Kanał szachowy zablokowany na YouTube przez AI z powodu wyrażeń „czarny” i „biały”

Kanał na Youtubie poświęcony szachom został zablokowany przez program sztucznej inteligencji (AI) platformy, po tym jak wykryła powtórzenie wyrażeń „czarny”, „biały” i „atak”, słowa powszechnie używane w świecie gry planszowej.

Konto chorwackiego gracza Antonia Radica, znanego również jako „Agadmor”, zostało zatem zawieszone za „szkodliwe i niebezpieczne” treści, ponieważ komentował partię międzynarodowego mistrza Hikaru Nakamury. Chociaż spółka zależna Google szybko odblokowała kanał, obserwowany przez ponad milion osób, nie podała żadnego wyjaśnienia użytkownikowi.

Informatycy z Uniwersytetu Carnegie Mellon wskazali, że algorytm Youtube po prostu źle interpretuje komentarze, ponieważ nie jest w stanie uwzględnić kontekstu, informuje brytyjski dziennik Independent. „Wykorzystując sztuczną inteligencję do wykrywania rasistowskiego języka, takiego rodzaju wypadek może się zdarzyć”, powiedział naukowiec Ashiqur KhudaBukhsh.

Po przeanalizowaniu ponad 1000 komentarzy, które zostały sklasyfikowane przez AI jako będące „mową nienawiści”, okazało się, że 82% z nich zawierały słowa „czarny”, „biały”, „atak” lub „groźba”. Aby uniknąć podobnych incydentów w przyszłości, eksperci zaproponowali Youtube włączenie leksykonu szachowego do swojego algorytmu.

Autor: 
Redakcja CNEWS / Tłumaczenie: Zuzanna Duda

Komentarze

Wysłane przez Cbyppm (niezweryfikowany) w
sildenafil 100mg - <a href="https://bestusasild.com/">sildenafil 100mg usa</a> oral viagra 50mg

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.