Rewolucja energetyczna Made in the UK. Wodór z plastiku ogrzeje nasze domy

Jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii komercyjnie ma zacząć być wykorzystywana technologia mogąca wywrócić energetyczny stół do góry nogami. Wodór z plastiku może być wykorzystywany w gospodarstwach domowych i napędzi też samochody. Przy okazji jest przyjazny dla środowiska.

Co roku na świecie produkowane jest ok. 300 mln ton plastiku. Nie dość, że przy takim tempie w 2050 r. w morzach i oceanach ma być więcej tworzywa sztucznego niż samych ryb, to dodatkowo rozkładający się plastik emituje gazy cieplarniane: metan i etylen, które razem z CO2 powoduje na ziemi zabójczo skuteczny efekt szklarni. Co ciekawe zdecydowana większość plastiku (ok. 95 proc.) używana jest tylko raz.

W Świnoujściu wielkie święto. To pierwsza dostawa w ramach umowy z USA

Jedną z odważniejszych propozycji, jak skutecznie zmierzyć się z tym problemem przedstawili właśnie naukowcy Uniwersytetu w Chester. Ich technologia polega na wykorzystaniu plastiku do produkcji wodoru. Ten zaś może posłużyć do ogrzania domów lub napędzania samochodów.

Plastik z wodoru w piecu do wypalania szkła

Żeby móc uzyskać wodór z plastiku, trzeba mieć pod orędziem piec do wypalania szkła, rozgrzany do temperatury 1000 st. C. Wtedy z plastiku uwalnia się wodór, który z powodzeniem można wykorzystywać energetycznie.

Na pewno świat musi się obudzić z tą technologią. Dzięki niej odpady z tworzyw sztucznych staną się cenne, ponieważ będą w stanie zasilać światowe miasta i miasteczka, a przede wszystkim mogą pomóc oczyścić nasze oceany z odpadów z tworzyw sztucznych teraz

— uważa profesor Joe Howe z Uniwersytetu w Chester.

Pierwsze próby komercyjnego wykorzystania tej technologii mają odbyć się jeszcze w tym roku — w fabryce w pobliżu Ellesmere Port w Cheshire. Według inicjatorów przedsięwzięcia w ten sposób można byłoby zagospodarować nawet 25 mln ton plastiku, który nie będzie poddany recyklingowi. Docelowo zaś wodór z plastiku miałby pomóc Wielkiej Brytanii osiągnąć cele klimatyczne.

 

Bez gazów cieplarnianych? A co z metanem?

Technologia pozwalająca na uzyskanie wodoru z plastiku nie do końca podoba się ekologom. Chodzi o to, że w procesie wytrącania wodoru z plastiku uwalniane są też inne gazy cieplarniane, jak chociażby metan, którego obecność w atmosferze także wpływa na globalne ocieplenie.

Stąd sugestia brytyjskiego Rządowy Komitetu do spraw Zmian Klimatu, żeby jednocześnie inwestować w technologię, która pozwoli w całym procesie na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Przedstawiciele spółki Powerhouse Energy, która brała udział w naukowych badaniach nad pozyskiwaniem wodoru z plastiku, utrzymują, że zainteresowanie technologią wyraziło japońskie ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu.

W Kraju Kwitnącej Wiśni i w całej Azji Południowo-Wschodniej wykorzystywanie wodoru przede wszystkim jako paliwa do samochodów nikogo już nie dziwi.

 

Opakowanie tylko z oceanicznych śmieci

Trudno dzisiaj wyrokować, czy wodór z plastiku stanie się dla wielu standardowym rozwiązaniem. Pewne jest, że mnożą się inicjatywy mające na celu efektywne wykorzystywanie tworzyw sztucznych. Kolejny przykład daje Australijczyk Kevin Murphy, założyciel marki fryzjerskiej.

Firma Kevin Murphy będzie w stanie wydobywać z oceanów rocznie 360 ton plastiku. To jest ok. 14,6 mln plastikowych butelek po wodzie. Gdyby to była norma i każda firma wykorzystująca plastik by tak robiła, wyobraźcie sobie, jaką by to miało skalę

— deklaruje.

Wyłoniony z oceanów plastik jest myty, potem cięty na kawałki i przerabiany na granulat. Z niego zaś tworzy się nowe butelki i opakowania.

Autor: 
Michał Tabaka
Źródło: 

spidersweb.pl

Komentarze

Wysłane przez Clement (niezweryfikowany) w
Hi, We are wondering if you would be interested in our service, where we can provide you with a dofollow link from Amazon (DA 96) back to e-magnes.pl? The price is just $77 per link, via Paypal. To explain what DA is and the benefit for your website, along with a sample of an existing link, please read here: https://justpaste.it/4fnds If you'd be interested in learning more, reply to this email but please make sure you include the word INTERESTED in the subject line field. Kind Regards, Claudia

Wysłane przez 우리카지노 (niezweryfikowany) w
one of the most important things we need to value is nature because it is the most important blessing of satin god if we can not appreciate it can be lost all satin so we can and unite to appreciate nature hi, sir, I want you to know that the importance of cleanliness is one of the important things we should do in the world because many people today are just where they are going to waste their time so the world is full of brilliance and severely diseased for future pursuits <A HREF="https://nolza2000.com" TARGET='_blank'>우리카지노</A>

Wysłane przez 바카라사이트추천 (niezweryfikowany) w
not everybody in the world can do everything because they do not all have confidence in themselves so if you want to have confidence in yourself we can talk to my site and teach you thanks I want to share my knowledge with you since I try to blog here to because this is my life's life so it's over and I'm sorry to thank you because you have a lot of believe in the site to <A HREF="https://vfv79.com/baca/" TARGET='_blank'>바카라사이트추천</A>

Wysłane przez 해외카지노 (niezweryfikowany) w
it's fun to watch the animals in the woods free and they do the things they want to make the family and live well so we must give them the value of living independently it is good to live a simple happy family even if it is not so much money or rich just together and without pain and it feels good to have all the people in the world know how to endure life <A HREF="https://ace21.net/" TARGET='_blank'>해외카지노</A>

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.