Jak poznać, że masz telefon na podsłuchu? I jak się przed tym bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Nie pomoże kupienie sekretnej komórki czy np. kolejnych kart pre-paid. Fachowcy i tak cię namierzą. Jak sprawdzić, czy masz telefon na podsłuchu? I jak się przed podsłuchami bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Szpiegowanie rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe to zjawisko powszechne. Teraz po nowelizacji ustawy o policji jeszcze bardziej przybierze na sile. Ta rozszerza jej kompetencje i uprawnia do inwigilowania osób w pomieszczeniach, w środkach komunikacji miejskiej, a nawet w miejscach innych niż publiczne. Zmiany w przepisach już teraz budzą wiele kontrowersji związanych zwłaszcza z naruszeniem prywatności i swobód obywatelskich.

Metod podsłuchiwania było i jest przy tym bez liku, bo można to robić i za pomocą specjalnego oprogramowania, jak i przy użyciu mikropluskwy. I podczas gdy jedne rozwiązanie są łatwo dostępne, to inne przystępne cenowo; ich zakup nie wymaga też specjalnych zezwoleń. Tylko niektóre dostępne są wyłącznie uprawnionym do tego organom, czyli np. policji, ABW i CBA.

 

Jak działają specjaliści?

Jak pokazują rozmowy z właścicielami sklepów ze sprzętem do kontrinwigilacji (tak sami o nich mówią), specjaliści jeszcze kilka lat temu najczęściej:

- powielali BTS - to skrót określający stację przekaźnikową telefonii cyfrowej. Bo o ile połączenie standardowo płynie przez sieć takich stacji i dociera do operatora, a ten przez kolejne stacje (BTS-y) łączy nas z odbiorcą, o tyle podczas podsłuchiwania treść rozmów i wiadomości przychwyci już urządzenie pośrednie. To symulowana stacja, rodzaj minikomputera, nie większego niż aktówka. Wystarczy, że będzie się znajdować od telefonu w odległości do 0,5 km w terenie zabudowanym lub do 2-3 km w terenie otwartym, żeby mogła działać. O podsłuchu nie wie przy tym ani operator, ani użytkownik komórki. Owszem, operatorzy szyfrują sygnał. Ale specjaliści te zabezpieczenia już dawno złamali.

- wgrywali do komórki program szpiegujący. Pozwala on przechwycić treść rozmów i SMS-ów, a także zbiera wszystko to, co dzieje się do 4 metrów od telefonu. "W podsłuchiwanym telefonie zostaje zaprogramowany specjalny numer uprzywilejowany. Wystarczy np. z tego numeru zadzwonić, a szpiegowany telefon odbierze połączenie i uruchomi mikrofon zewnętrzny. Oczywiście wszystko odbywa się w sposób niezauważalny dla właściciela telefonu. Aparat nie błyska, nie buczy, sama aplikacja jest zaś świetnie ukryta. Podsłuch możliwy jest nawet wtedy, kiedy aparat jest wyłączony", informowały też swego czasu media.

- przeprowadzali skaling. Podjeżdżają pod dom, skanują teren i sprawdzają numery telefonów. Jeśli jest ich kilka, a tak zapewne będzie, to wystarczy już tylko pojawić się pod pracą, żeby obstawić ten "właściwy" numer. Poza tym każda komórka ma przypisany IMEI (z ang. International Mobile Equipment Identity, co można przetłumaczyć jako indywidualny numer identyfikacyjny). Także po nim można sprawdzić, ile kart i o jakich numerach dokładnie do niego wgrywano.

Co ciekawe, wcale nie trzeba rozmawiać przez telefon, żeby można było kogoś podsłuchiwać - operator jest w stanie w każdej chwili "zalogować się" do telefonu i to nawet, kiedy jest on wyłączony. Jedynym w 100 proc. skutecznym sposobem, wydawać by się mogło, jest wyjęcie baterii z telefonu. To jednak nieprawda – aparat nadal będzie mógł być na podsłuchu.

