
For hottest information you have to go to see the web and on web I found this site as <br> <br> a best web page for latest updates.<br> <br> <br> <br> Check out my website :: adultfriender - https://www.pinterest.com/pin/618541330059565699

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://tinyurl.com/epdrx4hr https://Cutt.ly/KUTSkqQ http://szybkie-ubezpieczenia.pl http://ubezpieczto.pl https://cutt.ly/nRAzo2m http://ubezpieczenieauta.com.pl https://<a href="https://tinyurl.com/yzfr4pk8">Tinyurl.com</a>/ext43r6h https://cutt.ly/tRQ1yKt https://tinyurl.com/2p965zk8 https://bit.ly/3eExRvf http://fart-Ubezpieczenia.pl/ http://Kancelaria-Ubezpieczen.pl/ https://cutt.ly/dRQMCPg http://ubezpieczrodzine.pl http://bielsko-ubezpieczenia.pl https://bit.ly/3Jsq41M https://cutt.ly/oIi7KeE https://cutt.ly/JUTSPxa https://Tinyurl.com/fpbh9s2h https://tinyurl.com/364prax5 https://bit.ly/3b1KIpt

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://bit.ly/3Hy2Nuo https://bit.ly/3Hy2Nuo https://bit.ly/3FvIJqN https://tinyurl.com/nvpx3bv5 https://cutt.ly/TTQzaCm https://bit.ly/3cmvQ5S https://Tinyurl.com/3afpwj45 https://oficerki.pl https://cutt.ly/rTQl6CX https://saddlefitting.pl https://www.wieczniezaczytana.pl https:// tinyurl.com - https://tinyurl.com/snynm9ju /yxaympc7 https://hpp-a.pl https://cutt.ly/MTQl5PN https://Bit.ly/3FvIJqN https://bit.ly/3cmMmCL https://cutt.ly/oTQzteY https://bit.ly/30HDF3z https://www.wieczniezaczytana.pl https://tinyurl.com/8j42e5ew https://bit.ly/3cmvQ5S

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://cutt.ly/oTQzteY https://tinyurl.com/bax3b49t https://whattodo.com.pl/ https://cztery-kopyta.pl https://<a href="https://bit.ly/3cmvQ5S">bit.ly</a>/3oApjKw https://bit.ly/3cmMmCL https://bit.ly/3CsfSSf https://tinyurl.com/nv8efzbm https://pasowaniesiodel.pl https://komunix.pl https://cutt.ly/cTQzeeO https://cutt.ly/MTQl5PN https://tinyurl.com/4x2ak6jv https://bit.ly/3kLNEMb https://bit.ly/3oApjKw https://bit.ly/3ns4cdG https://Tinyurl.com/nvpx3bv5 https://Dressage.pl/ https://bit.ly/3kLNEMb https://tinyurl.com/8j42e5ew https://cutt.ly/TTQzaCm

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://tinyurl.com/yxaympc7 https://oficerki.pl https://pasowaniesiodel.pl https://tinyurl.com/nvpx3bv5 https://Tinyurl.com/cmyx8zsw https://bit.ly/3oApjKw https://yard-equites.pl https://Cutt.ly/jTQl4hX https://cztery-kopyta.pl https://oficerki.pl https://bit.ly/3cmMmCL https://bit.ly/3ns4cdG https://tinyurl.com/yxaympc7 https:// bit.ly - https://bit.ly/30HDF3z /3kN0wl5 https://cutt.ly/tTQzqCp https://Tinyurl.com/nvpx3bv5 https://tinyurl.com/8j42e5ew https://tinyurl.com/n9eja6ud https://komunix.pl https://saddlefitting.pl https://bit.ly/30HDF3z

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://Tinyurl.com/bax3b49t https://tinyurl.com/x9tske8 https://Tinyurl.com/8j42e5ew https://bit.ly/3Hy2Nuo https://cutt.ly/MTQl5PN https://bit.ly/30BGVO1 https://bit.ly/3kN0wl5 https://cutt.ly/tTQzqCp https://equitrend.pl/ https://bit.ly/3kNvZnf https://bit.ly/3kN0wl5 https://equitrend.pl https://tinyurl.com/hf4j2kyb https://cutt.ly/MTQl5PN https://saddlefitting.pl https://equitrend.pl https://<a href="https://cutt.ly/jTQl4hX">cutt.ly</a>/rTQl6CX https://cutt.ly/TTQzaCm https://tinyurl.com/3afpwj45 https://www.wieczniezaczytana.pl/ https://cutt.ly/xTQzjTP

