Szczepionka AstraZeneca i Oxford wywołuje odpowiedź immunologiczną u osób starszych

Londyńskie organy ds. zdrowia mają nadzieję, że dawki zostaną podane na początku listopada, a w Hiszpanii miesiąc później.

Szczepionka przeciwko COVID opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern farmaceutyczny AstraZeneca wywołuje silną odpowiedź immunologiczną u osób starszych, z grupy najwyższego ryzyka – ogłosił Financial Times zgodnie z częściowymi wynikami badań, jeszcze nieopublikowanymi, jednak potwierdzonymi przez firmę. Pomimo tymczasowego charakteru testów personel szpitala w Londynie oczekuje, że pierwsze jednostki szczepionki pojawią się początkiem listopada.

Firma, za pośrednictwem rzecznika, uznała jako „obiecujący” fakt, że otrzymane wyniki są podobne u osób dorosłych poniżej 55 roku życia i starszych ochotników. „Wyniki dostarczają dowodów na bezpieczeństwo szczepionki i odpowiedź immunologiczną” - potwierdzają źródła firmy, które wyjaśniły, że wyniki te uzyskano w badaniach klinicznych w fazie 2. Prototyp szczepionki znajduje się w fazie trzeciej, gdzie realizowane są testy na większej liczbie populacji.

Według informacji Financial Times odpowiedź immunologiczna zaobserwowana u osób starszych jest wystarczająca, aby uniknąć zaostrzenia choroby oraz zapobiec infekcji. Oznacza to istotny postęp w skuteczności podawanych dawek u osób starszych ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na koronawirusa. Jednakże brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ogłosił, że szczepionka nie będzie dostępna na całym świecie aż do przyszłego roku. „Chcemy być przygotowani na wypadek, gdyby wszystko poszło idealnie. Ale na to musimy jeszcze poczekać”- stwierdził.

Ministerstwo Zdrowia w Hiszpanii spodziewa się, że w grudniu dotrą z Oksfordu i brytyjskiego laboratorium AstraZeneca pierwsze dawki szczepionki, dzięki scentralizowanej umowie zakupu, którą Unia Europejska podpisała z firmą farmaceutyczną. Hiszpania zamówiła 31,5 miliona fiolek w brytyjskim konsorcjum, a pierwsze trzy miliony mają być dostępne od grudnia dla populacji najbardziej zagrożonej (personel medyczny i osoby starsze). Ponieważ jest to proces immunizacji wymagający podwójnych dawek, przewiduje się, że przy pierwszej kompletnej partii szczepionka może zostać rozprowadzona do około 15 milionów ludzi. Koszt każdej dawki to 2,9 euro, z czego 1,12 euro zostanie opłacone przez UE za pośrednictwem funduszu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych Komisji Europejskiej.

Wyniki szczepionki, które zostały opublikowane w lipcu wykazały silną odpowiedź immunologiczną wśród ochotników w wieku od 18 do 55 lat, ale dopiero okaże się, czy taka sama odpowiedź powtórzy się u osób starszych.

Eksperymentalna oksfordzka szczepionka wykonana jest z osłabionej wersji adenowirusa stosowanego na szympansach w przypadku przeziębienia. Wirus jest modyfikowany za pomocą informacji genetycznej nowego koronawirusa, w celu przygotowania systemu odpornościowego osoby zaszczepionej bez ryzyka zachorowania na COVID.

Brytyjski koncern farmaceutyczny AstraZeneca z siedzibą w Hiszpanii na początku miesiąca przerwał badania kliniczne swojego prototypu, jednego z najbardziej zaawansowanych na świecie, po wykryciu „potencjalnie niewyjaśnionej choroby” u jednego z ochotników, którym podano zastrzyk.

Rzecznik AstraZeneca w Hiszpanii zapewnił wtedy, że przerwanie prac było „rutynowym działaniem, które jest realizowane w momencie zaobserwowania potencjalnie niewyjaśnionej choroby” w jednym z badań.

Autor: 
Raúl Limón Tłum. Adrianna Targosz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 16 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.