Teraz, wraz z rozwojem technologii, ich metody stały się bardziej skomplikowane. - Biernego VBT już nie stosuje, bo sieć je wykrywa. Mikropluskwy w komórkach to były używane 5-7 lat temu i nie były nigdy łatwo dostępne. Dodatkowo trzeba je było wmontować w spreparowaną baterię. Żadne szyfrowanie AES na apce też nie pomoże; to ściema - mówi Dziennik.pl Krzysztof Pyka, prezes Prywatnej Agencji Wywiadowczej Redigo. I dodaje: - Z kolei "wykrywacze" nie ujawniają podsłuchu komórki, tylko sygnał GSM.

 

Na co zwrócić uwagę?

Twoją czujność powinien wzmóc przede wszystkim niezrozumiały ciąg znaków w SMS-ie, bo może to oznaczać np. cichy SMS, czyli wiadomość pozwalającą na wymuszenie zaraportowania sieci Twojej lokalizacji czy też atak na kartę SIM, tak było kiedyś. Dziś - będzie to przede wszystkim szybciej rozładowująca się bateria – ustalenie lokalizacji telefonu, a nawet przekierowanie i podsłuchanie jego połączeń wymaga za każdym razem aktywacji programu, co zwiększa zużycie energii. A pogłos w telefonie?

– To po prostu błędy w połączeniu z BTS-em, które zdarzają się raz na jakiś czas. W Internecie można poczytać i inne plotki na ten temat: przerywanie rozmów, trzaski, wybranie numeru 09, wchodzenie w rozmowę, podwójny SMS. To wszystko nieprawda, bo najczęściej podsłuchują tak, że nikt tego nie wie – mówi dziennik.pl Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop.

Ostatnio na Androidzie pojawiło się też kilka bezpłatnych aplikacji dostarczających informacje o topologii sieci - można próbować ścigać te do monitoringu sieci GSM, w celu wykrywania podejrzanych masztów bazowych, tych które się łączą w nietypowy sposób. - Trzeba mieć jednak wiedzę techniczną, żeby być wstanie te dane zinterpretować. Po drugie warto wiedzieć, że wśród nich 80 proc. stanowią fejki lub wirusy, które pod pozorem programu ochronnego dystrybuują różne organizacje i grupy, żeby losowo wchodzić na telefony tych, którzy chcą się zabezpieczyć. To jest ryzykowne. Dziś bym tego nie polecał – zastrzega Krzysztof Pyka.

 

Jak się zabezpieczyć?

Wydawałoby się, że przy takich możliwościach podsłuchiwania żadna rozmowa telefoniczna nie może być poufna. Nic bardziej mylnego. Od czego jest np. zagłuszanie sprzętu rejestrującego czy szyfrowanie (symetryczne i asymetryczne) rozmowy telefonicznej. Wgranie trwa minutę, aplikacja pozwala za każdym razem wybrać numer osoby, z którą chcesz porozmawiać, można było przeczytać w prasie branżowej. Ale miałby być i bardziej zaawansowane rozwiązania. Jak np.:

- szpiegowski wykrywacz podsłuchów i kamer RF Bug Detector. Wystarczy uruchomić urządzenie i obserwować diody, które sygnalizują obecność podsłuchu lub kamery. (Jest też możliwość ustawienia wibracji, które informują o wykryciu sprzętu rejestrującego). Zakres pracy wykrywacza to 10 metrów. Zasilany jest bateriami, a niewielkie wymiary pozwalają ukryć go w kieszeni czy torebce. Cena: 149 zł.

- wykrywacz Raksa-120. Zdemaskuje telefon komórkowy, podsłuch GSM, kamerę czy lokalizator GPS, czyli urządzenia oparte na transmisji analogowej i cyfrowej. Urządzenie ma wyświetlacz informujący o przeszukanych częstotliwościach i wykrytych urządzeniach. Intuicyjna obsługa pozywa na korzystanie z niego nawet w obecności osób trzecich – o wykryciu podsłuchu informuje wibrowanie. Cena: 3,5 tys. zł.

