UE : Odpowiedzialność w pracy ze sztuczną inteligencją

Zgodnie z aktualnymi europejskimi zasadami etycznymi, ustanowionymi w związku z dynamicznym rozwojem nowych technologii, firmy pracujące ze sztuczną inteligencją muszą ustalać mechanizmy odpowiedzialności, by zapobiec ewentualnym nadużyciom.

Jak pisze Reuters, decyzją Komisji Europejskiej projekty związane ze sztuczną inteligencją powinny znajdować się pod nadzorem ludzi, być transparentne, posiadać bezpieczne i wiarygodne algorytmy oraz podlegać zasadom ochrony danych i prywatności.

Można tego dokonać w oparciu o Strategię rozwoju sztucznej inteligencji z kwietnia 2018 roku, która m.in. przewiduje zwiększenie, do co najmniej 20 mld euro rocznie w nadchodzących dziesięciu latach, rządowych i prywatnych inwestycji w nowe technologie.

 

Korzystanie z potencjału oparte na zaufaniu

Inicjatywa europejska jest częścią globalnej dyskusji o tym, czy firmy powinny przedkładać problemy etyczne nad swoje interesy oraz jak ścisłe powinny być regulacje w stosunku do nowych projektów, żeby nie zagroziły one naszej cywilizacji.

Etyczny wymiar sztucznej inteligencji nie jest luksusem, ani zbędnym dodatkiem. Ludzkość może korzystać z potencjału technologicznego tylko wtedy, jeśli ma do niego zaufanie”, powiedział wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Ze sztucznej inteligencji może korzystać sektor zdrowia, energetyki, rolnictwo. Przydaje się na polu bezpieczeństwa pojazdów samochodowych, zmian klimatycznych i zarządzania ryzykiem finansowym. Może pomóc w wykrywaniu oszustw i zagrożeń bezpieczeństwa cybernetycznego i pozwolić agencjom bezpieczeństwa na bardziej efektywne zwalczanie przestępczości.

 

Pytania natury etycznej

Jeśli chodzi o przyszłą pracę oraz liczne pytania natury etycznej i prawnej, sztuczna inteligencja niesie ze sobą coraz to nowe wyzwania. W ubiegłym roku Komisja Europejska postanowiła zaangażować około 50 specjalistów z różnych ośrodków akademickich, przemysłowych i firm (Google, SAP, Santander i Bayer), żeby pomogli przy opracowaniu specjalnych zasad współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją.

Obecnie firmy i organizacje mogą zgłaszać się do prac w fazie pilotażowej tego projektu, która zostanie uruchomiona w czerwcu b.r., celem określenia swojej przydatności w praktyce. Potem eksperci przeanalizują wyniki, a Komisja Europejska zdecyduje o następnym kroku.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.