Sztuczna inteligencja w walce z ekstremizmem

Identyfikujący i usuwający z internetu ekstremistyczne materiały wideo mają nowego sprzymierzeńca - sztuczną inteligencję mogącą skanować tysiące zdjęć.

Każdego dnia wrzuca się do internetu ogromne ilości zdjęć, dlatego firma "ASI Data Science" z Londynu zaprojektował dla sztucznej inteligencji algorytm pomagający rozpoznawa

materiały wideo publikowane przez grupy ekstremistyczne.

- Nasz model został stworzony do poszukiwania znajdujących się na zdjęciach subtelnych sygnałów, które umożliwiają rozróżnienie propagandy Daesha od innych wideo zamieszczanych w internecie, mówi dyrektor firmy konsultingowej „ASI Data Science"- John Gibson.

Algorytm opracowano w taki sposób, by platformy mogły go wykorzystywać w charakterze filtra w momencie wyświetlania obrazów i pozbywać się propagandowego materiału zanim trafi on do sieci, wyjaśnia.

To ważne, bo przecież zdjęcia propagandowe terrorystycznej grupy Państwa Islamskiego pomagają w radykalizacji wielu ekstremistów.

- Badania brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych potwierdziły, że w ciągu tylko jednej nocy na 400 różnych platformach zamieszczane są tysiące różnych zdjęć o zabarwieniu ekstremistycznym. Chociaż Google i Facebook pozbędą się ich nocą, treść będzie dostępna przez internet na 398 różnych platformach, wyjaśnia dyrektor generalny firmy „ASI Data Science”- Mark Warner.

Władze brytyjskie przekazały nowe urządzenie platformom, na których w tej chwili zamieszczone są zdjęcia o zabarwieniu ekstremistycznym. "ASI Data Science" zakłada, że jego urządzenie umożliwi jednej osobie kontrolę wszystkich treści wideo, jakie w ciągu dnia trafiają na You Tube i Facebook.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.