„Długi COVID-19” może wpływać na wiele części ciała i psychikę

Zdaniem lekarzy, długotrwała choroba powodowana zakażeniem koronawirusem, nazywana czasami „długim COVID-em”, może nie być pojedynczym zespołem, ale czterema, które wywołują objawy dotykające wszystkie części ciała i psychikę.

We wstępnym raporcie na temat długotrwałego COVID-19, Brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia (NIHR) stwierdził, że u pacjentów z COVID-19, którzy chorują 7 miesięcy lub dłużej, objawy występują zwykle w jednym obszarze fizjologicznym, takim jak serce lub płuca, następnie cofają się, by pojawić się ponownie w zupełnie innym miejscu.

„Raport podkreśla bardzo szkodliwy wpływ długotrwałego COVID-u na życie wielu ludzi”, powiedziała jego szefowa Elaine Maxwell.

Tysiące ludzi na całym świecie połączyło się w mediach społecznościowych i na forach internetowych, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z objawami długiego COVID-19.

"Ludzie potrzebują teraz pomocy"

Niektórzy nazywają siebie „długoterminowymi” pacjentami, podczas gdy inni nazywają swój stan „długoterminowym COVID-19.

Według grupy pacjentów z Wielkiej Brytanii LongCovidSOS, dane z opracowanej przez King's College London aplikacji do monitorowania objawów wykazały, że 10% pacjentów z COVID-19 jest po 3 tygodniach chorowania ciągle w złym stanie. Nawet 5% może chorować całymi miesiącami.

Pani Maxwell przedstawiając wyniki raportu „Życie z COVID-19” na internetowej konferencji prasowej powiedziała, że służba zdrowia już zmaga się z „z nowymi, zmiennymi wzorcami objawów i związanymi z tym problemami”.

Elaine Maxwell i jej współpracownicy wezwali pacjentów i lekarzy do rejestrowania i monitorowania objawów po to, by naukowcy mogli dowiedzieć się więcej o chorobie i jak najszybciej mogli ją leczyć.

„Pomimo niepewności, ludzie oczekują teraz pomocy” powiedziała dodając, że zdecydowanie należy zebrać więcej danych.

Na potrzeby wstępnego raportu, zespół Elaine Maxwell powołał grupę fokusową składającą się z 14 członków grupy „Long Covid” zawiązanej na Facebooku.

Długotrwałe następstwa

Zdaniem Elaine Maxwell, wyznania tych ludzi sugerują, iż długotrwały COVID może być cykliczny, a objawy różnią się od siebie pod względem nasilenia i zasięgu w całym organizmie, w tym w układzie oddechowym, mózgu, układzie sercowo-naczyniowym i sercu, nerkach, jelitach, wątrobie i skórze.

Istnieją mocne dane, że trwałe objawy COVID-19 są doświadczane przez ludzi w każdym wieku i ze wszystkich środowisk”, czytamy w raporcie.

Zdaniem pani Maxwell, pilnym priorytetem jest obecnie ustalenie roboczej diagnozy zaakceptowanej przez służbę zdrowia, pracodawców i agencje rządowe, aby pomóc pacjentom uzyskać wsparcie.

„Mimo, że to zupełnie nowa choroba i coraz więcej dowiadujemy się o jej wpływie na organizm ludzki, służby będą musiały być lepiej wyposażone, by móc wspierać osoby z długotrwałym COVID-19. Istnieją dowody na to, że choroba generuje istotne skutki psychologiczne i społeczne o długotrwałych konsekwencjach”, mówi raport.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.