'Marko'- robot pomagający dzieciom

Skomputeryzowany specjalista z Nowego Sadu będzie pomagał w terapii dzieci z deficytami rozwojowymi. 

Jeden z pierwszych robotów medycznych na świecie, który jest w stanie sam komunikować się z ludźmi, powstał w Serbii. Zespół specjalistów z Wydziału Nauk Technicznych w Nowym Sadzie do końca tego roku stworzy prototyp robota o imieniu ’Marko’, który po testach w miejskim szpitalu dziecięcym będzie pomagał dzieciom z problemami rozwojowymi.

Widzi, słyszy, wzrokiem reaguje na ruchy i okazuje podstawowe emocje. Jego umiejętności zostały dokładnie przemyślane, by mógł dzieciom z problemami rozwojowymi ułatwiać codzienną, często długą i bolesną terapię.

- Gdy lekarz da dziecku jakieś polecenie, na przykład żeby poruszyło ręką, albo inną częścią ciała, albo rozpoznało jakiś przedmiot leżący na stole, a dziecko albo nie chce, albo nie jest w stanie tego zrobi

, lekarz może poprosić o pomoc robota. 'Marko' pokaże dziecku jak powinno się zachować, mówi konstruktor robota Milan Gnjatović.

Jedyny w regionie

Imię robota nie jest przypadkowe. ’Marko’, to skrót od: multimodalny, antropomorficzny robot o wielu cechach poznawczych.

- ’Marko’ jest efektem czteroletniej pracy 8 instytucji i ponad 40 specjalistów : inżynierów, lekarzy, psychologów, projektantów, których połączyła pionierska misja w zakresie tak zwanej robotyki humanoidalnej, opowiada dziennikarka agencji Al Jazeera Jelena Glušac.

- Ze swoimi właściwościami, funkcjami i możliwościami demonstracyjnymi, ’Marko’ stał się jedynym takim robotem w regionie. I chociaż pełni wyłącznie funkcję terapeutyczną, jego konstruktorzy widzą w nim również swojego rodzaju hi-tech zabawkę i towarzysza zabaw, dodaje.

- Przede wszystkim oczekujemy, że dzieci zachwycą się robotem i zaakceptują go podczas terapii. Jeśli zauważymy, że robot pozytywnie wpływa na ich chęć uczestnictwa w terapiach, że ich motywuje do cięższej pracy nad sobą, uznamy to za nasz sukces, mówi Jovica Tasevski, jeden z konstruktorów robota.

 

Współpracownik i pomagier

Gdy będzie gotowy, robot zostanie poddany testom w klinice dziecięcej w Nowym Sadzie. Tamtejsi lekarze, którzy brali udział w projekcie, z niecierpliwością oczekują, aż ’Marko’ zostanie ich partnerem.

- Oczywiście, ludzki czynnik dalej będzie numerem jeden. To my będziemy kierować funkcjami robota, on będzie nas czasami wyręczał, będzie naszym współpracownikiem, będzie pomagał dzieciom. Wszyscy cieszymy się i oczekujemy tej współpracy, powiedziała logopeda Vesela Milankov.

Jeśli projekt okaże się sukcesem, kopie robota ’Marko’ mogłyby znaleźć się we wszystkich serbskich szpitalach dziecięcych.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Al Jazeera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.