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://komunix.pl https://bit.ly/3FvIJqN https://cutt.ly/TTQzaCm https://bit.ly/30HDF3z https://cutt.ly/jTQl4hX https://cutt.ly/tTQzqCp https://cutt.ly/cTQzyQ5 https://bit.ly/30HDF3z https://bit.ly/3cmMmCL https://bit.ly/3FvIJqN https://Bit.ly/30HDF3z https://bit.ly/3Hy2Nuo https://tinyurl.com/n9eja6ud https://Whattodo.Com.pl/ https://tinyurl.com/n9eja6ud https://saddlefitting.pl https://bit.ly/3kLNEMb https://cutt.ly/rTQl6CX https://tinyurl.com/8j42e5ew https://bit.ly/30HDF3z https://dressage.pl<br> <br> <br> <br> My website - yard-equites.pl - https://yard-equites.pl

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://cutt.ly/rTQl6CX https://bit.ly/3kN0wl5 https://cztery-kopyta.pl https://bit.ly/3Hy2Nuo https://tinyurl.com/nvpx3bv5 https://tinyurl.com/bax3b49t https://tinyurl.com/snynm9ju https://oficerki.pl https://saddlefitting.pl https://tinyurl.com/nvpx3bv5 https://tinyurl.com/nvpx3bv5 https://cutt.ly/jTQl4hX https://cutt.ly/FTQzhuH https://saddlefitting.pl https://cutt.ly/jTQl4hX https://Bit.ly/3kN0wl5 https://bit.ly/3kN0wl5 https://tinyurl.com/x9tske8 https://bit.ly/3cmvQ5S https://cutt.ly/MTQl5PN https://cutt.ly/TTQzaCm<br> <br> <br> <br> my web page ... <a href="https://hpp-a.pl">hpp-a.pl</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://cutt.ly/oTQzteY https://tinyurl.com/n9eja6ud https://Www.Wieczniezaczytana.pl/ https://saddlefitting.pl https://tinyurl.com/4x2ak6jv https://bit.ly/30HDF3z https://pasowaniesiodel.pl https://cutt.ly/oTQzteY https://Bit.ly/3oApjKw https://tinyurl.com - https://tinyurl.com/nv8efzbm /nvpx3bv5 https://bit.ly/3kLNEMb https://bit.ly/3CsfSSf https://cutt.ly/OTQzxrd https://cutt.ly/jTQl4hX https://bit.ly/3kNvZnf https://Pasowaniesiodel.pl/ https://tinyurl.com/cmyx8zsw https://tinyurl.com/snynm9ju https://cutt.ly/oTQzteY https://Bit.ly/3kN0wl5 https://tinyurl.com/snynm9ju

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://tinyurl.com/8j42e5ew https://<a href="https://bit.ly/3cmvQ5S">Bit.ly</a>/3kN0wl5 https://oficerki.pl https://tinyurl.com/snynm9ju https://Cutt.ly/rTQl6CX https://whattodo.com.pl https://bit.ly/3oApjKw https://bit.ly/3FvIJqN https://hpp-a.pl https://pasowaniesiodel.pl https://cutt.ly/TTQzaCm https://cutt.ly/xTQzjTP https://Bit.ly/3CsfSSf https://bit.ly/3ns4cdG https://tinyurl.com/nv8efzbm https://tinyurl.com/nv8efzbm https://Cutt.ly/cTQzeeO https://bit.ly/3CsfSSf https://Bit.ly/3kLNEMb https://bit.ly/3oApjKw https://cutt.ly/FTQzhuH

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://bit.ly/3Hy2Nuo https://komunix.pl https://bit.ly/3ns4cdG - https://bit.ly/3ns4cdG https://Wieczniezaczytana.pl/ https://bit.ly/3CsfSSf https://bit.ly/3kN0wl5 https://bit.ly/3cmMmCL https://tinyurl.com/n9eja6ud https://bit.ly/3ns4cdG https://Bit.ly/3kNvZnf https://tinyurl.com/n9eja6ud https://hpp-a.pl https://bit.ly/3CsfSSf https://saddlefitting.pl https://cutt.ly/TTQzaCm https://tinyurl.com/n9eja6ud https://bit.ly/3kLNEMb https://bit.ly/3ns4cdG https://equitrend.pl https://cutt.ly/jTQl4hX https://pasowaniesiodel.pl

