Skonstruowano "wielki mózg”- super komputer o wydajności 200 trylionów operacji na sekundę

Jak donoszą portale naukowe i media brytyjskie, gigantyczny komputer "Spinaker", naśladujący pracę ludzkiego mózgu, jest gotowy do działania.

Prace nad komputerem trwały 12 lat. Koszt-15 mln funtów szterlingów. Konstruktorami "Wielkiego mózgu„ są pracownicy Uniwersytetu w Manchester. Urządzenie składa się z prawie miliona procesorów mogących wykonać 200 trylionów operacji w ciągu sekundy. Oznacza to, że w porównaniu z innymi komputerami na świecie potrafi lepiej symulować pracę biologicznych komórek nerwowych.

W odróżnieniu od innych komputerów, "Spinaker" nie wysyła ogromnej ilości informacji drogą standardową od punktu A do punktu B. Zamiast tego, naśladuje paralelną sieć komunikacyjną mózgu i wysyła do różnych miejsc w tym samym czasie mniejsze ilości informacji.

- Stworzyliśmy urządzenie bardziej przypominające ludzki mózg niż standardowy komputer, mówi informatyk prof. Steve Farber.

Komputer-mózg jest pierwotną wersją tego typu urządzenia obliczeniowego i pierwszym krokiem w kierunku modeli funkcjonujących na wzór miliardów biologicznych komórek nerwowych.

Choć już teraz naukowcy mają niewiarygodny wgląd w pracę ludzkiego mózgu, dzięki nowemu urządzeniu będą mogli dokonywać zaawansowanych symulacji w różnych jego częściach, w tym- w obszarze jąder podstawnych, uszkodzenie których jest przyczyną m.in. choroby Parkinsona.

Super komputer będzie mógł zasilać zaawansowanego robota, będącego w stanie rozpoznawać obiekty w świecie rzeczywistym i zarządzać nimi.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Komentarze

Wysłane przez frank einstein (niezweryfikowany) w
nie ma szans przy metodach typu : Słoneczniki pana V....

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.