Nowoczesne technologie - pomagają czy szkodzą w odkrywaniu świata?

Nowoczesne technologie mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, to samo tyczy się poglądu na temat tego, czy pomagają one w odkrywaniu świata, czy raczej szkodzą. Zdania są podzielone, jednak warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej, aby poznać zalety i wady dotyczące tego aspektu.

Podczas gdy jedni uważają nowoczesne technologie za niezliczoną ilość możliwości i ułatwień w poznawaniu świata i nie tylko, inni twierdzą, że takie rozwiązania przysłaniają realny świat na rzecz cyfrowych urządzeń i multimedialnej wizji. Nie można jednoznacznie twierdzić, który z poglądów jest bardziej trafny i rzeczywiście prawdziwy. Można jednak przyjrzeć się bliżej temu aspektowi, aby poznać zarówno plusy, jak i minusy nowoczesnych technologii w odkrywaniu świata.

Wirtualnie zwiedzić świat

Globalizacja i nowoczesne technologie dają naprawdę sporo możliwości pod względem poznawczym wobec świata, jednym z przykładów jest wirtualne zwiedzanie najróżniejszych zakątków. Dzięki powszechności internetu można bez wychodzenia z domu zwiedzić wiele ciekawych miejsc na całym świecie, co prawda nie zastąpi to osobistej wizyty i widoków z nią związanych, aczkolwiek rozwiązanie to stanowi swego rodzaju alternatywę, szczególnie dla osób niemogących z różnych powodów dotrzeć tam samodzielnie.

Rezerwacje i ciekawe miejsca

Dzięki nowoczesnym technologiom i powszechności sieci możliwe są też rezerwacje online sięgające większości zakątków świata, dzięki czemu wybierając się w podróż nie musimy stresować się możliwym brakiem miejsc noclegowych i innych możliwości. Kolejnym pozytywnym aspektem powszechności internetu jest fakt, że możemy odnaleźć ciekawe miejsca, w które pojedziemy, dzięki czemu nie musimy podróżować "na ślepo", a raczej sami decydujemy, które regiony ujęły nas swym pięknem i chcemy zobaczyć je w realnej rzeczywistości na żywo.

Nawigacja

Jeszcze innym znacząco ułatwiającym podróżowanie i odkrywanie świata aspektem, który dostarczają nowoczesne technologie jest obecność wszelkiego rodzaju nawigacji i map zdalnych, dzięki którym dotarcie do celu jest o wiele łatwiejsze.

Ekran ponad piękno wokół

Jednym z podstawowych argumentów przemawiających negatywnie względem nowych technologii jest to, że w wielu przypadkach przysłaniają one piękno otaczającego nas świata. Niejednokrotnie bowiem wiele osób zamiast dostrzec to co ich otacza woli wpatrywać się w ekran telefonu, tabletu lub laptopa. Przez takie zjawisko w wielu przypadkach tracimy widok i doznania, które moglibyśmy czerpać z realnego świata, a zamiast tego oddajemy się w pełni urokowi zjawisk w sieci, które nie zginą i dostępne będą zawsze, natomiast ulotne piękne momenty w rzeczywistym świecie przeminą niezauważone, mimo tego, że były naprawdę warte uwagi. Ten aspekt zdecydowanie przemawia negatywnie dla odkrywania świata w erze nowoczesnych technologii, które przysłaniają nam wówczas piękno realnego otoczenia i zdarzeń.

Relacja na social zamiast życia

Innym przykrym przykładem jest fakt, że w dobie social mediów często nie ważne staje się to co tak naprawdę przeżyje i zobaczy człowiek, bowiem indywidualne doznania i widoki często ówcześnie poświęcane są dla stworzenia dobrej relacji i uzyskania polubień i obserwatorów. Nie raz podczas pięknego widowiska, czy też znanej atrakcji turystycznej widzi się gromadę ludzi, którzy zamiast podziwiać i cieszyć się widokiem robią zdjęcia, nagrywają filmy i to jest dla nich najważniejsze. Niestety w rzeczywistości skutkuje to tylko połowicznym odkrywaniem świata, ponieważ druga jego część przysłoniona jest ekranem telefonu, tudzież aparatu. 

Tak więc, nie można jednocześnie określić nowoczesnych technologii jako pomagające, bądź szkodzące w odkrywaniu świata, bowiem wiele zależy od samych użytkowników, ponieważ mądrze wykorzystane poszerzą horyzonty w bardzo dużym stopniu, natomiast nadużywane mogą całkowicie przysłonić realny świat, a więc wszystko zależy od nas. 

Autor: 
Natalia Wasiak
Źródło: 

pixabay.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.