Niemcy są patentowym mistrzem Europy

Niemieccy majsterkowicze nie zawodzą, w roku 2020 zameldowali w Europejskim Urzędzie Patentowym prawie 26 000 wynalazków. Na świecie tylko jedno jedyne państwo wyprzedziło naszych zachodnich sąsiadów.

Niemieccy przedsiębiorcy i wynalazcy zameldowali w Europejskim Urzędzie Patentowym (Epa) najwięcej wynalazków w Europie. Jak podała Epa we wtorek, do urzędy wpłynęło z Niemiec prawie 26 000 wniosków o wydanie patentu. Było to jednak o 3 % mniej w porównaniu do roku ubiegłego. Niemcy obroniły jednak swoją pozycję lidera w Europie. W 2020 roku na świecie tylko USA złożyło więcej wniosków o nadanie patentów, było ich prawie 44 300. Ze wszystkich państw europejskich wpłynęło razem 180 250 wniosków, prawie o 1 % mniej niż w rekordowym pod tym względem roku 2019.

Najwięcej wynalazków, bo 14 300 dotyczyło techniki medycznej – tym samym zanotowano tu wzrost o 2,6 %. W tak zwanym obszarze Life-Science to przemysł farmaceutyczny (10,2%) i biotechnologia (6,3%) zaliczyły znaczny wzrost wynalazków.

Spadek liczby patentów zaliczyła branża transportowa, mniej o 5,5 % w porównaniu do 2019 roku. W transporcie powietrznym i lotach w kosmos, które to obszary bardzo ucierpiały na skutek pandemii, liczba patentów spadła o ¼.

Także niemieckie przedsiębiorstwa biotechniczne (+9,4%) i firmy farmaceutyczne (+8%) złożyły znacząco więcej wniosków o wydanie patentu. Dla niemieckiej techniki medycznej ok 1200 wniosków oznacza jednak spadek o 5,3 %. Jednakże także na tym obszarze Niemcy zajmują drugie miejsce na świecie, zaraz po USA.

Autor: 
Tłumaczenie: Marta Rzany
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.