- telefon szyfrujący Enigma E2. Urządzenie wyglądem nie różni się od standardowych komórek, ale wykonywane połączenia są zabezpieczone protokołami szyfrującymi i algorytmem AES, obecnie nie do złamania. Korzystając z tego telefonu, mamy pewność, że nawet jeśli nasza rozmowa zostanie nagrana, nie będzie można jej rozszyfrować, a przechwycone w ten sposób informacje nie posłużą osobom trzecim. Ale tu uwaga: rozmowa będzie szyfrowana tylko wtedy, gdy rozmówca też będzie korzystać z telefonu Enigma E2. Cena: 7,9 tys. zł.

- akustyczny system przeciwpodsłuchowy DRUID DS-600. System analizuje dźwięki rozmowy i generuje dynamiczne zakłócenia akustyczne – treść nagranej rozmowy jest niezrozumiała i bezużyteczna. Osoby – maksymalnie 6 – które biorą udział w rozmowie korzystają z zestawów słuchawkowych. Cena: 12 tys. zł.

Wiadomo przy tym, że Polacy na sprzęt do kontrinwigilacji wydają średnio w Internecie około 650 zł, w sklepie stacjonarnym – około 1 tys. zł.

Tyle teoria. W praktyce, jak przekonuje Krzysztof Pyka z Redigo, daleko im jednak do skuteczności. - Przy druidzie spróbuj rozmawiać bez słuchawek na uszach. Algorytmy mają słaby klucz i mogą być łamane przez 10-15 ośrodków akademickich w Polsce. Jeśli korzystasz z kolei z połączenia szyfrowanego, a w pobliżu znajdują się inne telefony komórkowe, to podsłuchanie cię jest banalnie proste. W interfejs, który wygląda jak tabelka excela, wystarczy tylko wpisać zapytanie bazodanowe: słuchaj też telefonów zalogowanych w promieniu x metrów, wskazać lokalizację: 4 piętro biurowca położonego tu i tu; i obszar słuchania: 10 metrów od danego IMEL. I gotowe – wszystkie komórki, które się znajdują w pobliżu, też zaczną działać jako pluskwy – prezes Redigo podaje kolejne przykłady.

 

Skuteczne rozwiązanie? Telefon, którego sieć nie widzi.

- Jeżeli tylko będzie miał dynamiczne oznakowanie procesora, to sieć nie będzie w stanie go zidentyfikować. Tyle tylko, że Polska jest jedynym krajem Europy, a chyba i świata, w którym jest ono zabronione. Jeszcze w 90. latach wprowadzono przepis prawny, który mówi, że manipulacja przy numerze procesora jest przestępstwem – podkreśla Krzysztof Pyka. Dodaje, że taki telefon może sobie kupić osoba prywatna, jadąc do Szwajcarii. - Wtedy jest już jakiś poziom bezpieczeństwa. Jakiś, bo jeszcze pozostaje problem głosu. Jeżeli nie mogę zidentyfikować telefonu, to nastawiam się na identyfikacje głosu rozmówcy – dodaje.

Głos rozłożony matematycznie ma pewną funkcję pochodną zwaną drugą składową harmoniczną; jest równie charakterystyczna jak układ linii papilarnych. A to oznacza, że w zasięgu sieci 4G, czyli w większych miastach, wystarczy kilkusekundowa próbka głosu – nawiązuję połączenie i zaczynam mówić – by system z poziomu centrali wyłapał tę próbkę i zaczął mnie podsłuchiwać; niezależnie od tego, jakim telefonem się posługuję.

- Jeżeli chcę, żeby moje połączenie było poufne, to oprócz zmiany dynamicznego oznaczenia procesora – w Polsce jest ono zabronione – musiałbym jeszcze podłączyć do telefonu moduł zmiany głosu, który zaburzy drugą składową harmoniczną. To ostanie jest akurat łatwo dostępne – kwituje Krzysztof Pyka.