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://tinyurl.com/3pz8f6f9 https://bit.ly/3G9PHTf http://Ubezpieczeniablonie.pl/ https://Tinyurl.com/2p9eew9b https://cutt.ly/JUTSPxa https://cutt.ly/FRAzfuD https://bit.ly/32PCvne https://cutt.ly/3RQMPfZ https://bit.ly/3K5gXUR https://tinyurl.com/ext43r6h https://tinyurl.com/2yjjx9yv http://ubezpieczniewroclaw.pl https://bit.ly/3G4WJbU https://Bit.ly/3b2GSMI https://bit.ly/3GfWATk https://Cutt.ly/dRQMCPg https://Tinyurl.com/2h27n6ne https://Tinyurl.com/2p9tcpxk https://cutt.ly/KUTSkqQ http://ubezpieczenia-agent.waw.pl https://cutt.ly/RRQ1eZz<br> <br> <br> <br> My blog post ... <a href="https://cutt.ly/yIi7289">https://cutt.ly/</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://Cutt.ly/tRQ1yKt https://tinyurl.com/2p9tcpxk https://bit.ly/3zTbnR5 https://cutt.ly/uRQMLRz https://Tinyurl.com/2p9tcpxk https://cutt.ly/uRQ1prd https://tinyurl.com/9tb4bt9z https://bit.ly/3jDN02E https://bit.ly/3jFTSwx https://bit.ly/33rLYBQ https://tinyurl.com/55mnzezx https://Bit.ly/3EFFX1f https://tinyurl.com/3p56t68c https://tinyurl.com/ybb4tr3y https://tinyurl.com/v3rytj3s https://cutt.ly/OUTS7lN https://tinyurl.com/9tb4bt9z https://tinyurl.com/2p965zk8 https://cutt.ly/OUTS7lN https://Bit.ly/3E6VPtH https://bit.ly/3Htrjfr<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my site - https://Bit.ly/3B6ly3t - https://Bit.ly/3B6ly3t

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://bit.ly/3mIUdQw https://tinyurl.com/bdz7eh9f https://bit.ly/3vI6Pe3 https://cutt.ly/JUTSPxa https://bit.ly/3eExRvf http://ubezpieczenia-bydgoszcz.net.pl https://tinyurl.com/4tsyde5t https://tinyurl.com/et3z3dhn https://tinyurl.com/bbhm4pye https://tinyurl.com/au4s2cbp https://tinyurl.com/6vhv3br8 https://cutt.ly/MIi7P3A https://bit.ly/3vI6Pe3 https://tinyurl.com/xkee28kd https://tinyurl.com/55mnzezx https://bit.ly/3tleP5r https://cutt.ly/2UTDnmM https://cutt.ly/sRAzgRD https://tinyurl.com/v3rytj3s https://bit.ly/3B6ly3t https://<a href="https://bit.ly/33rLYBQ">bit.ly</a>/3b14dOP

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
http://fcbu.org http://zhongchenzi.com http://magicflvacation.com http://annbradforddesign.com http://anisabutt.com http://alp-link.com http://promyana-bg.org http://meblebukowe.info http://ogwnetrza.pl http://wiecznauroda.pl http://e-halina.pl http://alexanderncsenate.com http://janeshaphotography.com http://aappulications.org http://schuylerlake.com When admitting to info under the <br> <br> Act, you could not put any type of problems or constraints on that accessibility.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my web page; <a href="http://peo.pl">peo.pl</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I think this is one of the most significant info for me.<br> <br> <br> <br> And i'm glad reading your article. But should remark on few general things, The <br> <br> site style is ideal, the articles is really nice : D.<br> <br> <br> <br> Good job, cheers<br> <br> <br> <br> Also visit my website - رژیم لاغری سریع - <br> <br> https://www.khabaronline.ir/news/1616177/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D9%84%D8%A7%D8%BA%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%88%D8%B2%D9%86-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%B9

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thanks for any other fantastic post. Where else may anybody get that type of info in such a perfect way of writing?<br> <br> I have a presentation subsequent week, and I am at the search <a href="https://criminallawyeralexandriava.com/domestic-violence-lawyer-alexandria-va/">lawyer for domestic violence charge alexandria va</a> such <br> <br> info.

