Europejska Agencja Leków poleca szczepionki AstraZeneca COVID

Europejska Agencja Leków zezwoliła na szczepionki COVID-19 opracowanej przez producenta leków AstraZeneca jako trzeciej, która ma być rozprowadzana w UE. EMA stwierdziła, iż badania kliniczne wykazały, że jest „bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu COVID-19 u osób w wieku od 18 lat”. Dodano, że szczepionkę można stosować u osób starszych w wieku powyżej 55 lat.

Piątkowe ogłoszenie nastąpiło po wcześniejszym zatwierdzeniu szczepionek opracowanych przez Pfizer / BioNTech i Moderna. W przeciwieństwie do pozostałych dwóch szczepionek AstraZeneca nie musi być przechowywana w niskich temperaturach i jest tańsza w przeliczeniu na sztukę. Dyrektor wykonawczy EMA, EmerCooke, podał oficjalne oświadczenie na konferencji prasowej w piątek po południu.

Agencja zauważyła, że ​​nie było jeszcze wystarczających wyników, aby wykazać, jak dobrze szczepionka będzie działać u osób w wieku powyżej 55 lat. Natomiast powiedziała, że ​​decyzja o zatwierdzeniu szczepionki dla osób starszych, pomimo niewielkiej liczby osób badanych w tych przedziałach wiekowych, polega na udostępnieniu opcji państwom członkowskim UE. „Mówimy, że zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami i oceną naukową, [szczepionka AstraZeneca] może być stosowana u pacjentów w wieku powyżej 18 lat i nie ograniczamy jej do osób poniżej 55 roku życia”. „Jest to poparte badaniami profilu bezpieczeństwa i immunogenności, które spowodowały oczekiwanie efektu w starszych populacjach.

W czwartek niemiecki komitet ds. Szczepionek ogłosił, że szczepionka AstraZeneca powinna być podawana tylko osobom poniżej 65 roku życia z powodu „niewystarczających danych” dotyczących jego skuteczności.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
euronews.com
Źródło: 

euronews.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
18 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.