Dziwna pajęczyna

Chociaż tegoroczne oświetlenie noworoczne pojawia się na ulicach miast z opóźnieniem, a liści na gałęziach jest coraz mniej, na drzewach można dostrzec inne, dość niezwykłe „dekoracje”. Chodzi o pajęczyny, tak grube, że ​​na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że to dekoracja na Halloween.

Ale bez obaw, to zjawisko zupełnie naturalne. Trwa bowiem okres godowy pająków, a gęsto utkana sieć jest owocem ich miłości.

Niezwykłe zdjęcia z Palića, opublikowane ostatnio na Facebooku potwierdzają, że ciepła i wilgotna pogoda wpływa na rozmnażanie się tych pajęczaków.

Okres godowy pająków przypada na jesień i zwykle rozpoczyna się w pierwszym tygodniu września, a kończy w pierwszym tygodniu października.

Jednak, ponieważ pogoda jest wciąż stosunkowo ciepła, pająki „wykorzystują okazję” i nie szukają jeszcze schronienia na zimę.

Lubią ciepłe miejsca

W okresie godowym, czyli jesienią, często w naszych domach spotkamy pająki. To potomkowie starszego gatunku pochodzącego z rejonu Morza Śródziemnego i Afryki Północnej, które lubią ciepło.

Pająki ogrodowe nie będą wchodzić do domów ani mieszkań.

Profesor Adam Hart, entomolog z University of Gloucestershire powiedział kiedyś dla BBC, że większość pająków, które widzimy (80%) to samce szukające samic, które wolą osiedlać się w naszych domach.

- Samice to te osobniki, które widzimy na naszych domowych pajęczynach, najczęściej w okolicach drzwi wejściowych i okien. Samce zwykle spacerują w poszukiwaniu partnerek.

Wprawdzie w Internecie można znaleźć różne porady, jak pozbyć się pająków (można na przykład umieszczać w rogach pokoju kasztany lub spryskiwać wnętrze domu olejkiem miętowym), ale profesor Hart sugeruje, byśmy przestali wierzyć w „babcine wróżby” i trzymali się prostego reżimu tzn. regularnego sprzątania domu oraz zamykania drzwi i okien.

- Jeśli są miejsca, których nie sprzątaliśmy od dłuższego czasu lub stosy pozostawionych ubrań, pająki z pewnością uznają je za idealne miejsca na swoje kryjówki. Niektóre pająki zawsze znajdą jakiś sposób na przedostanie się do naszego ciepłego domu.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.