Robot z ogromnym talentem do zarządzania obiektami

Podnoszenie i przenoszenie przedmiotów czy ludzi nie jest łatwym zadaniem, ale to był problem dla poprzedniej generacji robotów.

Jak donosi agencja Anatolia, naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley, w Kalifornii, stworzyli nową generację robotów z ogromnym talentem do chwytania i przenoszenia przedmiotów bez ich uszkadzania.

Robot DexNet 2.0 przeszedł przez proces tak zwanego głębokiego uczenia się i na 99 % chwyta i przenosi przedmioty o nieregularnych kształtach na przykład, buty, butelki czy puszki.

Dla ludzi podnoszenie i przenoszenie przedmiotów nie jest łatwym zadaniem. Poprzednie generacje robotów też miały z nim problemem, bo nie "wiedziały" gdzie i jak ustawić przedmiot.

 

Już wkrótce w przemyśle

DexNet 2.0 wyposażony jest w specjalną bazę trójwymiarowych form zawierającą ponad 6,7 miliona danych, które robot wykorzystuje jako układ nerwowy w celu określenia sposobów chwytania i przenoszenia przedmiotów o nieregularnych kształtach.

System połączony jest z czujnikiem i ręką, która wykonuje zadania.

Każdy obiekt umieszczony przed robotem, natychmiast po zadaniu mu pracy, jest przedmiotem jego obserwacji i decyzji gdzie i jak go wziąć.

Prawie nieomylny i trzy razy szybszy w porównaniu ze wszystkimi poprzednimi wersjami, robot DexNet 2.0 już wkrótce może znaleźć zastosowanie w przemyśle.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija/ YouTube/CITRIS

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.