Nie wszyscy potrafimy docenić wartości rysika | Filozofia Hard

Czy pamiętasz jeszcze ostatni raz, kiedy trzymałeś rysik i pisałeś na ekranie dotykowym?

Rysik można zaliczyć jako jedną z „łez czasu”. Ten produkt, narodzony z powodu ekranu dotykowego, już dawno został przez ekran dotykowy porzucony, wydaje się w naszych oczach należeć do kategorii przestarzałych już przedmiotów.

Gdyby nie za sprawą niezachwianej lojalności Samsunga wobec własnego rysika S Pen, wiele osób mogłoby zapomnieć, że na rynku było wiele telefonów komórkowych, które miały specjalnie wydrążone schowki, tylko po to, by włożyć do niego długopis.

p.jpg

Sam rysik nie został jednak wyeliminowany, wręcz przeciwnie, będąc świadkiem ewolucji technologii dotykowej, zmienia on swoje położenie i zastowanie, wciąż żyjąc w różnych dziedzinach.

Wśród przeróżnych konfiguracji, możemy zaobserwować jedną lub dwie zmiany między rysikami. W dobie ekranów rezystancyjnych rysik jest przedłużeniem ludzkich palców.

Mówiąc o rysikach, porozmawiajmy najpierw o kilku wczesnych klasycznych produktach.

W 1992 roku pojawił się IBM PDA Simon, który był nie tylko pierwszym smartfonem z kalendarzem, książką adresową i innymi funkcjami w historii, ale także pierwszym urządzeniem, które wprowadziło ekran dotykowy i rysik, na rynek komercyjny.

b.jpg
Simon nie używał fizycznej klawiatury, ale był wyposażony w monochromatyczny ekran dotykowy z rysikiem

Jak widać na powyższym obrazku, ten telefon, który wygląda jak ceglaste urządzenie operatora ciężarówki, nie jest wyposażony w fizyczne przyciski z przodu, co oznacza, że ​​wszystkie interakcje należy wykonywać za pomocą dopasowanego rysika.

c.jpg
Ekrany rezystancyjne wymagają pewnego nacisku, aby zareagować. Operacje takie jak przesuwanie, nie były jeszcze wtedy obsługiwane. Zdjęcie z: TekGadg

Możnaby zapytać; czy ludzie nie mogli używać po prostu palców?

Ale w czasach, gdy ekrany wielodotykowe nie były jeszcze dostępne, tego typu telefony komórkowe wyposażone w rezystancyjną konstrukcję ekranu, nie potrafiły dokładnie rozpoznać operacji dotykowych, przesuwania i innych operacji. Ekran można tylko „szturchnąć” piórem lub twardym przedmiotem, aby ekran działał. Membrana wewnątrz zasilana jest energią, aby umożliwić systemowi określenie, który obszar naciskasz.

l.jpg
Wczesne urządzenia PDA zaczęły obsługiwać rozpoznawanie pisma ręcznego, ale współczynnik rozpoznawania nie był zbyt wysoki. W tym samym okresie Apple wypuściło swoje pierwsze urządzenie PDA; Newton, do którego można również dołączyć rysik, a do tego urządzenia dodano także funkcje rozpoznawania pisma ręcznego.

rr.jpg
Palm Pilots używa bardzo dojrzałej metody wprowadzania pisma ręcznego Graffiti English, aby rozwiązać problem niedokładnego rozpoznawania pisma ręcznego na urządzeniach PDA w tamtym czasie. Źródło obrazu: TIE

Później nazwane Palm Pilots, co można uznać za prawdziwą nazwę urządzenia PDA. Jednym z ważnych powodów jest to, że technologia rozpoznawania pisma ręcznego oferowana przez Palm jest bardzo dojrzała, a wskaźnik rozpoznawania jest znacznie wyższy niż we wczesnych produktach, takich jak Newton firmy Apple, umożliwiając użytkownikom bardziej wydajne wprowadzanie tekstu, liczb i innych znaków.

W tej chwili, rysik przypomina przedłużenie ludzkich palców, pomagając nam wykonywać bardziej precyzyjne operacje na wczesnych urządzeniach z ekranem dotykowym.