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
http://tmfportal.org http://rain-shine-sweet.com http://mmb-meble.pl http://w-sumie.com.pl http://rattanmeble.com.pl http://4-bet.com.pl http://partyhatsforgrownups.com http://bombchat.org http://castle-cgi.com http://abuya.pl http://materialprintshop.com http://bridge-o-rama.com http://sigmasystem.pl http://cycnesa.org http://dinusiek.pl Similarly, although individual councillors are <br> <br> not public authorities in their own right, they do sometimes hold details regarding council company in support <br> <br> of their council.<br> <br> <br> <br> Stop by my web-site - groupe-printco.pl - http://groupe-printco.pl

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
http://greenrepublic.pl http://datoura.org http://mpfasdpic.org http://warnstam.org http://catapultconsultingsolutions.com http://adamama.org http://donnawhitefornchouse.com http://meblenaogrod.com.pl http://lillanails.pl http://burofluo.com http://funniestfemale.com http://alexanderncsenate.com http://passittotheleft.org http://multi-mac.pl http://bdswebwizard.com Tape-recorded details includes printed files, computer files, letters, e-mails,<br> <br> photos, and sound or video clip recordings.<br> <br> <br> <br> my blog ... <a href="http://partyhatsforgrownups.com">http://partyhatsforgrownups.com</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thanks <a href="https://criminallawyeralexandriava.com/rape-lawyer-alexandria-va/">lawyer for rape alexandria va</a> sharing such a fastidious idea, article is nice, thats <br> <br> why i have read it entirely

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Pretty! This hass been an extremely wonderful post.Thank you for supplying this info.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my page - <a href="http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://test.inspirationmachine.at/d6/de/community/inspirations/30112498">french Voices</a>

