Kiedyś i teraz

Niedawno świat zobaczył pierwsze zdjęcie czarnej dziury, które opublikował międzynarodowy zespół naukowców z projektu Event Horizon Telescope (EHT). Żeby zdjęcie mogło powstać, badacze spędzili długie godziny nad przeglądem i rejestracją danych.

Po tygodniach obserwacji masywnej czarnej dziury leżącej w centrum galaktyki Messier 87 (M87), wybranej ze względu na swoją wielkość, projekt EHT w kwietniu 2017 roku zebrał 5 petabajtów danych, a Dan Maron z Uniwersytetu Arizona wyjaśnił, że to równowartość 5.000 lat “ciężkich” plików mp3.

- To cała kolekcja "selfie" zrobionych za życia 40.000 osób!​

W ramach projektu EHT teleskopy rozmieszczono na całym świecie, od Antarktydy do Arizony i od Meksyku do Hiszpanii. Każdy sygnał odebrany przez teleskop musiał zostać zsynchronizowany fala po fali za pomocą zegarów atomowych i superkomputerów, żeby dopasować do siebie obserwacje odbierane z różnych stron świata. Część tej pracy wykonano w Massachusetts, w laboratorium nauk komputerowych i sztucznej inteligencji Instytutu Technologii, gdzie naukowiec Katie Bouman stała na czele zespołu opracowującego nowy algorytmu umożliwiający sfotografowanie czarnej dziury.

Pozyskane dane były zbyt obszerne, żeby można je było przesłać internetem, więc zachowano je na twardych dyskach. Bouman, która kończyła studia w momencie rozpoczęcia pracy nad projektem pokazała, jak fizycznie wygląda wielkość zebranych i opracowanych danych, pokazała ile twardych dysków z danymi o czarnej dziurze było potrzebnych do realizacji całego przedsięwzięcia.

Jeśli chodzi o poprzedniczkę Bouman -Margaret Hamilton, która wraz z zespołem opracowała oprogramowanie dla księżycowej misji “Apollo” i “Skylab”, do zapisu kodu użyła ona 64.992 linie.

W latach 60-tych ubiegłego wieku kodu nie pisano na komputerach, ale drukowano na kartach. Korzystano z maszyn do pisania, a ile papieru potrzebowano, najlepiej pokazuje zabawna fotografia Margaret Hamilton stojącej przy wydrukowanym kodzie.

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Librda
Źródło: 

Wbur.org , Tecknoworks.com, Wikipedia

Dział: 

Komentarze

Wysłane przez EdwardMox (niezweryfikowany) w
hi. trade nudes? my home photo http://datingsexy.ml/litephoto/pic46547.jpg

Wysłane przez Anna (niezweryfikowany) w
"W latach 60-tych ubiegłego wieku kodu nie pisano na komputerach, ale drukowano na kartach. Korzystano z maszyn do pisania, a ile papieru potrzebowano," W porównaniu do lat ubiegłych komunikacja dziś wygląda zupełnie inaczej.

Wysłane przez eyigduif (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/buy-xalanta/ - Amoxil <a href="http://mewkid.net/buy-xalanta/">Amoxicillin On Line</a> exv.ixdl.technologie.e-magnes.pl.qoh.by http://mewkid.net/buy-xalanta/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.