Jak bardzo skuteczne są szczepionki na koronawirusa?

Pandemia trwa, zewsząd słychać opinie o trzeciej fali, a naukowcy z całego świata próbują znaleźć skuteczny lek, który mógłby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. O tym, że szczepionki są niemalże gotowe, mówią nie tylko zapowiadający szczepienia politycy, ale także wysokiej rangi lekarze. Na świecie trwa wyścig o to, czyja szczepionka okaże się najskuteczniejsza.

Jak donosi portal Medonet.pl, na świecie opracowywanych jest łącznie 165 szczepionek przeciwko koronawirusowi. 30 z nich znajduje się w fazie testów na ludziach. Niektórzy przedstawiciele koncernów farmaceutycznych twierdzą, że ich szczepionki będą gotowe do podania już na początku przyszłego roku. Oto, jak prezentuje się obecna czołówka:

Firma Pfizer z Nowego Jorku ogłosiła niedawno, że jej szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w 95%. Przedstawiciele tego dużego koncernu wystąpili już do FDA (Agencja Żywności i Leków) z prośbą o jej tymczasowe stosowanie.

Brytyjska firma AstraZeneca 23 listopada podała, że skuteczność ich produktu wyniosła 90%. Zaszczepionych zostało 23 tysiące ochotników. 131 z nich doznało infekcji i niepożądanych powikłań.

O skuteczności również wynoszącej 95% poinformowała też Moderna, amerykańska firma farmaceutyczna. Jak donosi Interia.pl, szczepionkę podano 30 tysiącom ochotników. 9,7% z nich zgłosiło wyczerpanie, 8,9% bóle mięśni, 5,2% bóle stawów, 4,5% bóle głowy, 4,1% ból w miejscu szczepienia, a 2% zaczerwienienie. Moderna podkreśla, że skutki uboczne były krótkotrwałe, a ich produkt jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez ludzki organizm.

Nieco niższym wynikiem może się pochwalić szczepionka opracowywana przez Uniwersytet Oksfordzki. Produkt okazał się skuteczny w 70%.

Co ciekawe, skutecznością swojego preparatu pochwaliła się też dotąd milcząca w tej sprawie Rosja. Rosjanie twierdzą, ze ich szczepionka o nazwie „Sputnik V” jest skuteczna w 94%. Pod koniec lata tego roku została ona zarejestrowana w tym kraju. Co najmniej 11 państw na świecie zamówiło lek, a przeszło kolejne trzydzieści jest zainteresowane zakupem.

Skuteczne lekarstwo z Rosji? Szczepionka inna niż pozostałe

Rosyjska szczepionka zyskała uznanie wśród niektórym zachodnich wirusologów dzięki tak zwanej „metodzie adenowirusowego dostarczania”, na której się opiera. Z tego powodu jej działanie jest nieco odmienne od szczepionek powstających w Niemczach, Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, lecz, jak się okazuję, skuteczne.

„Dane świadczą o tym, że szczepionka jest dość skuteczna. Wyniki te są zgodne z tym, co obserwujemy w przypadku innych szczepionek” – powiedział Stephen Evans, profesor farmakoepidemiologii z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej.

Ponadto Evans wytłumaczył powstały sceptycyzm wobec rosyjskich badań. Wskazał, że badania w USA i Europie cechuje większa otwartość i przejrzystość w przeciwieństwie do działań Rosjan.

Podobnego zdania o potencjalnej skuteczności leku jest Ian Jones, profesor wirusologii na University of Reading w Wielkiej Brytanii.

„Nie widzę powodu, by wątpić w wyniki. Zgadzam się, że wstępne wyniki (testów rosyjskiej szczepionki – red.) wywołały zamieszanie, ale sądzę, że nie dlatego, iż były bezpodstawne. Zostały ujawnione zbyt wcześnie. Myślę, że będzie to użyteczna szczepionka” – powiedział.

Zachodni komentatorzy są zgodni w pewnej kwestii.

Wielu z nich jest zdania, że zna przyczyny skuteczności „Sputnika V”. Według nich ta skuteczność jest pokłosiem wieloletnich, radzieckich i poradzieckich badań nad genetyką, wirusami czy nawet bronią biologiczną. Wskazują też na istnienie wielu instytutów, które niegdyś zrodziły pokolenia wybitnych naukowców.

Wszystko zmierza w dobrym kierunku

Jeszcze latem tego roku wielu sceptyków wskazywało na niską skuteczność szczepionek, których firmy dziś chwalą się skutecznością na poziomie przekraczającym 90%. W marcu tworzona na szybko szczepionka miała od 30 do 60% skuteczności. Latem liczby te wahały się od 50 do 60%. Dziś te same szczepionki, udoskonalone i przebadane na pacjentach cieszą się niemalże stuprocentową skutecznością. Jak zauważają eksperci, jest to duży postęp w walce z pandemią. Choć sceptycy wciąż podkreślają, że tego typu leki powinny być testowane przez kilka lat, to jednak najwidoczniej zapominają, że w stosunku do minionych czasów medycyna znacząco poszła w górę.

Światowi eksperci, którzy nauce poświęcili całe swoje życie, uspokajają, że do końca 2021 roku epidemia koronawirusa będzie jedynie przykrym wspomnieniem.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

polsatnews.pl medonet.pl interia.pl wikipedia.org/wiki/Gam-COVID-Vac pl.sputniknews.com mp.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.