Autor: Dorota Kalinowska

Źródło: http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/513630,podsluch-telefon-inwigilacja-poradnik-szpieg-szpiegowanie-pieniadze-policja.html

Komentarze

Wysłane przez Kelpraigh (niezweryfikowany) w
Kamagra Order Cheap Real Propecia Amoxicillin Side Effects In Infant <a href=http://aaost.com>cialis 5 mg</a> Canada Pharmacy Drugs Prix Cialis Sur Ordonnance Mail Order Doryx <a href=http://cialusa.com>cialis no prescription</a> Amoxicillin Side Effect Spasm Order Levitra Over The Counter Viagra Prescription Nhs Cephalexin Through Iv Commander Du Baclofene <a href=http://howtogetvia.com>viagra</a> Comprar Cialis Sin Receta Medica Viagra Canada Paypal Cialis Et Consommation D'Alcool Priligy 60 Mg Precio Real Levaquin <a href=http://clanar.com>viagra</a> Je Acheter Dapoxetine? Vente Cialis Generique Pas Cher Cialis Original Bestellen Vente Propecia <a href=http://buyonlinecial.com>generic cialis canada</a> Does Lasix Do Confezione Viagra Pharmists In Canada Cialis

Wysłane przez EllOptiom (niezweryfikowany) w
Osterreich Bestellen Levitra Levitra Costo Farmacia <a href=http://bpdrug.com>priligy venta en farmacias</a> Finasterida O Propecia Keflex Pediatric Dosing

Wysłane przez EllOptiom (niezweryfikowany) w
Purchase Generic Propecia For Sale Generic Stendra When To Take Viagra <a href=http://buycheapciall.com>cialis tablets for sale</a> Zithromax Australia

Wysłane przez EllOptiom (niezweryfikowany) w
Viagra Vraiment Efficace Le Kamagra Est Il Autorise En France <a href=http://4nrxuk.com>achat viagra</a> Methylprednisolone Interact With Keflex Amoxicillin And Asthma Acheter Lioresal En Canada

Wysłane przez Stevphathy (niezweryfikowany) w
Viagra Radio Commercial <a href=http://avdrug.com>pharmacie prix du medicament levitra</a> Magnesium Cheap Cialis No Prescription

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of web therefore from now I am using net for content, thanks <br> <br> to web. hipaydaybye lender hipaydaybye loans online - https://www.hipaydaybye.com/

Wysłane przez Buy Cialis (niezweryfikowany) w
cialis video results https://cialisfavdrug.com how long does it take for cialis to kick in <a href=" https://cialisfavdrug.com ">women come cialis</a>

Wysłane przez Kevintrept (niezweryfikowany) w
brundages waymart pharmacy <a href=" http://canadapharmxpd.com# ">bluffton pharmacy</a> st louis college of pharmacy <a href=http://canadapharmxpd.com#>city market pharmacy</a>

Wysłane przez Kevintrept (niezweryfikowany) w
walgreen pharmacy <a href=" http://canadapharmxpd.com# ">longs pharmacy</a> az board of pharmacy <a href=http://canadapharmxpd.com#>smith's pharmacy hours</a>

Wysłane przez Buy Cialis (niezweryfikowany) w
cialis coupons printable https://cialisfavdrug.com cheap cialis <a href=" https://cialisfavdrug.com ">cialis 5mg tab</a>

Wysłane przez Josephembep (niezweryfikowany) w
pharmacy near my location <a href=" http://canadapharmxpd.com ">winn dixie pharmacy refill</a> good day pharmacy

Wysłane przez WilliamAxode (niezweryfikowany) w
best pharmacy schools <a href=" http://canadapharmxpd.com ">vons pharmacy hours</a> <a href=http://canadapharmxpd.com>vons pharmacy hours</a> pharmacy abbreviations

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.<br> <br> hipaydaybye payday loan lender hipaydaybye loans online - https://www.hipaydaybye.com/

Wysłane przez Josephembep (niezweryfikowany) w
humana pharmacy mail delivery <a href=" http://canadapharmxpd.com ">wedgewood pharmacy veterinary</a> cvs pharmacy milford ct

Wysłane przez Danielfef (niezweryfikowany) w
humana pharmacy log in <a href=" http://canadapharmxpd.com# ">walgreens pharmacy locations near me</a> boots pharmacy <a href=http://canadapharmxpd.com#>walgreens pharmacy near me</a>

Wysłane przez Josephembep (niezweryfikowany) w
buying prescription drugs from canada <a href=" http://canadapharmxpd.com ">wegmans pharmacy online</a> canadian pharmacy online reviews

