Siła recyklingu

Rząd i przedsiębiorstwa nie przykładają zbyt dużej wagi do segregacji odpadów, ale niezależnie podejmowane inicjatywy umożliwiają szybsze przejęcie śmieci przez tzw. catadores, czyli zbieraczy odpadów.

Według Instytutu Badań Ekonomicznych (IPEA) 90% wszystkich odpadów jest poddawanych recyklingowi w Brazylii właśnie dzięki takim osobom. Krajowy Ruch Zbieraczy Surowców Wtórnych szacuje, że w kraju jest od 800 tys. do 1 mln takich fachowców. Brak oficjalnych danych na temat tej kategorii jest przejawem obojętności władzy publicznej i sektora prywatnego wobec recyklingu.

Organizacja CEMPRE oblicza, że 83% obywateli Brazylii mieszka w miejscach, gdzie nie ma selektywnej zbiórki odpadów, a tylko 3% odpadów stałych w Brazylii trafia do recyklingu. Jeśli kraj przetwarzałby więcej śmieci zamiast je zakopywać, mógłby w ten sposób stworzyć tysiące miejsc pracy i odnotować 120 miliardów R$ przychodu, szacuje Brazylijskie Stowarzyszenie Przemysłu Maszyn i Urządzeń.

W tym czasie, gdy władze publiczne i świat biznesu ignorują tak poważny problem, jakim jest bardzo niski poziom recyklingu w kraju (każdy Brazylijczyk produkuje średnio 1 kg odpadów dziennie), niezależne inicjatywy wykorzystują technologię, aby zacieśnić relację między producentami odpadów z osobami je przetwarzającymi. Jednym z przykładów jest Cataki, aplikacja na telefon komórkowy, która umożliwia wezwanie pobliskiego odbiorcy odpadów i ich prawidłowe usunięcie. Projekt, nagradzany w kraju i za granicą, ma już 1400 zarejestrowanych użytkowników.

Prawidłowa utylizacja materiałów nadających się do recyklingu

Inicjatywa ta informuje również mieszkańców, jak prawidłowo pozbywać się materiałów nadających się do recyklingu:

Prawidłowo podziel odpady

Zabrudzone materiały, takie jak serwetki i zużyty papier toaletowy nie powinny być wyrzucane razem z materiałami nadającymi się do recyklingu. Im czystszy produkt, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie on poddany recyklingowi.

Zwróć uwagę na rodzaj tworzywa

Plastik, papier, metal i szkło. Dla zbieracza śmieci ma to duże znaczenie. 

Uważaj na szkło

Potłuczone szklanki i butelki należy ostrożnie wyrzucać. Umieść odłamki w dobrze zamkniętym pojemniku i napisz wyraźne ostrzeżenie, żeby osoba, która te śmieci odbierze się nie skaleczyła.

Ogranicz konsumpcję

Recykling jest ważny, ale głównym rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia środowiska jest ograniczenie konsumpcji, a co za tym idzie, utylizacji materiałów. Wybieraj produkty, które są zapakowane w tworzywa wielokrotnego użytku.

Rób zakupy świadomie

Wybór konkretnych materiałów to prosty sposób na wzmocnienie łańcucha recyklingu. Kupując np. napoje, sięgajmy po puszki zamiast butelek - na złomowisku kilogram tego materiału jest 60 razy cenniejszy niż kilogram szkła. Materiały o mniejszej wartości będą miały mniejsze szanse na recykling.

Nie wyrzucaj puszki gdziekolwiek

Jeśli jesteś na imprezie i pijesz drinka, nie rzucaj opakowania na ziemię. Nieustanne schylanie się może powodować problemy zdrowotne u pracowników zajmujących się recyklingiem. Pamiętajmy, że aby uzbierać jeden kilogram aluminium, zbieracz musi zebrać około 70 pustych puszek. Czy możesz sobie wyobrazić, że za każdym razem, gdy potrzebujesz R$3,50 musisz przykucnąć 70 razy w tłumie na ulicy?

Zapłać zbieraczowi odpadów

Profesjonalista zajmujący się recyklingiem cieszy się uznaniem odwrotnie proporcjonalnym do jego znaczenia. Władza publiczna i firmy udają, że ich nie ma, a punkty skupu złomu płacą bardzo mało. Zwracając się do firmy odbierającej odpady, pamiętaj: to nie darowizna, lecz wynajem specjalisty, który zajmie się zagospodarowaniem twoich odpadów. Za odpady odpowiedzialna jest osoba, która je wykorzystała, dlatego tak ważne jest segregowanie, sprzątanie, ograniczanie zużycia - a także godne wynagrodzenie.

 

Czy na pewno śmieci?

Dla profesjonalistów zajmujących się recyklingiem to słowo jest niemal przekleństwem. Śmieci brzydko pachną i są bezużyteczne. Mówiąc o surowcach, z których korzystają zbieracze odpadów, należy używać określeń takich jak materiały nadające się do recyklingu lub odpady.

 

Autor: 
Autor: Cinthia Leone, tłumaczenie: Matylda Czarnecka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.