Naukowcy opracowali aerozol do odbudowy warstwy ozonowej.

"Wstrzykiwanie" aerozolu w stratosferę może schłodzić planetę i przywrócić warstwę ozonową. Naukowcy odkryli sposób schładzania planety, nagrzanej od gazów cieplarnianych, przy jednoczesnej odbudowie warstwy ozonowej.

Uczeni z Harvard’s John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) opracowali aerozol mogący mieć zastosowanie w czymś, co nazywa się geoinżynierią solarną : radykalną metodą schładzania planety.

Pierwsze następstwa chłodzenia z wykorzystaniem geoinżynierii solarnej były obserwowane po erupcji wulkanów. Aerozole siarczanowe emitowane podczas erupcji zawierały jednak kwas siarkowy niszczący ozon.

Modelując chemię stratosferyczną, naukowcy odkryli, że do przeciwdziałania uszkodzeniom ozonu można używać neutralizującego kwasy kalcytu. "Iniekcja" aerozolu w stratosferę powinna zarówno schłodzi planetę, jak i odwróci skutki szkód spowodowanych zniszczeniem ozonu.

"Nasze badanie jest przełomowym i ważnym krokiem w analizie i redukcji pewnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą geoinżynieria solarna", powiedział David Keith, pierwszy autor dokumentacji badawczej.

Pomimo sukcesu badania naukowcy ostrzegają, że geoinżynierii solarnej nie należy traktować jak rozwiązania problemu zmian klimatu.

"Geoinżynieria to jak branie leków przeciwbólowych", powiedział Frank Keutsch, współautor dokumentacji. "Kiedy sytuacja jest naprawdę zła, leki przeciwbólowe mogą pomóc, ale nie odniosą się do przyczyny choroby i mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

"Nie znamy skutków stosowania geoinżynierii, dlatego ciągle prowadzimy badania". Badanie zostało opublikowane w the Proceedings of the National Academy of Sciences.

Autor : Anthony Cuthbertson

Tłum. Emila Liberda

​Źródło: newsweek.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.