Singapur: Sztuczna skóra, która `czuje`

Naukowcy z National University of Singapore podali do wiadomości, że stworzyli elektroniczną skórę, którą można powlekać roboty i protezy, aby wywołać odczucie dotyku podobne do ludzkiego, o ile nie bardziej wrażliwego, pisze Cnet.

Elektroniczna skóra, znana jako „asynchroniczna kodowana skóra elektroniczna” (ACES), składa się z sieci połączonych czujników i jest przeznaczona dla ludzi oraz do powlekania robotów, aby umożliwić im odczuwanie bólu, temperatury, kształtów i tekstur. Zespół pracował nad tym projektem przez półtora roku.

Pomysł jak z filmu

W przypadku osób, które straciły część kończyn, otwiera się szerokie pole do zastosowania elektronicznej skóry. Proteza rąk lub nóg może częściowo zastąpić funkcje motoryczne, ale nie odczuwanie dotyku. Tutaj swoją szansę znajduje elektroniczna skóra. Dzięki niej, osoby niepełnosprawne będą mogły znowu poczuć sztywność trzymanego przedmiotu, jego temperaturę, fakturę itp.

Naukowcy wpadli na pomysł nowatorskiego produktu oglądając film „Empire Strikes Back”, w którym Luke Skywalker tracąc prawą rękę, zastępuje ją robotyczną, posiadającą zmysł dotyku.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.