Ozlem Tureci: Szczepionka bezpieczna również dla ozdrowieńców

Szczepionka na koronawirusa opracowana przez Pfizer i BioNTEch jest bezpieczna również dla osób, które już przeszły COVID-19, powiedział w środę członek zarządu BioNTEch Ozlem Tureci.

„Do naszych badań włączyliśmy zarówno osoby, które wcześniej były zarażone, jak i te, które nie były. Nie widzieliśmy żadnych różnic w profilu bezpieczeństwa”, powiedział dziennikarzom podczas briefingu krótko po tym, jak rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że zatwierdził szczepionkę.

Osoby, które przechorowały COVID-19, prawdopodobnie mają już pewną odporność na wirusa, chociaż nie wiadomo, jak długo będzie ona trwała.

Wyjątkowe sytuacje

Pfizer ogłosił w zeszłym miesiącu, że jego szczepionka była skuteczna w około 95% siedem dni po podaniu drugiej dawki osobom, które miały już COVID-19 i tym, które nie miały.

20 listopada Pfizer i BioNTEch złożyły w amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wniosek o zatwierdzenie szczepionki do użytku w nagłych wypadkach.

Rada doradcza FDA zbierze się 10 grudnia w celu omówienia szczepionki, a wkrótce potem być może nastąpi jej zatwierdzenie.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.