Naukowcy stawiają duży krok w kierunku stworzenie urządzenia produkującego czystą energię

Tytuł oryginalny: "Naukowcy stawiają duży krok w kierunku stworzenie urządzenia produkującego czystą energię w procesie sztucznej fotosyntezy."

Według naukowców, nowe urządzenie, które może produkować paliwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, stanowi przełom na drodze do "sztucznej fotosyntezy". Według badaczy z Cambridge, ich urządzenie może przekształcić światło słoneczne, dwutlenek węgla oraz wodę w czystą energię, bez użycia żadnych kabli albo elektryczności.

Mają nadzieję, że będzie to krok w kierunku stworzenia urządzeń, które będą, przekształcać światło słoneczne w energię, w taki sam sposób, jak robią to rośliny.

"Trudno było osiągnąć sztuczną fotosyntezę w sposób, który pozwala nam przekształcić jak najwięcej światła słonecznego, bez pozostawiania dużej ilości odpadków." powiedział w oświadczeniu autor badania, Dr Qian Wang z Wydziału Chemii w Cambridge.

Nowe urządzenie wykorzystuje technologię "photosheet". Produkuje ona tlen i kwas mrówkowy, które mogą być użyte jako paliwo lub przekształcone w wodór, aby zapewnić czystą energię.

"Naszym celem jest produkcja płynnego paliwa, które można łatwo przechowywać i transportować." powiedział Erwin Reisner, jeden z autorów badania.

Urządzenie testowe stworzone w ramach badań ma zaledwie 20 centymetrów kwadratowych. Badacze twierdzą jednak, że stosunkowo łatwo będzie je powiększyć do wielu metrów kwadratowych, co pozwoli na ich użycie w podobnym zakresie do paneli słonecznych, które teraz są używane do produkcji czystej energii.

Wcześniej ci sami badacze opracowali "sztuczny liść", który wytwarzał paliwo zwane gazem syntezowym. Ale natknęli się na problemy, ponieważ urządzenie wymagało wielu różnych komponentów, przez co trudniej było je zastosować na dużą skalę, a paliwo produkowane przez liść, było bardziej skomplikowane w użyciu. 

Badacze twierdzą, że nowe urządzenie jest prostsze w budowie oraz że zapewnia stabilną pracę. Produkuje także bardziej przydatne paliwo i robi to w bardziej efektywny sposób. Ale wciąż potrzeba więcej pracy, aby produkcja urządzenia była bardziej wydajna, co pozwoli na zastosowanie go na dużą skalę. 

"Mamy nadzieję, że technologia ta utoruje drogę do zrównoważonej i praktycznej produkcji paliw słonecznych." powiedział profesor Reisner.

Artykuł opisujący odkrycie, "Molecular engineered photocatalyst sheet for scalable solar formate production from carbon dioxide and water", został dziś opublikowany w czasopiśmie akademickim "Nature Energy".

Autor: 
Autor: Andrew Griffin tłum. Mateusz Basiak

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.