Naukowcy opracowali nowy antybiotyk na bazie jadu osy

Biologom z USA i Brazylii udało się stworzyć nowy lek na bazie jadu osy azjatyckiej typu Vespula lewisii, która zabija bakterie odporne na znane antybiotyki.

Naukowcom udało się uzyskać wysoce toksyczne białko z jadu owadów i uczynić je bezpiecznym dla ludzi poprzez modyfikacje genetyczne. Wyniki osiągnięć zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences”, donosi agencja informacyjna „RIA Novosti”.

„Pilnie potrzebne są nowe antybiotyki do leczenia stale rosnącej liczby zakażeń bakteriami lekoopornymi, a trucizny są niewykorzystanym źródłem potencjalnych leków” - powiedział Cesar de la Fuente, kierownik badań i profesor nadzwyczajny psychiatrii, mikrobiologii i bioinżynierii na „University of Pennsylvania”.

Eksperci odkryli, że jednym z głównych składników jadu owada żyjącego w Azji jest peptyd Mastoparan-L (mast-L), który niszczy błonę bakteryjną, a tym samym pomaga w niszczeniu niebezpiecznych bakterii.

Białko to nie jest szkodliwe dla ludzi w małych dawkach, ale niszczy czerwone krwinki, u niektórych osób może wywołać groźną reakcję alergiczną.

Naukowcom udało się przeprowadzić genetyczne dostosowanie białka tak, aby z jednej strony wzmocnić jego właściwości w walce z groźnymi bakteriami, a jednocześnie uczynić substancję bezpieczniejszą dla organizmu człowieka.

Eksperymenty laboratoryjne wykazały, że zmodyfikowana wersja białka mast-MO chroni myszy przed niebezpiecznymi infekcjami bez negatywnego wpływu na organizm zwierzęcia.

„Reguły, które zastosowaliśmy przy przeprowadzeniu tego badania, można zastosować do zrozumienia właściwości przeciwbakteryjnych i immunomodulujących cząsteczek peptydów oraz do stworzenia nowych terapii” - powiedział kierownik badania.

Wcześniej NEWS.ru napisał, że endokrynolog Zukhra Pavlova podała produkty spożywcze, których nie należy spożywać przy leczeniu antybiotykami.

Autor: 
Natalia Madziąg

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.