Wysłane przez Dessie (niezweryfikowany) w
https://slot.betvisa.com/ https://casino.betvisa.com/ betvisa เกม ค่าย joker เว็บ ตรง joker ไม่ ผ่าน เอ เย่ น ufabet เว็บตรง ทางเข้า สูตร ฟรี สล็อต เว็บตรง สล็อต ฝากถอน ไม่มี ขั้นต่ำ 1 บาทก็ ถอนได้ คืนยอดเสีย หมี สล็อต เว็บ พนันไฮโล เกม ได้ เงิน จริง เว็บ ออ โต้ สูตรปั่นสล็อตโรม่า เว็บ บอล ออ โต้ เว็บสล็อตแตกบ่อย pg ยูฟ้าเบท สล็อต มา แรง 2021 เว็บพนันออนไลน์ได้เงินจริง เกม โร ม่า ฟรี play slot ufa6666 ทดลองเล่นสล็อตยูฟ่า ufa 6666 วิธี อ่าน เค้า ไพ่ บา คา ร่า 2020 สมัครคาสิโนออนไลน์ ป็ อก เด้ง ติด ตั้ง xo สล็อต ฟรี ส ปิ น 15 ครั้ง เกมสล็อตที่ดีที่สุด ยู ฟ่า สล็อต แตกบ่อย เค้าไพ่บาคาร่าทั้งหมด สมัครแทงบอล สมัครไฮโลออนไลน์ฟรี นัก ล่า โปร สล็อต mask carnival เว็บพนันออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ slot เว็บ ไหน ดี2021 xo slot xo ผลบอลอิตาลีเซเรียอา วิธีเล่นไฮโลไทย ufabet เว็บ ไหน ดี สูตรxo เว็บ เกม สล็อต ที่ ดี ที่สุด เกมค่ายpg โบนัสฟรี 50 ฝาก ทุน น้อย สล็อต สมัคร ผ่าน วอ เลท ชาลีบัวพิศ สล็อตxoค่ายใหญ่ อยากเลิกการพนัน สล็อตx0 แทงบอลยูโร2021 เกมส์ป็อกเด้ง พิศาล ดอกไม้แก้ว รา ดา บอล http://nyfh.has.ac.cn/plus/guestbook.php http://www.atari-wiki.com/index.php/User:TresaThomason http://cleversystems.ru/classified.php?user=Admin&classified_id=19 https://www.eatprato.it/it/blog/2017/05/30/Pasta-Revolution-Eleonora-Cozzella/ https://www.mrswitchelectrical.co.za/products/item/26-capacitors http://www.98play.cn/member.asp?action=view&memName=JustinaScarbrough737 https://implantologiepraha.cz/blog-2/item/5-fusce-euismod-tincidunt-purus-vitae.html https://allaboutgender.com/2019/08/23/how-to-come-out-as-non-binary/ http://new.tiatula.com/component/k2/item/80-what-one-hiker-found-in-the-mountains-of-tennessee-is-beyond-incredible https://strandetterem.hu/component/k2/item/72-raspberry-pome-frais-fruit-gels https://www.garrone.info/wiki/index.php?title=Utente:AlmaCabe571582 http://home-reform.sakura.ne.jp/ppBlog/index.php?mode=trackback&UID=1355468671 https://www.garrone.info/wiki/index.php?title=Utente:AlmaCabe571582 http://wayneandsonsfurniture.com/index.php/component/k2/item/7-audiojungle-comes-to-life http://projectpc.net/index.php/User:DelorisHood https://www.pw-projekt.de/de/studien/item/68-sozialraumstudie-gemeinde-vierkirchen-landkreis-dachau.html http://dbkjedu.com/plus/guestbook.php http://www.flowers.bookmarking.site/user/rozellasha/ https://floristeriatenerife.com/component/k2/item/8-content-demo-111/8-content-demo-111.html https://www.pw-projekt.de/de/studien/item/68-sozialraumstudie-gemeinde-vierkirchen-landkreis-dachau.html https://www.myportfoliofix.com/2016/09/27/hello-world/ betvisa https://slot.betvisa.com/ http://g25pr.com/index.php/component/k2/item/1?limit=10& http://muboulefoundationnj.org/component/k2/rmm-program-participant-2.html?start=0 http://www.shranyao.com/plus/guestbook.php http://www.quietspace.cn/plus/guestbook.php https://xperienceghana.com/things-to-do/strengthening-diabetic-retinopathy-screening-services-in-ghana-using-the-ophthalmic-nurse-led-approach/ https://www.myorangehost.com/index.php/component/k2/item/64-how-to-build-an-effective-landing-page/64-how-to-build-an-effective-landing-page?xipfuck_xyz/cindy-battle/0_html= http://elan.cloud-line.com/_m/blog/2014/09/17365/ http://www.davidtorralvaphotography.com/info/2017/01/01/hello-world/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I think this is one of the most important information for me.<br> <br> And i am glad reading your article. But wanbna remark on feew <br> <br> genneral things, The web site style is perfect, the articles is <br> <br> really great!<br> <br> <br> <br> My web-site :: <a href="https://trauma3d.com/foro/profile/andrewezt448451">Danish Voice Over</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
http://ubezpieczeniatarnowskiegory.com.pl https:// bit.ly - https://bit.ly/3eExRvf /3Htrjfr https://bit.ly/3zRHkcm https://cutt.ly/2UTDnmM https://Cutt.ly/JUTSPxa https://Tinyurl.com/yc2kfhcs https://cutt.ly/ARQ1imN https://Bit.ly/3Fgu5Tv http://taniubezpieczyciel.pl https://Cutt.ly/LRQM3DY https://tinyurl.com/364prax5 https://tinyurl.com/3z6nk3m7 https://cutt.ly/MUTDgzr https://tinyurl.com/fpbh9s2h http://kalkulatorubezpieczen.pl https://cutt.ly/sRAzgRD https://cutt.ly/gUTSB2g http://ubezpieczeniatarnowskiegory.com.pl https://bit.ly/3tleP5r https://bit.ly/33rLYBQ https://bit.ly/33rLYBQ

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://tinyurl.com/et3z3dhn https://tinyurl.com/bbhm4pye https://cutt.ly/ARQ1imN http://ubezpieczeniaranking.pl http://noweubezpieczenia.pl http://ubezpieczenieauta.com.pl https://bit.ly/3Htrjfr http://Ubezpieczto.pl/ https://tinyurl.com/et3z3dhn https://tinyurl.com/et3z3dhn http://ubezpieczenieauta.com.pl https://cutt.ly/uRQMLRz https://cutt.ly/8UTDjI5 https://Tinyurl.com/xkee28kd https://cutt.ly/MIi7P3A https://cutt.ly/oRAzsDc https://tinyurl.com/55mnzezx http://ubezpieczenia-agent.waw.pl https://tinyurl.com/2p965zk8 https://tinyurl.com/3z6nk3m7 https://tinyurl.com/mschcw4e<br> <br> <br> <br> Check out my blog - <a href="http://Ubezpieczeniablonie.pl/">http://Ubezpieczeniablonie.pl</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://cutt.ly/TRQMNcO http://ubezpieczenia-on-line.pl http://ubezpieczto.pl http://ubezpieczenialekarskie.pl https://cutt.ly/bUTDoyb https://cutt.ly/8UTDjI5 https://cutt.ly/0UTSgmI https://bit.ly/3pEnzl2 https://tinyurl.com/7tkv79cb https://cutt.ly/bRQ1afp https:// tinyurl.com - https://tinyurl.com/ybfknn5y /4ectrzbp http://ubezpieczeniablonie.pl http://Taniubezpieczyciel.pl/ https://cutt.ly/MUTDq9M https://cutt.ly/rUTSShP http://ubezpieczenieauta.com.pl https://bit.ly/3vB5dma https://bit.ly/3babCM3 http://ubezpieczenia-dabrowa.pl https://tinyurl.com/3z6nk3m7 https://cutt.ly/MIi7P3A

