Przyszłość już się zaczęła: wkrótce każde gospodarstwo domowe będzie posiadać robota

Człekokształtne roboty będą pomagać ludziom, troszczyć się o ich zdrowie i dbać o bezpieczeństwo ich domu. Każde gospodarstwo domowe będzie zdalnie kontrolowane dzięki bezprzewodowemu połączeniu sieciowemu.

Jednym z robotów już dostępnych na rynku jest  Robelf tajwańskiej firmy Robelf Technologies. Sympatyczny robotek wielkości przedszkolaka, który na swoim ekranie pokazuje szereg emocji, od uśmiechu radości do wojowniczego pokrzykiwania, potrafi doglądać domu, rozpoznawać obecnych i jeśli zobaczy kogoś, kogo nie rozpoznaje, co oznacza, że nie ma go w swojej bazie danych, automatycznie alarmuje właścicieli. Temu pomocnikowi nie musi się nawet przypominać o regeneracji, bo gdy przyjdzie na to czas sam ładuje swoje baterie. Sam idzie do bazy, żeby uzupełnić energię potrzebną do wykonywania kolejnych zadań.

 

Robot Robelf

Oprócz doglądania domu, Robelf może uczyć dzieci, rozdawać im zadania i czytać książki. Jeśli zaś chodzi o seniorów i młodszych członków rodziny z problemami zdrowotnymi, za pomocą czujników może monitorować ich stan zdrowia, powiedział Weichun Li z firmy produkującej mechanicznego pomocnika. Takie same lub podobne roboty, będące na usługach firmy, będą witać handlowców, przekazywać im informacje i rozmawiać z tymi, którzy poczują się znudzeni.

Ponieważ na całym świecie rośnie liczba seniorów, firmy poświęcają ich zdrowiu specjalną uwagę.

W domach, oprócz komputerów i czujników na nadgarstki, znajdą się specjalne medyczne urządzenia przeznaczone dla ludzi starych lub chorych ( pompy insulinowe, ciśnieniomierze, aparaty do pomiaru tętna itp.). Pomiary z tych urządzeń gromadzone będą w tzw. chmurze i dostępne dla lekarzy. Błyskawicznie przekazane informacje, w razie problemu będą mogły zaalarmować służby medyczne i zaordynować, w zależności od stanu pacjenta, odpowiednie leki. Jeśli nie wydarzy się nic złego, przypomną tylko o wzięciu przepisanych wcześniej tabletek, mówi Roza Liu z tajwańskiej IEI Group.

Otaczają nas zaawansowane urządzenia, mówi dr Gabriel Chao według którego, już wkrótce telefony mobilne będą tak ważne dla lekarzy jak stetoskopy. Chao jest dyrektorem ds. rozwoju działalności iXensora- firmy produkującej czujniki, które można przymocowywać do telefonów, i które za pomocą specjalnej aplikacji pokażą poziom cukru we krwi, a także poinformują, czy u kobiety rozpoczęła się owulacja. Amerykańska agencja ds. leków i urządzeń medycznych już zezwoliła na wprowadzenie do powszechnej sprzedaży wielu nowoczesnych rozwiązań. W najbliższej przyszłości, pojawi się zaawansowany sprzęt medyczny, który gromadząc dane i analizując parametry umożliwi na przykład nadzorowanie ciąży i ocenę poziomu witaminy D w organizmie.

 

Czujniki medyczne

Wszystkie dane automatycznie zebrane z czujników i urządzeń medycznych będą zgromadzone i przechowane w tak zwanej chmurze, gdzie zostaną przeanalizowane i umożliwią postawienie trafnej diagnozy, bez potrzeby korzystania z testów laboratoryjnych.

Podobnie jak urządzenia medyczne, powiązane z siecią gospodarstwa domowe będą zdalnie zarządzane przy pomocy centralnej aplikacji i to bez względu na fakt, czy chodzić będzie o włączenie/wyłączenie światła, zamknięcie drzwi, włączenie ogrzewania czy klimatyzacji, twierdzi Frank Lin, dyrektor SECOM. Dzięki internetowi i urządzeniom mobilnym, właściciele domu będą mogli w każdej chwili zarządzać swoim gospodarstwem. Nie ważne, czy będą w pobliżu, czy na drugim kontynencie.

Niestety, powiązania urządzeń mogą być niebezpieczne. Znane są już przypadki hakowania pomp insulinowych połączonych ze szpitalami, możliwe jest przejęcie kontroli nad niechronionymi inteligentnymi domami i systemami umożliwiającymi otwieranie drzwi, albo pojawienie się nieprawidłowości w ustawieniu sprzętu i sensorów, co potencjalnie może wywołać pożar albo wyrządzić inną poważną szkodę.

"Nie wystarczy fizycznie zamknąć drzwi domu i dlatego wyposażenie każdego gospodarstwa domowego powiązane będzie z internetem. W przypadku napadu, najważniejszym będzie zabezpieczenie miejsca umożliwiającego gospodarstwu domowemu połączenie z resztą świata. Inteligentne domy powinny być bezpieczniejsze, a różne sieci komputerowe łączone przez router", powiedziała Tina Tsai z D-Link, światowego giganta w dziedzinie sieci bezprzewodowych.

Żeby uaktywnić cały potencjał tzw. internetu rzeczy, wszystkich powiązanych ze sobą urządzeń domowych, żeby w pełnić wykorzystać możliwości inteligentnych robotów, potrzebne są większe prędkości bezprzewodowego przesyłania danych. Na szczęście jesteśmy u progu ery 5G, bezprzewodowej sieci do przesyłania danych, umożliwiającej prawie niemożliwe prędkości.

 

Technologia 5G

Technologia 5G oferuje nieograniczone możliwości, na przykład prędkoś do 10 gigabajta na sekundę, to jest 100 -1 000 razy większą, niż oferowana przez istniejące w większości krajów rozwiniętych sieci 4G, powiedział Paul Stevens z ADVANTECH.

Oznacza to, że aby ściągnąć z internetu plik wielkości 800 megabajtów, albo przeciętny film ze strony z torrentami potrzeba sekundy. Dzisiaj, w idealnych warunkach, do ściągnięcia podobnego pliku potrzeba 30 sekund.

Tegoroczne Mobile World Congress, największe i najważniejsze targi przemysłu mobilnego na świecie wyraźnie pokazały, że przyszłość już się zaczęła, przyszłość inteligentnych gospodarstw domowych połączonych z inteligentnymi robotami będącymi częścią nowoczesnej rodziny, z życiem, którym można zarządzać na odległość.

Autor: 
Mario Pejović/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Al Jazzeera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.