Jednak rola rysika w tej epoce jest również bardzo ograniczona - podobnie jak podstawowa definicja pióra, służą do pisania, o ile jest zrobiony z małego patyka, można za pomocą kliknięcia wykonać dużo różnych operacji, wydaje się, że może pełnić funkcję ekranu dotykowego i przynależeć do kategorii; akcesoria do telefonów komórkowych.

o.jpg
Oprócz rysika Nokia dostarczyła trójkątną plastikową zawieszkę do ekranu dotykowego, która służyła również do obsługi ekranu dotykowego. Źródło obrazu: mobilniOnline

Jeśli korzystałeś z telefonu Nokia 5230, 5800 i innych telefonów Symbian z ekranem dotykowym tego roku, powinieneś również pamiętać, że podczas obsługi jedną ręką wiele osób używa paznokci do symulacji siły nacisku rysika i podczas pisania prawdopodobnie wyśle wiadomość o treści ​​„da da da”.

W tym czasie odkryliśmy również, że dotykanie ekranu bezpośrednio palcem jest w rzeczywistości znacznie bardziej intuicyjną i naturalną operacją niż rysik.

a.jpg
Kiedy ukazał się oryginalny iPhone, Steve Jobs satyrował istnienie rysika, a także ogłosił nadejście ery ekranów wielodotykowych

Ale wymaga to również obsługi ekranów wielodotykowych, oraz optymalizacji systemu pod kątem gestów dotykowych, takich jak przeciągnięcia i stuknięcia, więc tylko wtedy, gdy oryginalny iPhone ukończył to wszystko, Steve Jobs odważył się powiedzieć to na scenie:

"Któż chciałby teraz rysik?"

Rysik nie został wyeliminowany, zmieniła się tylko jego funkcja

Pióro nie jest produktem ery cyfrowej. Wraz z popularnością ekranów wielodotykowych przyciski, suwaki i listy menu w naszych telefonach komórkowych również zaczęły dostosowywać się do obsługi dotykowej, na tyle, że wszystkie operacje można wykonywać palcami.

Ale rysik jest przeznaczony nie tylko do telefonów komórkowych, zwłaszcza, że w tej sferze i nikt go nie chce, bo teraz rysik może być używany tylko do pisania i klikania różnych ikon. Poza telefonami komórkowymi zmieniają się również funkcje i położenie rysika.

Pierwszym urządzeniem, które pozwala ludziom dostrzec potencjał rysika, jest przenośna konsola do gier Nintendo NDS.

nin.jpg
Kiedy NDS został uruchomiony w 2004 r., położono nacisk na funkcję interakcji dotykowej rysika. Źródło obrazu: NDS CM

NDS został uruchomiony kilka lat wcześniej niż iPhone, i nie dogonił epoki popularyzacji ekranów wielodotykowych, jednak opierając się na tradycyjnym ekranie rezystancyjnym i rysiku, większość twórców gier wciąż znajduje wiele wyjątkowych twórczych punktów tej konsoli.

9.jpg
„Mario 64” na NDS zapewnia metodę sterowania wirtualnym joystickiem. Źródło obrazu: Japancommercials4U2

Na przykład projekt „wirtualnego joysticka”, który często widzimy obecnie w telefonach komórkowych, uzyskuje się poprzez przeciągnięcie końcówki rysika na NDS; a w niektórych grach strzeleckich gracze kładą kciuk na kciuku, nosząc nakładki na palce, aby uzyskać bardziej precyzyjną operację pozycjonowania poprzecznego.

10.jpg
Dwie gry „Legend of Zelda” na NDS wykorzystują dużo interakcji rysika. Źródło obrazu: Dadi の Gwizdek Steam

Co więcej, fizyczne przyciski na NDS zostały porzucone, pozwalając graczom wykonywać większość interaktywnych operacji w grze tylko i wyłącznie za pomocą naszego tytułowego rysika.

Można powiedzieć, że prawie wszystkie metody obsługi stosowane w wielu grach mobilnych można znaleźć w grach NDS roku; a producenci telefonów komórkowych z ekranem dotykowym nie spodziewaliby się, że jednocześnie w dobie ograniczonych możliwości technicznych odręczna notatka Pióro potrafi tak naprawdę robić wiele sztuczek.

