"Zapamiętajcie moje słowa, jest coś bardziej niebezpiecznego, niż broń nuklearna”.

Szef “Tesli” i “Space X” Elon Musk ponownie ostrzega przed sztuczną inteligencją. Na konferencji technicznej SXSW w Teksasie powiedział, że jest bardziej niebezpieczna, niż broń nuklearna i zaproponował utworzenie organu, który kontrolowałby rozwój takiej super inteligencji.

Wcześniej sygnalizował, że sztuczna inteligencja (VI) jest bardziej niebezpieczna, niż Korea Północna. Z powodu częstych, apokaliptycznych przepowiedni naraził się na ostrą krytykę. Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg powiedział, że scenariusze „dnia sądu ostatecznego” Muska są niepotrzebne i bardzo nieodpowiedzialne. Miliardera skrytykował również profesor Steven Pinker z Harvardu.

Jednak Elon Musk nie przestaje ostrzegać ludzi przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą rozwój VI, a tych, którzy go krytykują nazywa „głupcami”.

-Największy problem, jaki widzę u tzw. specjalistów od VI jest to, że są przekonani o swojej nieprzeciętnej wiedzy i uważają, że są inteligentniejsi, niż w rzeczywistości, a to “infekuje” mądrych ludzi. Definiują siebie samych według swojej inteligencji nie uwzględniając faktu, że maszyna może być od nich mądrzejsza. Odrzucają to, co samo w sobie jest bardzo złe, powiedział Musk.

Na podstawie swojej wiedzy o inteligentnych maszynach Musk wierzy, że są powody do niepokoju, donosi CNBC.

-Jestem blisko zaawansowanej sztucznej inteligencji i śmiertelnie się jej boję. Jest zdolna do wszystkiego, o wiele bardziej niż to się może wydawać, rozwija się wykładniczo, powiedział.

Musk jest zaniepokojony rozwojem VI. Obawia się, że przewyższy ona naszą umiejętność do bezpiecznego kierowania nią.

-Poziom rozwoju VI jest bardzo dramatyczny. Musimy być pewni, że postęp cyfrowej super inteligencji będzie symbiotyczny z ludzkością. Myślę, że to jedyny w swoim rodzaju, największy kryzys egzystencjalny, z jakim przyszło nam się zmierzyć, powiedział i zaproponował regulację rozwoju VI.

-Zazwyczaj nie uznaję regulacji ani dozoru, ale w tym przypadku mamy do czynienia z zagrożeniem dla ludzkości. To musi być instytucja publiczna …Zapamiętajcie moje słowa, bo VI jest o wiele bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna. O wiele bardziej. Dlaczego jeszcze nie mamy regulacji ani nadzoru? To szaleństwo!

W analizie niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą VI, Musk wyróżnia specyficzne inteligentne maszyny, np. autonomiczne samochody, o których wcześniej mówił, że mają “milion razy większą moc cyfrową” niż VI.

Miliarder wyraził nadzieję, że uda nam się wypracować „symbiozę” ze sztuczną inteligencją.

 

Autor: 
M. Milikšić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

CNBC

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.