Mierzyć innych swoją miarą – teraz przysłowie to ma swoje naukowe potwierdzenie

Ludzie, którzy widzą w innych same pozytywy, są według najnowszych badań naukowców szczęśliwsi i żyją w zgodzie ze sobą. Naukowcy odkryli, że to jak oceniamy innych, świdczy przede wszystkim o jakości naszego życia. Im bardziej uważamy innych za szczęśliwych, tym bardziej jest to wyrazem tego, jak sami się czujemy. ,,Nasz sposób patrzenia na innych ludzi mówi dużo o nas samych” – stwierdził profesor psychologii Dustin Woods z Wake Forest University w stanie Północna Karolina .

Naukowcy poprosili grupę badanych, żeby przygotowali zestawienie dobrych i złych cech charakteru trzech osób, które wszyscy dobrze znali. Z ich oceny jednak badacze dowiedzieli się dużo więcej na temat samooceny badanych, ich pogodzie ducha i stosunku do innych ludzi, niż o charakterze wspomnianych trzech osób. Wyniki badań zostały opublikowane w specjalistycznym magazynie Journal of Personality and Social Psychology. Naukowcy odkryli, że w przypadku, kiedy człowiek ocenia innych pozytywnie, wskazuje to na jego własne optymistyczne nastawienie. ,, Jeżeli postrzegasz innych pozytywnie, to znak, że wszystko z Tobą w porządku” – mówi profesor Woods. Ciekawym faktem jest, że również swojemu otoczeniu ,,łaskawy sędzia innych” jawi się jako serdeczny, zrównoważony i zaradny człowiek.

Przeciwnie, oskarżyciele i ostrzy krytycy innych ludzi wykazali po głębszej analizie wyraźny narcyzm i skłonności socjopatyczne. ,,Sam fakt, że jesteś wobec innych krytyczny wskazuje na to, że grozi Ci depresja i inne zaburzenia osobowości” – twierdzi Woods. ,,Gdybyśmy przekonali ludzi, żeby zaczęli postrzegać swoje otoczenie bardziej korzystnie, bez wątpienia odniosłoby to pozytywne skutki w ich własnym życiu” – przekonuje psycholog.

Autor: 
Diana Owsianik
Źródło: 

psychochratky.com

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.