W dobie ekranów dotykowych, użytkownicy mogą sterować ekranem jednym palcem, a smartfony nie muszą już być specjalnie wyposażone w rysik, ale tablety wciąż nie wyzbyły się rysika.

11.jpg

Zacznijmy od Apple Pencil. Kiedy Apple właśnie wypuściło to pióro, wiele osób z niego szydziło i robi to do dziś, twierdząc, że ironiczne posunięcie Apple było sprzeczne z decyzją Jobsa o wyeliminowaniu rysika. .

Jeśli jednak zgodnie z oświadczeniem byłego prezesa Apple Design Jony Ive, Apple Pencil narodził się do tworzenia, a jego podstawowe pozycjonowanie jest narzędziem do rysowania, oznaczania i nagrywania, zamiast zastępować naszą interakcję palcem.

Innym powodem, dla którego Apple jest przekonany do opracowania rysika, jest fakt, że ogromny ekosystem aplikacji stojący za iPadem, w tym pojawienie się wielu gwiazdowych aplikacji, w tym Procreate i Paper, umożliwiło iPadowi stanie się cyfrowym tabletem do rysowania.

12.jpg

Podobnie w oczach Samsunga, seria Galaxy Note będzie upierała się przy wyposażeniu w „S Pen”, oczywiście nie jest to pamiątka po funkcji pisma ręcznego.

Po kilku latach iteracji, rysik S Pen, nie tylko służy jako rysik do szybkiego nagrywania pomysłów, ale można również używać przycisków pióra jako migawki do robienia zdjęć, wywoływania menu skrótów lub kontrolowania odtwarzania muzyki.

W tej chwili S Pen to nie tylko rysik, ale także akcesorium ściśle związane z telefonami komórkowymi.

13.jpg

Zdaniem Microsofta, „Pióro Surface” dołączone do Surface również wybrało „Pióro” jako przyrostek, zamiast pozwalać ludziom kojarzyć się z rysikiem. Dzięki temu mają również nadzieję na podkreślenie jego zastosowania w szybkich notatkach, adnotacjach i malowaniu.

13a.jpg
Apple Pencil nie tylko rozpoznaje intensywność nacisku, ale także wyczuwa wysokość pochylenia i kąt korpusu pióra za pomocą żyroskopu, co wpływa na pociągnięcia. Źródło obrazu: programista Apple

W dzisiejszych czasach rysiki wielu producentów mają własne baterie i wbudowane czujniki nacisku, które rozpoznają rozmiar pociągnięcia, ścieżkę i kierunek ruchu, a przyciski są przymocowane do korpusu pióra, aby szybko uruchomić funkcję aplikacji.

W ostatecznym rozrachunku, jako narzędzie do zobrazowania historii ludzkiej cywilizacji na przestrzeni tysięcy lat, istnienie długopisów jest nadal nieodzowne; a to, co decyduje o tożsamości rysików, to nie ich forma czy nazwa, ale nośnik sprzętowy i jego zastosowanie.

Kiedy „długopis” nie jest już tylko długopisem

Współcześni ludzie lubią używać klawiatury do wprowadzania wszelkiego rodzaju informacji, oczywiście z punktu widzenia wydajności. Nasza szybkość pisania jest szybsza niż w przypadku pisma ręcznego, dzięki czemu możemy mieć więcej czasu na dostosowanie słów i zdań, a także możemy je modyfikować w dowolnym momencie, przechowywać je w dowolnym momencie i ułatwić późniejsze ponowne wyszukiwanie i przeglądanie, co jest również zaletą treści cyfrowych.

14.jpg
Zdjęcie z: The Graphic Mac

Ale czynność pisania wciąż ma swoją wartość. Wiele badań dowiodło, że ludzie będą mieli głębsze wrażenie z tego, co piszą jeden po drugim i będą mieli lepsze poznawcze zrozumienie, dlatego nawet dzisiaj wielu miłośników długopisu i papieru nadal czerpie przyjemność z pisania. To jak mała ceremonia.

14a.jpg
Na rynku dostępnych jest wiele inteligentnych długopisów, które mają nadzieję na połączenie zalet papierowych z długopisami z zawartością cyfrową

Niektóre pióra elektroniczne również mają nadzieję połączyć zalety pisania i digitalizacji. Mogą automatycznie konwertować to, co piszesz, na zawartość, którą można edytować, a następnie synchronizować ją z telefonami komórkowymi, tabletami i komputerami w celu ułatwienia organizacji i rozpowszechniania.