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
http://qlime-project.org http://raildude.pl http://viptravel.com.pl http://tubebox.pl http://venndo.pl http://ultimate-demi.org http://robobat-polska.pl http://globecarp.pl http://velemental.com http://za10froszy.pl http://weyden.com.pl http://nederland-oeso.org http://burofluo.com http://bhtm.org http://adoptionua.com NOTE:<br> <br> If you desire to see other individuals's substitute DPS without <br> <br> them having to set up a meter (i.e. PUGs) I would suggest taking a look at <br> <br> Arc's DPS meter, approved it will never be precise as customers sharing their DPS with a web server however it's still very close and will certainly help you determine concerns in your PUG <br> <br> promptly.<br> <br> <br> <br> Also visit my homepage; <a href="http://inklouds.pl">inklouds.pl</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Howdy! I simply would like to give you a huge thumbs up for your great info you have got here on this post.<br> <br> <br> <br> I'll be returning to your site for more soon.<br> <br> <br> <br> Here is my web site - رژیم لاغری سریع - <br> <br> http://bit.ly/3j5tfR6

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://bit.ly/3b14dOP https://bit.ly/3b14dOP http://ubezpieczenia-dabrowa.pl http://bielsko-ubezpieczenia.pl http://Ubezpieczenia-ranking.pl/ https://bit.ly/34aJLen https://tinyurl.com/3p56t68c http://ubezpieczenia-ranking.pl https://cutt.ly/MRQM6Ph https://cutt.ly/uRQ1prd https://tinyurl.com/ybb4tr3y https://cutt.ly/nIi7bRI https://tinyurl.com/m4nm7pfd http://ubezpieczenia-dabrowa.pl http://ubezpieczenia-ranking.pl http://ubezpieczenia-on-line.pl - http://ubezpieczenia-on-line.pl / https://Cutt.ly/hIi7zn6 http://kalkulatorubezpieczen.pl https://cutt.ly/8UTDjI5 https://tinyurl.com/3pz8f6f9 https://Tinyurl.com/yc3dhtfh

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
https://<a href="https://Bit.ly/3zTbnR5">bit.ly</a>/33rLYBQ <br> <br> https://Bit.ly/3babCM3 https://cutt.ly/FIi7yjC https://tinyurl.com/v3rytj3s https://cutt.ly/yIi7289 http://ubezpieczeniagdansk.Com.pl/ http://ubezpieczeniabielsko.pl https://cutt.ly/nIi7bRI https://bit.ly/3zRHkcm http://ubezpieczeniabielsko.pl http://ubezpieczeniagdansk.com.pl https://bit.ly/3K5gXUR https://tinyurl.com/4tsyde5t https://cutt.ly/ARQM2wa http://bielsko-ubezpieczenia.pl https://Tinyurl.com/9tb4bt9z https://cutt.ly/0UTSgmI https://bit.ly/3jrpOVv https://bit.ly/3E4qmYZ https://cutt.ly/yUTDxPS http://allianz-ubezpieczenia.pl

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
http://marysoutherlanc.com http://hellheaven.pl http://assm2012.pl http://aavamobile.pl http://w-sumie.com.pl http://alfredotavares.com http://alexanderncsenate.com http://e-gardenmeble.pl http://benmizrachi.com http://susiemakessupper.com http://ogwnetrza.pl http://pier-agence.com http://e-szczawnica.org http://handbagmonster.com http://nasepismo.org She covered Silicon Valley and also the modern technology industry for eight years at the Wall <br> <br> Street Journal.<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my webpage ... http://pmcrockland.com - <br> <br> http://pmcrockland.com

