Norwegia: Nie ustalono związku między zgonami a szczepieniami przeciw COVID-19

Norweski Urząd ds. Zdrowia Publicznego stwierdził, że nie ma związku między szczepionką Pfizer/ BioNTech a śmiercią zaszczepionych osób starszych. W raporcie zalecono również ocenę medyczną przed szczepieniem osób starszych i bardzo wrażliwych.

http://gotowespolki.pl

Od początku szczepień pod koniec grudnia, w kraju skandynawskim odnotowano 33 zgony osób starszych. Otrzymały one pierwszą dawkę, zgodnie z najnowszymi danymi władz. Spośród 13 przypadków, które do tej pory zbadano dokładniej, „są to wszystkie osoby, które były bardzo stare, słabe i cierpiały na poważne choroby” - powiedziała dyrektor norweskiego organu zdrowia publicznego Camilla Stoltenberg. „Jeśli chodzi o przyczynę śmierci, nie przeprowadzono analizy”- dodała.

„Najważniejsze jest, aby pamiętać, że 45 osób umiera codziennie w placówkach medycznych w Norwegii. Nie jest więc ustalone, czy istnieje nadmierna śmiertelność ani że ma to związek ze szczepieniami”.

Jednak Norwegia powtórzyła w ostatnich dniach swoje zalecenia dotyczące oceny medycznej przed podaniem szczepionki bardzo wrażliwej lub umierającej osobie, jak ma to już miejsce w innych krajach. „Nie jest wykluczone, że niektórzy z tych, którym zaproponowano szczepienia, są tak delikatni, że nie warto ich zaszczepić, ponieważ mogą potencjalnie zobaczyć pogorszenie ich stanu z powodu normalnych skutków wtórnych” - powiedział Stoltenberg w poniedziałek.

Norweski organ ds. Narkotyków wyraził obawy pod koniec ubiegłego tygodnia, twierdząc, że zwykłe skutki uboczne szczepionek z przekaźnikiem RNA, takie jak gorączka i nudności, mogły „przyczynić się do zgonu u niektórych wrażliwych pacjentów” w tym kraju. Kilka krajów zgłosiło zgony poszczepienne, ale władze ds. Zdrowia uważają, że nie można powiązać tego ze szczepionką.

Pfizer i BioNTech powiedziały AFP w poniedziałek, że będą „współpracować z norweską agencją narkotykową w celu zebrania wszystkich istotnych informacji”, przypominając, że norweska kampania szczepień rozpoczęła się od osób starszych mieszkających w placówkach medycznych.

„Większość z nich jest już w podeszłym wieku i ma choroby, a niektórzy są śmiertelnie chorzy” - podał Pfizer.

Reporter Euronews, Per BergforsNyberg, mówi, że urzędnicy obawiają się, że wiadomości te mogą zostać wykorzystane jako propaganda antyszczepionkowa, ale dodał, że zapewnienie władz działa uspokajająco. Przesłanie przekazane przez norweskie władze jest takie, że nie wpływa to na wdrażanie szczepionek, a nawet na ogólną akceptację przyjmowania szczepionki w Norwegii.

Norwegia jest krajem, podobnie jak większość krajów nordyckich, w którym ludzie chętnie przyjmują szczepionki. Według najnowszych dostępnych danych w Norwegii zaszczepiono ponad 48 000 osób z populacji 5,4 miliona.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
euronews.com
Źródło: 

euronews.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.