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello there! This is kind of off topic but I need some advice from <br> <br> an established blog. Is it very hard to set up <br> <br> your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty <br> <br> fast. I'm thinking about making my own but I'm not sure <br> <br> where to start. Do you have any points or suggestions?<br> <br> Thanks hipaydaybye lender hipaydaybye payday loan - https://www.hipaydaybye.com/

Wysłane przez Danielfef (niezweryfikowany) w
online canadian pharmacy reviews <a href=" http://canadapharmxpd.com# ">online pharmacy adderall huppdngpqmjxw</a> legal online pharmacy reviews <a href=http://canadapharmxpd.com#>canadian pharmacy king gledcixevyqlr</a>

Wysłane przez WilliamAxode (niezweryfikowany) w
canadian pharmacy reviews <a href=" http://canadapharmxpd.com ">adderall online pharmacy</a> <a href=http://canadapharmxpd.com>best online non prescription pharmacy</a> reputable canadian online pharmacy

Wysłane przez Danielfef (niezweryfikowany) w
online pharmacy viagra <a href=" http://canadapharmxpd.com# ">indian pharmacy online byylwdhjvhobf</a> non prescription online pharmacy <a href=http://canadapharmxpd.com#>u s pharmacy online npdvwohqcbjrv</a>

Wysłane przez Josephembep (niezweryfikowany) w
online pharmacy hydrocodone <a href=" http://canadapharmxpd.com ">cvs online pharmacy</a> canadian online pharmacy

Wysłane przez JefferyDwevy (niezweryfikowany) w
what can i expect the first time i take viagra <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">natural viagra</a> generic substitute for viagra <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>viagra vs cialis vs levitra tkqpzmuymwtec</a>

Wysłane przez Harolddum (niezweryfikowany) w
generic viagra prices <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">how much viagra should i use</a> <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>penis with and without viagra</a> can viagra beb bought without presciption in usa

Wysłane przez HowardJagma (niezweryfikowany) w
penis getting hard on viagra <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">viagra for women over 50</a> viagra obsolete new safer treatment <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>how much does the us military spend on viagra annually</a>

Wysłane przez inapeva (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin Without Prescription <a href="http://mewkid.net/where-is-xena/">Amoxicillin 500 Mg</a> arl.udkd.technologie.e-magnes.pl.rnz.in http://mewkid.net/where-is-xena/

Wysłane przez Harolddum (niezweryfikowany) w
cheap viagra no perscription mexico <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">viagra theophanyschool.org</a> <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>how use viagra</a> viagra pricing

Wysłane przez JefferyDwevy (niezweryfikowany) w
is it safe for women to take viagra? <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">teva viagra cost</a> viagra contraindications <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>what to do when viagra doesn't work cinxqgrfrwtmz</a>

Wysłane przez HowardJagma (niezweryfikowany) w
is viagra safe <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">fiat viagra super bowl commercial</a> low cost viagra <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>fastest shipping for viagra</a>

Wysłane przez Harolddum (niezweryfikowany) w
online viagra without a perscription <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">real female viagra prank</a> <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>woman in viagra commercial 2016</a> how long viagra to work

Wysłane przez HowardJagma (niezweryfikowany) w
dangers of taking viagra <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">generic viagra 100mg cheapest price</a> viagra in "piss hole" <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>overdosed on viagra tombstone</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
certainly like your web site but you need to check the spelling on quite a few <br> <br> of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the truth nevertheless I'll surely come again again. hipaydaybye lender <br> <br> hipaydaybye payday loans - https://www.hipaydaybye.com/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
If you desire to obtain a good deal from this post then you <br> <br> have to apply such techniques to your won weblog. hipaydaybye loans online <br> <br> lender <a href="https://www.hipaydaybye.com/">hipaydaybye loans online</a>

Wysłane przez JefferyDwevy (niezweryfikowany) w
viagra on line <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">how much viagra is safe to take at one time</a> viagra from canada <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>100 mg viagra lowest price wjmktbnlkefeq</a>

Wysłane przez Harolddum (niezweryfikowany) w
viagra & chondroitan <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">female viagra lady era pills</a> <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>dick pics on viagra</a> viagra bbc bbw