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
http://lewisma.org http://jokris.pl http://millerliteargentina.com http://vinnvinn.org http://sis2016.org http://teldomains.pl http://e-gardenmeble.pl http://calganx.net http://stworzwnetrze.com.pl http://meble-prestige.pl http://blogscooper.com http://lillanails.pl http://meblenaogrod.com.pl http://atmlive.pl http://alp-link.com Last Year Project Aid:<br> <br> - Qualityassignmenthelp is best firm that supplies to totally free last <br> <br> year job aid, thesis writing help and all types configuring project.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my homepage; <a href="http://greaterrangedj.com">greaterrangedj.com</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
http://medialdent.pl http://monsterfunk.com http://beatssoundscape.com http://fip.org.pl http://fine-scale.org http://imagesduo.com http://blogscooper.com http://rupaulonfox.com http://benkanejohns.com http://nederland-oeso.org http://hexi-dump.org http://greenrepublic.pl http://etapolska.pl http://elkbuntu.net http://tajmuseum.com As <br> <br> a writer, you will be asked to upload directly to the site and also keep an on-going journal of Diarrhea Tune verses that will certainly be permanently <br> <br> archived on this site for posterity.<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my blog post: lancejamesstudios.com - http://lancejamesstudios.com

Wysłane przez Tabatha (niezweryfikowany) w
فلوکستین در واقع نوعی داروی ضد افسردگی است. این دارو از مهارکننده های انتخابی باز جذب سرتونین در بدن به حساب می آید. معمولا از فلوکستین در درمان افسردگی، پنیک اتک، پرخوری عصبی و یا حتی سندروم پس از قاعدگی (PMS) استفاده می شود. پروزاک یا همان فلوکستین اولین بار در سال 1988 در ایالات متحده ظاهر شد و به یکی از داروهای ضد افسردگی که به طور گسترده در این کشور تجویز می شد تبدیل شد. اگرچه داروهای جدیدتری مانند سرترالین و سیتالوپرام اکنون در دسترس هستند اما این دارو همچنان در بین افراد در معرض اختلالات و تنش های روحی بسیار محبوب است. فلوکستین دارویی تجویزی است. به شکل‌های کپسول، کپسول با تأخیر در انتشار، قرص و محلول در بازار موجود است. همه اشکال از طریق بلع مصرف می‌شوند. (کپسول تأخیر در انتشار در بدن شما کندتر منتشر می‌شود.) کپسول خوراکی فلوکستین به صورت داروهای با نام تجاری Prozac و Prozac Weekly نیز موجود است. به عنوان داروی عمومی‌نیز در بازار موجود است. داروهای عمومی‌معمولاً قیمت کمتری نسبت به نسخه‌های مارک دار دارند. Here is my web page: فلوکستین

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
What’s up, after reading this awesome pst i am as well delighted <br> <br> to share my experience here with friends.<br> <br> <br> <br> My site :: <a href="http://xn--d1arpf.xn--p1ai/community/profile/clementduterrau/">Polish Voice Over</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thnks for providing <br> <br> this info.<br> <br> <br> <br> My blog :: dj inros free doownload - https://free.spreeto.co.ke/friendship/how-help-to-make-it-dubstep-music-production-tips.html

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
http://englishwebteachers.com http://zhongchenzi.com http://adaptacjawnetrz.pl http://brittany-crepesandgalettes.com http://antonraby.com http://4-bet.com.pl http://emtec-group.com.pl http://afterschoolspecialmusic.com http://dajplus.pl http://enamoralarte.com http://esmeble.pl http://bombardirovka.com http://godrejmeridien-gurgaon.com http://cuncambias.org http://schuylerlake.com This year's International State of <br> <br> Information Safety and security ® Study searchings for <br> <br> discover just how companies worldwide are proactively negotiating the progressively dynamic <br> <br> cybersecurity and also privacy landscape.<br> <br> <br> <br> Stop by my website - <a href="http://totest.pl">http://totest.pl</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from <br> <br> now on whenever a comment is added I get four emails with the same comment.<br> <br> Perhaps there is an easy method you can remove me from that service?<br> <br> Thanks a lot!<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my web page; رژیم کتوژنیک - http://rebrand.ly/i9mzcuz

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
18 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.