Angielski już wkrótce może odejść „na emeryturę”. Oto, co go zastąpia

Angielskiego używają dzisiaj setki milionów ludzi na całym świecie. Ale, jego status najpopularniejszego języka na Ziemi może już wkrótce zostać zagrożony przez rozwój technologii translatorskiej i tzw. języków hybrydowych.

Chiny to kraj, gdzie angielskiego uczy się i mówi nim najwięcej ludzi na świecie. Według danych opublikowanych przez Cambridge University, nawet 350 mln Chińczyków zna chociażby podstawy języka angielskiego. Drugim takim krajem są Indie (około 100 mln).

Prawdopodobnie, w Chinach więcej ludzi mówi po angielsku, traktując go jako swój drugi język, niż w Stanach Zjednoczonych. 1/5 Amerykanów, dla których angielski jest językiem pierwszym, w domach używa innego języka, pisze BBC. Ciekawe, jak długo angielski będzie się cieszył statusem "najpopularniejszego języka" ponieważ, według danych pochodzących ze Światowego Forum Ekonomicznego, już mniej niż 400 mln ludzi posługuje się angielskim, jako językiem pierwszym.

Angielski jest najczęściej używanym językiem w przypadku, gdy rozmówcy posługują się różnymi językami. Jeszcze pięć lat temu tak właśnie było, ale teraz to już przeszłość. Dzięki rozwojowi komputerowych translatorów i technologii rozpoznawania głosu, dzisiaj każdy może mówić w swoim języku, słysząc w tym samym momencie przekład tego, co mówi rozmówca.

Zatem, dni dominacji języka angielskiego są policzone, bo nadchodzi komputer, który wygra wyścig. Dzisiaj, paroma kliknięciami każdy może „załatwić sobie” tłumaczenie i nie ma potrzeba uczyć się wszystkich języków obcych.

Tylko ludzie pracujący w międzynarodowych firmach, grający w najmodniejsze gry komputerowe i słuchający popularnej muzyki rozrywkowej dalej będą zależni od angielskiego, ale i to się zmienia. Von Kum Lee, południowokoreański informatyk, na Stanford University pomaga rozwijać technologie przekładu i rozpoznawania głosu. Twierdzi on, że nowe technologie będą wkrótce na tyle zaawansowane, że ludzie nie będą świadomi, rozmowy z maszyną.

Jak mówi Christopher Meaning, profesor wydziału maszynowego tegoż uniwersytetu, nie ma takiej opcji, by w niedalekiej przyszłości komputerowi tłumacze okazali się gorsi od człowieka.

Ale to nie jedyne wyzwanie, z którym mierzy się język angielski. Coraz więcej ludzi używa go, jako drugiego albo nawet trzeciego języka. Coraz częściej powstają hybrydowe formy językowe, które mieszają standardowy język z żargonami. W Indiach jest Hindish (hindo-angielski), Benglish (bengalo-angielski) i Tanglish tamilo-angielski). W USA liczni Latynosi pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej używają Spainenglish, łącząc elementy angielskiego z językiem swoich rodziców i przodków.

W ciągle rozwijających się Chinach coraz mniej ludzi uczy się angielskiego. Mieszkańcy Afryki Subsaharyjskiej łatwiej znajdują pracę w Państwie Środka mówiąc po mandaryńsku. Nauka chińskiego jest modna, chociaż na przykład w Stanach Zjednoczonych to znajomość angielskiego jest kluczem do sukcesu.

Autor: 
D.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

BBC

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.