Rewolucja! Pierwsze kolorowe zdjęcie rentgenowskie

Nowozelandzcy naukowcy wykonali pierwsze trójwymiarowe, kolorowe zdjęcie rentgenowskie wnętrza człowieka, a wszystko dzięki technice uważanej za kamień milowy na polu diagnostyki medycznej, podał do wiadomości Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN, który przyczynił się do sukcesu. Nowe urządzenie oparte jest na technologii śledzenia cząsteczek, opracowanej dla wielkiego zderzacza hadronów, dzięki któremu w 2012 roku odkryto bozon Higgsa.

“Nowatorska technika robienia kolorowych zdjęć rentgenowskich umożliwia otrzymanie jaśniejszego i bardziej precyzyjnego obrazu, co w przyszłości ułatwi lekarzom postawienie diagnozy”, powiedzieli przedstawiciele CERN.

Technologia pod nazwą Medipix pracuje jak kamera wykrywająca i rejestrująca pojedyncze cząsteczki subatomowe. Dopóki zderzają się one z pikselami, dopóty wieczko jest otwarte, co umożliwia wykonywanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości i świetnym kontraście. Zdaniem CERN, takie zdjęcia bardzo wyraźnie rozgraniczają kości, mięśnie i chrząstki, a dzięki temu uwidaczniają miejsce i wielkość ewentualnych guzów.

Jak informuje portal Stlucianewsonline.com, technologię wprowadziła na rynek nowozelandzka firma “MARS Bioimaging”, która rozwinęła ją we współpracy z Uniwersytetem Otago i Canterbury.

Autor: 
M.I.M./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

ST. Lucia News

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.