Jednak publiczność tego typu pióra elektronicznego jest nadal bardzo ograniczona, nie chodzi tu tak bardzo o łatwość obsługi i cenę, ale o to, że potrzeba pisania przez nas dużych dokumentów pisemnych jest coraz mniejsza.

Czy to prawda, że ​​rysik zostanie całkowicie wyeliminowany w najbliższej przyszłości?

16.jpg

Mogę się spodziewać, że sama forma „pióra” zostanie zachowana, ponieważ w wielu scenach wymagających dokładności i precyzji, takich jak malowanie i szkicowanie produktów. Projektanci i malarze nadal mają tendencję do trzymania się pióra, nie wspominając o tych myślach, nie da się osiągnąć wielu rzeczy przez dotknięcie jedynie klawiatury.

Ale przyszłość rysika na pewno nie będzie oznaczana mianem zwykłego „długopisu”.

Podobnie jak dzisiejsze zegarki służą nie tylko do oglądania czasu, słuchawki służą nie tylko do słuchania muzyki, okulary nie są krótkowzrocznymi, będą je nosić, kiedy pióro będzie stopniowo integrowane z coraz większą liczbą płytek z mikroukładami i czujnikami, których nie widzimy, jest to również Zacznie zmierzać w kierunku inteligencji, rozszerzając bardziej rozbudowane funkcje.

17.jpg
Rysik S Pen Samsung Note10 ma wbudowany sześcioosiowy czujnik do wykonywania różnych ruchów

Niektórzy producenci rzeczywiście zmierzają w tym kierunku. Na przykład Apple uznał już Apple Pencil za małą platformę, a także interfejs programistyczny PencilKit dla stron trzecich.

W ubiegłym roku Samsung dodał także akcelerometry, żyroskopy i inne komponenty do rysika Note 10 S Pen, który nie tylko obsługuje wykrywanie w sześciu osiach, ale także wykorzystuje gesty do zdalnej obsługi aplikacji mobilnej.

18.jpg
W górnej części pióra Surface znajduje się mikroprzełącznik, którego można używać jako przycisku lub uruchamiać funkcję gumki. Źródło obrazu: Microsoft Mechanics

Tak więc, jeśli któregoś dnia ekrany i miniaturowe soczewki pojawią się na tych długopisach, używając silników do symulacji bardziej realistycznego dotyku lub używając czujników koloru, aby uzyskać „wybieranie kolorów” i inne operacje, nie możemy się dziwić.

Ponieważ inteligencja jest kierunkiem, w którego stronę muszą ewoluować te „rysiki” nowej ery. Dzięki różnym sensorom, z pewnością w przyszłości będzie coraz więcej ciekawych funkcji interaktywnych, które uzupełnią „długopis”.

Być może nigdy nie powinniśmy przejmować się tym, co trzymamy, może lepiej zacząć się zastanawiać co z tym będzie w przyszłości.

 

Autor: 
Oliwia Drzyzga

Komentarze

Wysłane przez Ubfsfi (niezweryfikowany) w
sildenafil citrate 50 mg - <a href="https://bestusasild.com/">sildenafil 200mg</a> cost viagra 50mg

Wysłane przez Xtmhyk (niezweryfikowany) w
buy prednisolone sale - <a href="https://cialisxb.store/">cialis overnight shipping</a> tadalafil 40mg cost

Wysłane przez Vpxoir (niezweryfikowany) w
buy augmentin 625mg online cheap - <a href="https://flagylgn.store/">tadalafil 40mg uk</a> tadalafil 40mg brand

Wysłane przez Rerqxe (niezweryfikowany) w
bactrim online buy - <a href="https://xviagrpill.today/">viagra 100mg tablet</a> sildenafil pill

Wysłane przez Iosysk (niezweryfikowany) w
cephalexin generic - <a href="https://cephalexinx.store/">buy cephalexin 125mg without prescription</a> erythromycin over the counter

Wysłane przez Ugzjmw (niezweryfikowany) w
fildena 50mg over the counter - <a href="https://stromectolx.store/">ivermectin 12mg tablets for humans</a> ivermectin 2mg

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.