Nowe szczepionki na koronawirusa mają być wytworzone z białka jedwabnika

Białko wytwarzane przez larwy jedwabnika może stanowić podstawę nowej skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi, donosi „RIA Novosti”. Opracował to Uniwersytet Kyushu. Wiadomo, że nowy koronawirus ma na swojej powierzchni białko typu S-spike. Gromadzi się w trzyosobowe grupy, tworząc charakterystyczne kolce na powierzchni wirusa.

Te skoki pomagają wirusowi infekować ludzkie komórki. Naukowcy szukają sposobów na zablokowanie kolców. W raporcie japońskich wirusologów czytamy: „Z pomocą jedwabnika tworzymy sztuczne białko kolca, które jest niezwykle podobne do białka koronawirusa, ale wewnątrz niego nie ma samego wirusa, więc jest nieszkodliwe.

Bakulowirus z osadzoną w nim informacją genetyczną koronawirusa jest wprowadzany do organizmu jedwabnika, który infekuje tylko owady, ale nie jest szkodliwy dla ludzi. Kilka dni później w ciele jedwabnika powstaje białko, bardzo podobne do białka S koronawirusa”.

Wiadomo, że trwają prace nad dwoma rodzajami szczepionek - iniekcyjną i doustną. Zdaniem twórców przedstawiony sposób otrzymywania substancji czynnej pozwala na uproszczenie i obniżenie kosztów produkcji szczepionek. Testy szczepionek na zwierzętach mają nastąpić do 31 marca przyszłego roku.

Autor: 
Tłum. Natalia Madziąg

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.