Wysłane przez HowardJagma (niezweryfikowany) w
how to take viagra 100 mg <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">possible side effects of viagra</a> blue chew viagra <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>commercial husband with viagra too much</a>

Wysłane przez JefferyDwevy (niezweryfikowany) w
viagra prank gay friend xhamster <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">woman in viagra commercial 2016</a> what is viagra used for <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>how many days do you have to fill a viagra prescription ryzmckheewmnt</a>

Wysłane przez HowardJagma (niezweryfikowany) w
vardenafil vs viagra <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">viagra doses</a> does medicare cover viagra <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>daughter helps dad with viagra</a>

Wysłane przez Harolddum (niezweryfikowany) w
slipped viagra mom <a href=" https://viagrawithoutdoctorspres.com# ">what if viagra doesn't work</a> <a href=https://viagrawithoutdoctorspres.com#>does extenze work like viagra</a> pfizer viagra 100mg price

Wysłane przez LarryJek (niezweryfikowany) w
legit online pharmacy <a href=" http://canadianpharmacystorm.com/# ">online pharmacy viagra</a> canadian pharmacy world http://canadianpharmacystorm.com/# <a href=http://canadianpharmacystorm.com/#>legit online pharmacy</a> drugs from canada

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Every weekend i used to visit this web site, <br> <br> because i wish for enjoyment, for the reason that this this website conations actually fastidious funny information too.<br> <br> hipaydaybye loans lender hipaydaybye - https://www.hipaydaybye.com/

Wysłane przez Warrenfub (niezweryfikowany) w
humana online pharmacy <a href=" http://canadianpharmacystorm.com/# ">best canadian pharmacy for viagra</a>

Wysłane przez ceqfepiono (niezweryfikowany) w
cheap viagra online without prescription viagra online <a target="_blank" href="http://mineral-specimens.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=viagrnetwork.com/?viagra%20generic ">sale generic viagra online pills </a> viagra buy online viagra buy generic viagra online generic viagra <a href=http://mscase.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=viagrnetwork.com/?viagra%20100mg>sale generic viagra online pills</a> viagra pills viagra buy cheap viagra online without prescription viagra <a target="_blank" href="http://marijuanafinancegroup.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=viagrnetwork.com/?viagra%20generic ">generic viagra </a> viagra 100mg viagra 100mg buy viagra online viagra samples <a href=http://www.womensearlyart.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=viagrnetwork.com/?viagra%20without%20prescription>viagra buy</a> generic drugs for sale generic viagra viagra 100mg

Wysłane przez GeorgeLip (niezweryfikowany) w
professional pharmacy <a href=" http://canadianpharmacystorm.com/# ">canadian pharmacy levitra value pack</a> 77 canadian pharmacy http://canadianpharmacystorm.com/#

Wysłane przez GeorgeLip (niezweryfikowany) w
costco online pharmacy <a href=" http://canadianpharmacystorm.com/# ">online canadian pharmacy review</a> indian pharmacy http://canadianpharmacystorm.com/#

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I like the helpful info you provide in your articles.<br> <br> I will bookmark your weblog and check again here regularly.<br> <br> I am quite sure I will learn many new stuff right here!<br> <br> Good luck for the next! hipaydaybye loans online lender hipaydaybye loan online - https://www.hipaydaybye.com/

Wysłane przez Warrenfub (niezweryfikowany) w
legit canadian pharmacy online <a href=" http://canadianpharmacystorm.com/# ">canadian pharmacy meds reviews</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Generally I don't read article on blogs, but <br> <br> I wish to say that this write-up very forced me to try and do it!<br> <br> Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice post.<br> <br> hipaydaybye loans lender hipaydaybye loans - https://www.hipaydaybye.com/

Wysłane przez GeorgeLip (niezweryfikowany) w
canadian pharmacy <a href=" http://canadianpharmacystorm.com/# ">my canadian pharmacy</a> viagra from canadian pharmacy http://canadianpharmacystorm.com/#

Wysłane przez GeorgeLip (niezweryfikowany) w
canadian pharmacy generic levitra <a href=" http://canadianpharmacystorm.com/# ">canadian pharmacy reviews</a> cheap viagra canadian pharmacy http://canadianpharmacystorm.com/#

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.